LCD телевизори

Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
а кабелот од кабловската?
треба да се вади од телевизорот кога грми
Имаш комплет кабли со заштита и за тел. линија, лан, кабловска итн.

На времето во Сетек земав 2 комада

Прегледај го приврзокот 174587
Во Логинг Електроникс има секакви додатоци за пренапонска заштита.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Тоа го удира во ресиверот , а не директ на ТВ -то


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Не користат сите рисивери, како на пример кај мене - првиот телевизор работи со кабелски CA модул, каде што коаксијалниот кабел од кабелската телевизија оди директно во телевизорот, а вториот телевизор работи со кабелски рисивер, каде што коаксијалниот кабел од кабелската телевизија оди во кабелскиот рисивер.

Кабелската телевизија ја користам од октомври 2002, а кабелскиот рисивер на вториот телевизор го користам од февруари 2012, никогаш не сум ги извадил коаксијалните кабли од кабелската телевизија и до денешен ден не ми прегорел ниту телевизор, ниту кабелски рисивер за време на грмотевици или невреме.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Не користат сите рисивери, како на пример кај мене - првиот телевизор работи со кабелски CA модул, каде што коаксијалниот кабел од кабелската телевизија оди директно во телевизорот, а вториот телевизор работи со кабелски рисивер, каде што коаксијалниот кабел од кабелската телевизија оди во кабелскиот рисивер.

Кабелската телевизија ја користам од октомври 2002, а кабелскиот рисивер на вториот телевизор го користам од февруари 2012, никогаш не сум ги извадил коаксијалните кабли од кабелската телевизија и до денешен ден не ми прегорел ниту телевизор, ниту кабелски рисивер за време на грмотевици или невреме.
И тоа е точно, но не мислев тоа буквално тоа ресивер туку тоа не знам како се вика тоа што личи како свитч ресивер што дава кабелскиот оператор


Sent from my iPhone 6S Plus using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
И тоа е точно, но не мислев тоа буквално тоа ресивер туку тоа не знам како се вика тоа што личи како свитч ресивер што дава кабелскиот оператор


Sent from my iPhone 6S Plus using Tapatalk
Најверојатно мислиш на кабелскиот модем/рутер за Интернет, и тој досега не ми изгорел за време на грмотевици или невреме, и на него исто така никогаш не сум му го извадил коаксијалниот кабел од кабелската телевизија за време на грмотевици или невреме.

Сепак во дискусијава една важна работа ја пропуштивме - коаксијалниот кабел од кабелската телевизија на другиот крај е поврзан со сплитер или појачало на сигналот од каде што се дели сигналот, така да во случај на грмотевици или невреме, поголема е веројатноста сплитерот или појачалото да изгори отколку телевизорот или кабелскиот рисивер или кабелскиот модем/рутер.

Всушност тоа ми се случи во август 2006 или септември 2006, кога немав кабелски Интернет со денови.

Бидејќи тогаш кабелската телевизија не нудеше самостојно кабелски Интернет, туку го нудеше од други Интернет провајдери - поконкретно од тогашен Он Нет и тогашен Мол, прво морав да барам замена на кабелскиот модем од Мол, за да испадне дека сепак проблемот не бил во кабелскиот модем, туку изгорел приклучокот во појачалото на сигналот од каде што мојот коаксијален кабел пренесува сигнал - и тоа само мојот приклучок, останатите приклучоци беа исправни и функционални.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Кој модел ти е? јас мојот го однесов и дечките во сервис приметиле дека е од гром. Дури и слика ми пуштиле. Треба да пазиш некои модели имаат вградено некој модул или како им се вика и ако мавне гром во тв-то тој пука и лажење нема. И памет за другпат. Исклучувај од струја кога грми
LG ми е телевизорот, чекам одговор од сервисот што ќе ми каже.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
78
Поени од реакции
7
Ми треба помош,за избор на TV......до кај 30000 илјадарки...(смарт).....ако сметате дека се добива нешто екстра и вреди да се доплати 2-3 илјади плус можи за компарација да предложите...
Ке гледам на оддалеченост од одприлика 4m.(за големина и пиксели).
Гледам филмови доста........ама и играм :vozbud:.
И да не бидам досаден и премногу барам....можи накратко мислење за....
TCL
Grunding
и под Три......немој ни случајно да си купил....................
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Здраво дечки ако може малце помош.
Вчера гром ми го изгори телевизорот,е сега ме интересира дали важи гаранцијата и за изгорен телевизор.
после еден месец чекање ми стигна нов телевизор,пошто немаше од тој модел требаше да изберам друг модел,со иста цена од претходниот ама на 4к резолуција.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
https://www.amc.com.mk/LED-SMART-TV-QUART-55-LPS552
Dali moze da dadete mislenje ili nekoj ima iskustvo so quart fala
Најдоброто искуство со Кварт, Фуего, Вивакс, СТ и останатите фалсификат брендови, е воопшто да немаш никакво искуство со нив.

Ако парите ти се проблем, подобро купи си некој евтин телевизор од Филипс, кој е загарантиран квалитет, наспроти останатите фалсификат брендови.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.376
5 години гаранција, треба да е добар, инаку немаат рачун ако е неквалитетен :ojeaa:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Најдоброто искуство со Кварт, Фуего, Вивакс, СТ и останатите фалсификат брендови, е воопшто да немаш никакво искуство со нив.

Ако парите ти се проблем, подобро купи си некој евтин телевизор од Филипс, кој е загарантиран квалитет, наспроти останатите фалсификат брендови.
Мене ми е ова втор Кварт...првиот му ја извадив душата...исто и кај родителите имам таков, и сега тој исправен го дадов на поклон, а јас зедов 43 инчен за 17 500 на акција
Еве и на комјутерот користам многу стар Фаворит 26 инчен ЛЦД ТВ, бидејќи мониторот кој беше ``марка`` ми рикна па сега очите го вадам на волку голем екран
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Мене ми е ова втор Кварт...првиот му ја извадив душата...исто и кај родителите имам таков, и сега тој исправен го дадов на поклон, а јас зедов 43 инчен за 17 500 на акција
Еве и на комјутерот користам многу стар Фаворит 26 инчен ЛЦД ТВ, бидејќи мониторот кој беше ``марка`` ми рикна па сега очите го вадам на волку голем екран
И на мене ми рикна монитор од познат светски бренд пред очи - после 7 години користење, но затоа постои сервисерот, кој за 1.300 денари го врати мониторот од мртвите и еве во декември 2017 ќе се навршат 2 години од кога мониторот е вратен од мртвите.

Можеби 1.300 денари е превисока цена за поправка за некои луѓе, но за мене лично, сервисерот заврши одлична работа за тие пари.

За разлика од него, овластените сервиси како Видео Дата ми кажаа дека му нема спас на мониторот, што говори колку навистина се посветени на нивната работа.

Немој да ме разбереш погрешно, и јас имам LCD телевизор од фалсификат бренд и од личното искуство со тој телевизор можам да потврдам дека таков телевизор на никого не му треба.

Подобро евтин Филипс или евтин Панасоник, отколку евтин фалсификат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom