LCD телевизори

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.120
Поени од реакции
22.160
Мислење за
Samsung UE50TU7022KXXH
во споредба со
PHILIPS 50PUS8505
Повеќе разлика околу квалитет на сликата
Филипсот е многу поквалитетен земи си го нема да зажалиш срча е сликата.
 

pLc

Член од
5 ноември 2020
Мислења
77
Поени од реакции
134
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.120
Поени од реакции
22.160
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
А бе, кај зимаш тешка ѓубретарија 100 евра телевизор, уште со вакви глупости се замараш... оди на лице место и провери си.
Ја мислам дека е 1280 или 1366, тешко да е 1920.
Реално и на таа големина (32 инчи) не ти мења многу дали е full HD или HD ready, освен ако не го буљаш од метар далечина.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.556
Поени од реакции
7.560
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
Јас имам видено ѓубретарија од Фуего на која пишувало дека е HD Ready 1280 x 720, но сепак давал Full HD 1920 x 1080 слика.

Бог знае каква ѓубретарија продаваат, но за тоа главни виновници се поголемите производители од типот на Самсунг и ЕлЏи, кои се` помалку - да не речам ич - прават LCD телевизори со помали екрани.

А баш тоа е малку чудно за производители на телевизори од далечниот исток, една работа која е позната за богатите и развиените држави е фактот дека во големите градови луѓето најчесто живеат под кирија во мали станови или куќи, буквално набутани како сардини во конзерви и токму недостатокот на слободен простор ја ограничува големината на телевизорите и останатите електрични уреди во домот.

Но додека не им текне да се посветат посериозно на LCD телевизори со помали екрани, ќе им останат отворени можностите на ѓубретарите од типот на Фуего, Паоло, СТ и останати за да профитираат во недостаток на вистинска конкуренција на полето на LCD телевизори со помали екрани. Филипс и Панасоник не ги земам во предвид, ми се стемнува кога ќе ги видам нивните телевизори.
 

pLc

Член од
5 ноември 2020
Мислења
77
Поени од реакции
134
А бе, кај зимаш тешка ѓубретарија 100 евра телевизор, уште со вакви глупости се замараш... оди на лице место и провери си.
Ја мислам дека е 1280 или 1366, тешко да е 1920.
Реално и на таа големина (32 инчи) не ти мења многу дали е full HD или HD ready, освен ако не го буљаш од метар далечина.
Абе го зеам првично за играње сони па затоа сакам поубава слика.
Ај препорачај ми некоја евтина варијанта на фулл хд тв, ако можиш секако.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.537
Поени од реакции
813
Абе го зеам првично за играње сони па затоа сакам поубава слика.
Ај препорачај ми некоја евтина варијанта на фулл хд тв, ако можиш секако.
55 или 65 зимај за Сони, да можеш да ги видиш сите детали убаво од пристојна далечина.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.965
Поени од реакции
2.816
Има ли некој земено од овие 3 ТВ од А1 и како сте задоволни дали за тие пари вредат?

Philips 43PFS6855_12
TCL 32ES560
Tesla 43S605BFS
Колега го има тцл ес660 2-3 години веќе одличен му се покажа, јас го земав истиот рикна за точно 12 дена.
Нејсе муабетот ми е дека ТЦЛ како бренд е доста популатен низ Шведска, така што погледни ривјуа ама обично се стварно добри за парите, освен ако си со голема среќа како мене
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.268
Поени од реакции
1.236
извинете едно прашање посто сум пештерски човек која е разликата помеѓу Smart TV и Android TV фала
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.120
Поени од реакции
22.160
извинете едно прашање посто сум пештерски човек која е разликата помеѓу Smart TV и Android TV фала
Smart по дефиниција треба да значи дека телевизорот е модерен и може да се приклучи на интернет.
Значи двата се всушност „smart“.
Со тоа што, веројатно во конкретниов случај сакаат да кажат дека „обичниот“ smart има вграден оперативен систем од самиот производител а Android има вграден оперативен... погоди кој.
Постојат и Android кутии кои твојот „глупав“ телевизор го прават smart со Android оперативен.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.965
Поени од реакции
2.816

првпат слушам за овие HISESNSE, ги бива ? Полоши/подобри од SAMSUNG , LG ?
Брат само што пиша прв пат слушам за застава, подобра полоша од мерцедес

Реално линкот што си го споделил и не се така ефтини, викендов другар зема од Нептун 43” со 4к ... резолуција (значи како вториот од твојот линк што е 21-22к, за 16к) Грундинг што верувам е мн блиску ако не и ист како овој што е од хајсенс. Иначе брендот како бренд е пристоен истите ги продаваат и во Шведска и тука важат за добри во нивниот ценовен ранг
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.519
Поени од реакции
1.173

првпат слушам за овие HISESNSE, ги бива ? Полоши/подобри од SAMSUNG , LG ?
Sony,Samsung и LG ти се водечки фирми во телевизиската индустрија со години и далеку дека некој ќе ги стигне.
 
На врв Bottom