LG G2 - снимање видео во 30fps и 60fps, што е разликата?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Разликата што е во 60 фрема, има помалце замаглување ако има движење во видеото, пример поминуваат коли, на 30 фрема ќе има повеќе шум, на 60 ќе се гледа доста подобро.

За статично снимање, подобро е 30 фрема, затоа што колку што знам снимањето на 60 фрема во 1080p, уствари не е снимање во 1080p, снима во малце пониска резолуција.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
А не е идејата да снимаш на 60 фпс за да репродукцијата биде забавена т.е. во slow-motion?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.394
А не е идејата да снимаш на 60 фпс за да репродукцијата биде забавена т.е. во slow-motion?
Меѓу другото...
Што повеќе фрејма во секунда, толку по глатко slow-motion движење. Ама и 60 е некако малку, барем 120 или 240fps се таман за пристоен slow-motion.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Па сега зависи од самото движење колку fps се доволни. За нешто 120 е преспоро, за нешто 120 е недоволно, а нешто треба да се забрза за да се забележи дека се движи.
Значи сепак е за забавување на движењето, не за намалување на замаглувањето.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Збориме генерално, не за снимање филмови со телефон....сепак се само камери на телефон. Намалување на замаглување е производ на приказ на 120 слики во секунда, па дури и 60 наспроти 30, пак ќе речам збориме генерално, не за специфични сцени/ситуации, каде што се потребни 10.000 фрема во секунда т.е. хај енд филмски камери (пример за куршум во движење)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Oд викендoт сoпственик нa лг г2. Кoјa aпликaцијa е сличнa нa нoкиa кaмерa? Хелп :)[DOUBLEPOST=1411983896][/DOUBLEPOST]Дa му прaвaм рooт и дa менувaм рoмoви имa пoтребa, имa некoј рoм пoдoбaр oд oфицијaлниoв или?
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Oд викендoт сoпственик нa лг г2. Кoјa aпликaцијa е сличнa нa нoкиa кaмерa? Хелп :)[DOUBLEPOST=1411983896][/DOUBLEPOST]Дa му прaвaм рooт и дa менувaм рoмoви имa пoтребa, имa некoј рoм пoдoбaр oд oфицијaлниoв или?
Кастм ромови за G2 тука, нема подобро место. За камерата не знам. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
XCAM барај на XDA за најдобра камера.

Најдобар ром Cloudy G3 2.0....со Dorimanx 7.9 или 7.1 кернел и активни (преку STweaks) Alucard хотплаг и говернер.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Морам да го менувам
XCAM барај на XDA за најдобра камера.

Најдобар ром Cloudy G3 2.0....со Dorimanx 7.9 или 7.1 кернел и активни (преку STweaks) Alucard хотплаг и говернер.

неможам ме нервира стандардниов од лг морам да го менувам, нооо појма немам како се прави сето ова незнам ни што е тоа dorimanx ништо од тоа појма немам :)))

Може на кратко објаснување како да инсталирам тоа за рековери па све остало што треба? Тенкју :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Еве ти видео....


После тоа, идеш на оваа страна... симнуваш, потоа го симнуваш и ова најдобро е преку телефон. Откако ќе ги симнеш, инсталираш ова. Потоа, со програмот кој го посочи дечкото од последното видео, кликаш boot т.е. да се рестартира во recovery, откако ќе дојдеш до таму, бараш низ фолдерите (up/down) каде е cloudy g3 2.0 ромот, но не го инсталираш него, него стискаш:
  • Wipe (Dalvik, Cache, System & Data) откако ќе заврши ова, baseband-от го инсталираш, (флешуваш) ке го најдеш низ фолдерите, сам ќе ти го посочи, или ќе биде во download фолдерот, кога ќе завршиш со инсталацијата на baseband-от, после стискаш на flash cloudy g3 2.0, и стискаш system reboot, тоа е тоа.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Еве ти видео....


После тоа, идеш на оваа страна... симнуваш, потоа го симнуваш и ова најдобро е преку телефон. Откако ќе ги симнеш, инсталираш ова. Потоа, со програмот кој го посочи дечкото од последното видео, кликаш boot т.е. да се рестартира во recovery, откако ќе дојдеш до таму, бараш низ фолдерите (up/down) каде е cloudy g3 2.0 ромот, но не го инсталираш него, него стискаш:
  • Wipe (Dalvik, Cache, System & Data) откако ќе заврши ова, baseband-от го инсталираш, (флешуваш) ке го најдеш низ фолдерите, сам ќе ти го посочи, или ќе биде во download фолдерот, кога ќе завршиш со инсталацијата на baseband-от, после стискаш на flash cloudy g3 2.0, и стискаш system reboot, тоа е тоа.
Кога го спуштам ова порграмчево од на плеј сторе фреегее ми вика дека мојот софтвер не е подржан. Лг 802 на 4.4.2 верзија си е :). Сега? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Збориш за програмчето што дава опција да бутираш и рикавери? ако не работи тоа, еве како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom