LCD телевизори

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Еве како доказ, Samsung SyncMaster 740BF одлично ме служи цели 5 години :)
А како главен проблем кај Самсунг мониторите/TV-та, би ги навел прејаките бои и осветлување, ова е изразито и кај постари модели како на пр. кај мојов монитор, стварно на моменти е пресветол дури и на 40% брајтнес.
Да точно и на мојот монитор Samsung SincMaster 2032BW и мене ме служи скоро 5години и почнува да свети ко неонки дури и намалив џабе е:)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
првпат слушам за тоа калибрација кај се прави тоа од самиот монитор или од Windows или од графичката????
Секој тв зависно од марката фаврички си доаѓа подесен, но со помош на калибрација или калибрирање се подобруваат перфомансите на тв уредот. Калибрација се прави со посебн уред а една од најпознатие е calman

http://store.spectracal.com/

има луѓе кои користат и софтвер и доаѓаат со лап топ, ги има и кај нас се рекламираат, не знам не сум ги испробал, ниту сум слушнал луѓе кои ги повикале затоа што ете како ти и многу други поима немаат што е тоа калибрирање и мислат дека купиле тв и тоа е тоа :) но не е така со новите ХД тв уреди има цела наука.

еве овој го најдов на нет што се рекалмира

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/274232?searchID=3394618&Idx=59

пробај ,ил инајди некој друг па сподели го своето искуство со нас овде ;)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
LCD SONY KDL37EX720BAEP

  • Full HD LED 3D TV, 1920x1080p
  • Motion Flow XR, 200, 100Hz
  • Internet Video, Skype, wireless Ready
  • Mega Dynamic Contrast
  • Record TV to USB, HDD, Opera Web Browser
  • HDMI x4, USB, PC Input
  • DVB-T, DVB-C, MPEG4
47.990 ден
Што ќе ти е 3D? За таа цена можеш комотно да земеш квалитетна 40ка, евентуално 47мица...ако веќе ти е за во дневна, како што претпоставувам.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
првпат слушам за тоа калибрација кај се прави тоа од самиот монитор или од Windows или од графичката????
И мене ме интересираше, истражував по нет и го најдов ова softMCCS кое е бесплатна алатка. Д да ви кажам малку ја прочепкав и стиснав автоматско калибрирање и навистина има огромна разлика, зашто после калибрацијата со алатката пуштив интернет, филм, видео игра и одма се гледа дека сега мојот монитор има подобра слика.

еве од овде можете да ја симнете и испробате

http://www.entechtaiwan.com/lib/softmccs.shtm
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
По која цена се малите телевизорчиња од по 20/22 инчи.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Секој тв зависно од марката фаврички си доаѓа подесен, но со помош на калибрација или калибрирање се подобруваат перфомансите на тв уредот. Калибрација се прави со посебн уред а една од најпознатие е calman

http://store.spectracal.com/

има луѓе кои користат и софтвер и доаѓаат со лап топ, ги има и кај нас се рекламираат, не знам не сум ги испробал, ниту сум слушнал луѓе кои ги повикале затоа што ете како ти и многу други поима немаат што е тоа калибрирање и мислат дека купиле тв и тоа е тоа :) но не е така со новите ХД тв уреди има цела наука.

еве овој го најдов на нет што се рекалмира

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/274232?searchID=3394618&Idx=59

пробај ,ил инајди некој друг па сподели го своето искуство со нас овде ;)
nema veze ova cista izmama e.... Kalibriranjeto se podesuva preku daljinsko i kako sto kazav e izmama, preku lap top pusta sliki ili video preku koe go mesti kontrastot na slikata, bojata ITN. Softver za promena na fabrickite setinzi nema i da go napravi podobar od toa sto e nema. Ednostavno go setira televizorot preku svoe oko odnosno toa sto go gleda na ekranot od televizorot. I jas isto se napnav so tie mocani IPS ALpha paneli pa sporeduvav kolku e ustvari razlikata i spustiv od net najdov takvo CD za kalibriranje na TV LCD koe sto e vsusnost obicno filmce so jaki boi, jak kontrast so narator i ti kazuva kako go setiras televizorot. Problemot bese sto jas veke trabase da si gi povtoram veke setiranite kontrast, boja ITN :) sto veke sum gi setiral preku daljinsko. BTW CDto na net da go kupis cini 49 Dolari i kako sto kazav e cista izmama za pari, i isto taka razlikata pomegu podobrite TN paneli i IPS panelite e nesto kako 3% (neprimetliva) taka da ako kupuvate TV ne se zamarajte so paneli tuku kupete go televizrot sto vi se dopaga na izgled,kvalitet, garancija ITN. Quart 3D tv go vidov vo amc ima staklo slika kako sto pisuva pogore edinstven problem e kontrastot koj sto se gubi koga se gleda pod malce pogolem agol a inace ako gledate pravo vo televizorot slikata e staklo i nema razlika od bilo koj poskap televizor - za taa cena tolku...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
nema veze ova cista izmama e.... Kalibriranjeto se podesuva preku daljinsko i kako sto kazav e izmama, preku lap top pusta sliki ili video preku koe go mesti kontrastot na slikata, bojata ITN. Softver za promena na fabrickite setinzi nema i da go napravi podobar od toa sto e nema. Ednostavno go setira televizorot preku svoe oko odnosno toa sto go gleda na ekranot od televizorot. I jas isto se napnav so tie mocani IPS ALpha paneli pa sporeduvav kolku e ustvari razlikata i spustiv od net najdov takvo CD za kalibriranje na TV LCD koe sto e vsusnost obicno filmce so jaki boi, jak kontrast so narator i ti kazuva kako go setiras televizorot. Problemot bese sto jas veke trabase da si gi povtoram veke setiranite kontrast, boja ITN :) sto veke sum gi setiral preku daljinsko. BTW CDto na net da go kupis cini 49 Dolari i kako sto kazav e cista izmama za pari, i isto taka razlikata pomegu podobrite TN paneli i IPS panelite e nesto kako 3% (neprimetliva) taka da ako kupuvate TV ne se zamarajte so paneli tuku kupete go televizrot sto vi se dopaga na izgled,kvalitet, garancija ITN. Quart 3D tv go vidov vo amc ima staklo slika kako sto pisuva pogore edinstven problem e kontrastot koj sto se gubi koga se gleda pod malce pogolem agol a inace ako gledate pravo vo televizorot slikata e staklo i nema razlika od bilo koj poskap televizor - za taa cena tolku...
Ти верувам за ова со огласот за калибрирање, за жал кај нас се базира се на превара. Го најдов ЦД-то за кое зборуваш на торент и го симнав од нет



Од она што го видов има и објаснување за двд сараунд како се мести и слично.

А исто така најдав уште едно ЦД на торент



па ќе ги споредам дали помагаат во калибрирање на монитор лцд и лцд тв.

Инаку за калибрирање на ЛЦД ТВ мора да се има хардвер. као што спомнав погоре најпознат е calman. Само погледнете во ценовникот на продуктот колку чини и ќе ви стане јасно дека со таква алатка ќе има драстично подобрување на сликата на вашиот ЛЦД ТВ уред.

Има и поевтини уреди као што е Spyder 3 Elite

Каде што гледате алатката се закачува на вашиот екран



на следниот линк е детално објаснета алатката сапјдер за калибрирање.

http://spyder.datacolor.com/learn_videos.php
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ниту еден од овие производи што ги наброив не се купени таму!
Што е најтрагично сите се купени во различни продавници, што значи најголем КРШ:)
Битно у очите на народот самсунг се нешто најбоље, а тоа најмногу го одржуваат со високите цени и квалитетот шо беше порано. Али самсунзите шо ги праат у маџарска се крш... факт е дека покрај таква зголемена продажба неможе да се одржува голем квалитет и мораа да отвораат погони у полускапани држави...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Денес го пуштив тевето, и сликата е супер. Имам неколку прашања.
1. Како успевам да фаќам некој дигитални канали шо не ги има на кабелската, прв пат ги гледам?

2. Го поврзав со пинови со двд-то и никако не успеам да ги пуштам ѕвучниците на сараундот, треба ли некоја опција да подесам?

3. Некој поупатен околу преводите на филмовите, ги стајв во ист фолдер името на преводот е ист како името на филмот само еден е srt друг е avi и пак не успевам со преводот.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
3. Некој поупатен околу преводите на филмовите, ги стајв во ист фолдер името на преводот е ист како името на филмот само еден е srt друг е avi и пак не успевам со преводот.
За шо марка телевизор прајме муабет? Ако е за Panasonic тогаш ништо од преводите, по дифолт не читат преводи, таков им е фирмверот.
 
M

Mario Gómez

Гостин
За шо марка телевизор прајме муабет? Ако е за Panasonic тогаш ништо од преводите, по дифолт не читат преводи, таков им е фирмверот.
За ЛГ праевме муабет, ама средив. Ќе треба да се отепам на ЛГ ако неможам сам превод да средам. :D

Инаку уште да го поврзам со двд-то и сараундот и не излагам од соба цел ден.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дајте предлог за некој тв...30 000-35 000 денари имам на распологање....Фала!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Инаку уште да го поврзам со двд-то и сараундот и не излагам од соба цел ден.
Ако имаш на ДВД оптички влез поврзи го со ваков кабел


Ако немаш оптички влез тогаш со


И звукот и на ТВ канали ке ти оди преку ДВД.

Добри се ЛГ за овие работи, чита ХД филмови и има подршка за кирилични преводи (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom