LCD телевизори

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
sto se ne ke procita covek site strucnjaci za TV, ke me ubedat uste i deka ke mi se pokvari za godina dena ke idela u djubre. Pa prijatele postoi i full hd plazma ako sakas da terame do kraj muabet, zemi ili odi u tehno market vidi kako izgleda blurej film na full hd plazma 50 inch panasonic premium full hd 3d pa kazi mi deka e podobar full hd lcd 40" za tie pari. Ne znam kako mozes da tvrdis za nesto sto ne cini ili od inaet zboris bidejki imas full hd 3d lcd od 30-40" i sega zboris deka ne valja 50" hd ready? Ne veruvam deka prestanalo proizvodstvo na plazmi koga doprva idat napred so tehnologija gledas i samiot so kolku hz pocnaa da gi pravat, lcd mora da ima konkurencija, ne ke se natprevaruva samiot so sebe. Sto dzabe ke pravime muabet, pogledni plazma kaj nekoj hd ready pa gledaj full hd lcd pa odluci samiot jas od inaet ne zboram sum gledal i toa i toa i davam golem plus za plazma, za 4 godini da cuknam u drvo nisto loso ne vidov od nea, i ps3 igri igram na hdmi kabel i se e odlicno. Zdravje site neka si imame pari za novive televizori pa koj sto saka neka si kupuva, jas sum za plazma i nisto drugo.
ја не зборам од кутура ја бев пред некој месец корисник на плазма телевизор се додека не си го однесов во другата куќа samsung ps50c530c1w и решив да си го заменам со лцд не ме бендисува плазмата мене многу ми грее а цела работа зошто го сменив е тоа што кај мене дома телевизорот работи по 10 саати и повеќе (секој ден) а плазмата за тие 10 сати што ми работеше собата ми ја топлеше а и струјата драстично ми растеше се повеке и повеке од плазма и лцд и лед само името ми се свига плазма другото се е срање
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
ја не зборам од кутура ја бев пред некој месец корисник на плазма телевизор се додека не си го однесов во другата куќа samsung ps50c530c1w и решив да си го заменам со лцд не ме бендисува плазмата мене многу ми грее а цела работа зошто го сменив е тоа што кај мене дома телевизорот работи по 10 саати и повеќе (секој ден) а плазмата за тие 10 сати што ми работеше собата ми ја топлеше а и струјата драстично ми растеше се повеке и повеке од плазма и лцд и лед само името ми се свига плазма другото се е срање
Ама затоа сметки за парно или собно греење?

Win!
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Незнам ја ти што си гледал ама плазмата нечини може го дава црното и белото по арно од лцд ама другото е срање се, од греење па до потрошувачка па нагоре и ако не си знаел некој земји од европа ја стопираа продажбата на плазми и и повекето од брендовите полека полека не произведува нови модели исто како и со CRT што нема произвоство
може да ти веруваат само тие што очајно чекаат одговор и не се разбираат од телевизори
не трескај глупости смешен си
плазма е 5 пати боље од ЛЦД (ама тоа само стручнаците и знаат зошто)
а за струјата колку си плакал повеке ? 100 денари ?
Панасоник зошто не престанат да произведуваат плазми ? најдобар бренд е кога станува збор за плазма , не ги потценувам и другите секако
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
може да ти веруваат само тие што очајно чекаат одговор и не се разбираат од телевизори
не трескај глупости смешен си
плазма е 5 пати боље од ЛЦД (ама тоа само стручнаците и знаат зошто)
а за струјата колку си плакал повеке ? 100 денари ?
Панасоник зошто не престанат да произведуваат плазми ? најдобар бренд е кога станува збор за плазма , не ги потценувам и другите секако
плазмата е боље оти по добро идат во израз црната и белата боја во однос на lcd...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
а response time кај ти е ?
си слушнал што е тоа и каков е односот на плазма/ЛЦД ?
дај те молам просветлиме што е тоа response time ?

време на одзив колку брзо пикселите можат да завршат еден полн циклус по точно
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
дај те молам просветлиме што е тоа response time ?

време на одзив колку брзо пикселите можат да завршат еден полн циклус по точно
I? Contrast Ratio: 3000000:1 i Response time: 0.001 milliseconds 600Hz Sub-field i seuste ke pravis nekogo budala deka plazmata e zastaren TV i e sranje i se kvari za edna godina, opusti se covece, ostavi gi ludjeto neka probaat 50" ili pogolema plazma pa neka dojdat ovdeka da vidime dali ke se pozalat.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
дај те молам просветлиме што е тоа response time ?

време на одзив колку брзо пикселите можат да завршат еден полн циклус по точно
it translates to the amount of time it takes for a liquid crystal cell to go from active (black) to inactive (white) and back to active (black) again. It is measured in milliseconds (ms)."
Ова за кристали е кај LCD-то али и кај плазмата е истата дефиниција
е сега тоа води до заклучок дека брзи сцени дури и на 60HZ кај плазма нема да се матни а кај ЛЦД и со 120HZ ке ги прави матни

а тоа 600HZ не се лажете тоа е Subfield
тое е уствари 60HZ (ама ова не значи дека е малку)

Sub-field drive is the method used to flash the individual image elements (dots) on a plasma panel. For each frame displayed on the TV the Sub-field drive flashes the dots 10 times or more, meaning that the dots are flashing 600 times per second (600Hz) or more. (Example: 60 frames per second x 10 sub-fields = 600 flashes per second)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
а тоа 600HZ не се лажете тоа е Subfield
тое е уствари 60HZ (ама ова не значи дека е малку)
Како сакаш кажи ги ама за брзи сцени се подобри плазмите тоа е факт. Истотака имаат и подобар контраст.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Како сакаш кажи ги ама за брзи сцени се подобри плазмите тоа е факт. Истотака имаат и подобар контраст.
секако , а тоа се најбитните фактори кај еден телевизор за добра слика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom