LCD телевизори

Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
Дa знаев кој да го земам немаше да прашувам на форум :) затоа пишав да ми препорача некој satisfied customer :D
Philips 32"
Full HD
500.000.1 contrast
2ms pixel plus HD
100hz
pc input, hdmi 3, usb hd divx
Dvb-t, Dvb-c, mepg4
23500 denari
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
znaci imam lcd tv i ima izles za usb pustam film i ne go dava prevodot znae li nekoj nekoe programce za zalepuvanje na prevod
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
znaci imam lcd tv i ima izles za usb pustam film i ne go dava prevodot znae li nekoj nekoe programce za zalepuvanje na prevod
Преводот и филмот имаат исто име? (фајловите, исто се викаат и во ист фолдер ти се?)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
znaci imam lcd tv i ima izles za usb pustam film i ne go dava prevodot znae li nekoj nekoe programce za zalepuvanje na prevod
Значи многу е битно форматот на филмот кој го симнуваш, рецимо филмот си го симнал како DVDRip, кога ќе го симињаш преведот мора да запазиш да биде DVDRip, ако симнеш превод за Bluray превод нема да функционира како што треба. Кога ќе симнеш филм и превод со идентичен формат, само го копираш името на филмот и го пастираш на преводот:

Terminator.Salvation.2009.DvDRip-FxM

Terminator.Salvation.2009.DvDRip-FxM.srt
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи многу е битно форматот на филмот кој го симнуваш, рецимо филмот си го симнал како DVDRip, кога ќе го симињаш преведот мора да запазиш да биде DVDRip, ако симнеш превод за Bluray превод нема да функционира како што треба. Кога ќе симнеш филм и превод со идентичен формат, само го копираш името на филмот и го пастираш на преводот:

Terminator.Salvation.2009.DvDRip-FxM

Terminator.Salvation.2009.DvDRip-FxM.srt
Побитно е името на тој што го рипувал филмот одколку да видиш кој квалитет на слика го има. Ако филмот (како примеров) е од FxM ќе си бараш превод од FxM и немаш гајле.
Или најпаметно, пред да се симне филм, прво да се побара превод, зашто преку обратното можат неколку живци да се загубат :)

Не е потребно вакво нешто, само треба идентични наслови да имаат и преводот и филмот и нормално, во ист фолдер.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Se e lesno samo treba da se raboti, ako sakas pokvaliteten rip a prevod imas za druga verzija imas kompletni upatstva za SW na forumov kaj sto sum jas i ke ti bide jasno kako den. Kolku samo prevodi imam podesuvano za sekakvi ripovi pa nikogas ne mi e tesko. Sto bi kazal koga ke simnes dvdrip serija a prevodi imas za hdtv, od toa pogolema maka nema. Nego za televizorive na plazmava sto ja zemavme 50pt353 vo opcii za prevod imas latin2 charset da bi imal čćđžš, a za kirilica ne poglednav sigurno ima i toa, i da mora da e isto ime film+prevod.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Пишав јас за мкв пред еколку срани, али ајде еве повторно

http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix
da, mkv toolnix e zakon. Vneses mkv + srt, pa ides File - options i ke go selektiras ova pole:
disable header removal...... go imas na slikava koja ja prikaciv vo postov.

Posle klikas na srt prevodot i biras Format specific options - i izbiras Windows 1250 da bi gi imal čćšđž, za kirilica imas cyrillic(mislam deka beše taka). I samo izberes mesto kaj da go socuva napraveniot mkv so vgraden prevod i toa e toa. Ma da ako go gledas na tv so usb nema ni da ti treba vgraduvanje na prevod isto kako i za avi fajlovi za prevod biras latin2 i toa e toa.
 

Attachments

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Земав LG 42 LW 5590 телевизор, задоволен од него, но при гледање на кабелска Телекабел, го снемува каналот 1 секунда и пак се појавува или пак ќе се појави порака data only или no signal и сето тоа се случува често. Дали може тоа да значи дека е до кабелот од кабелската тв, кој е стандардниот што го ставаат секаде, дека нема доволен трансфер на податоци за ваков телевизор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom