LCD телевизори

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Дечки, ај совет...

Пред еден месец зедов Sony KD55XD7005BAEP од Галерија (Пан Европа), презадоволен сум од телевизорот, инсталирав Kodi и Exodus, се препородив. Имам проблем со дигиталните канали, после неколку минути гледање почнуваат да сецкаат, некогаш само сликата а некогаш звукот... доколку имам пуштено превод на канлот, и преводот не излегува во моментите на сецкањето. Се сомневам дека е нешто со сигналот, но реков да се консултирам пред да се јавувам во Телекабел. Со интернетот и со аналогните канали немам проблем. Чаре? Или да се јавувам во Телекабел?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Дечки, ај совет...

Пред еден месец зедов Sony KD55XD7005BAEP од Галерија (Пан Европа), презадоволен сум од телевизорот, инсталирав Kodi и Exodus, се препородив. Имам проблем со дигиталните канали, после неколку минути гледање почнуваат да сецкаат, некогаш само сликата а некогаш звукот... доколку имам пуштено превод на канлот, и преводот не излегува во моментите на сецкањето. Се сомневам дека е нешто со сигналот, но реков да се консултирам пред да се јавувам во Телекабел. Со интернетот и со аналогните канали немам проблем. Чаре? Или да се јавувам во Телекабел?
Види некако во опции на телевизорот најди квалитет/јачина на сигналот.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Дечки, ај совет...

Пред еден месец зедов Sony KD55XD7005BAEP од Галерија (Пан Европа), презадоволен сум од телевизорот, инсталирав Kodi и Exodus, се препородив. Имам проблем со дигиталните канали, после неколку минути гледање почнуваат да сецкаат, некогаш само сликата а некогаш звукот... доколку имам пуштено превод на канлот, и преводот не излегува во моментите на сецкањето. Се сомневам дека е нешто со сигналот, но реков да се консултирам пред да се јавувам во Телекабел. Со интернетот и со аналогните канали немам проблем. Чаре? Или да се јавувам во Телекабел?
Не чепкај ништо,јави се до телекабел ке дојдат ке средат.И кај мене беше вака,ги сменија сите кабли и до сега е се во ред..Така да до кабелската ти е.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Здраво дечки ако може малце помош.
Вчера гром ми го изгори телевизорот,е сега ме интересира дали важи гаранцијата и за изгорен телевизор.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
588
Здраво дечки ако може малце помош.
Вчера гром ми го изгори телевизорот,е сега ме интересира дали важи гаранцијата и за изгорен телевизор.
ako e vo garanten rok, odnesi go na servis i NE KAZUVAJ DEKA GROM UDRILO. Ednistavno kazi deka se rasipal.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Здраво дечки ако може малце помош.
Вчера гром ми го изгори телевизорот,е сега ме интересира дали важи гаранцијата и за изгорен телевизор.
U garanciite obicno pisuva deka garanacijata ne vazi u slucaj na visha sila, a toa podrazumeva i grom. Nosi go i kazi samo kao sho si rabotese i odednska prestana da rabote i taka ;)
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Гаранција има пред околу 6 месеци го купив.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
прави се наудрен не кажувај од гром дека е, они секако ќе видат, ќе знаат од што е, ама ако сакаат да ти завршат работа ќе ти го средат под гаранција.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
а кабелот од кабловската?
треба да се вади од телевизорот кога грми
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
а кабелот од кабловската?
треба да се вади од телевизорот кога грми
Користам кабелска телевизија од октомври 2002 кога стана достапна во мојата населба, ниту еднаш не сум го извадил кабелот од телевизорот или од кабелскиот рисивер, и никогаш досега не ми се случило да ми прегори телевизор или кабелски рисивер за време на грмотевици.

Ми се има случено во 2006 или 2007 година кога користев безжичен Интернет од тогашен Он Нет, односно денешен Vip Net Lite, гром удри во антената и ми ја изгоре мрежната картица на компјутерот, но со кабелската телевизија никогаш не сум имал проблеми за време на грмотевици или после грмотевици.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Здраво дечки ако може малце помош.
Вчера гром ми го изгори телевизорот,е сега ме интересира дали важи гаранцијата и за изгорен телевизор.
Кој модел ти е? јас мојот го однесов и дечките во сервис приметиле дека е од гром. Дури и слика ми пуштиле. Треба да пазиш некои модели имаат вградено некој модул или како им се вика и ако мавне гром во тв-то тој пука и лажење нема. И памет за другпат. Исклучувај од струја кога грми
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
а кабелот од кабловската?
треба да се вади од телевизорот кога грми
Имаш комплет кабли со заштита и за тел. линија, лан, кабловска итн.

На времето во Сетек земав 2 комада

AA48078.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom