LCD телевизори

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Мислење за
Samsung UE50TU7022KXXH
во споредба со
PHILIPS 50PUS8505
Повеќе разлика околу квалитет на сликата
Филипсот е многу поквалитетен земи си го нема да зажалиш срча е сликата.
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
А бе, кај зимаш тешка ѓубретарија 100 евра телевизор, уште со вакви глупости се замараш... оди на лице место и провери си.
Ја мислам дека е 1280 или 1366, тешко да е 1920.
Реално и на таа големина (32 инчи) не ти мења многу дали е full HD или HD ready, освен ако не го буљаш од метар далечина.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Луѓе, Фуего 32el610 andt, на Нептун страната ми го покажува со резолуција 1280х720, а на Агротехна 1920х1080....кој е за верување?
Јас имам видено ѓубретарија од Фуего на која пишувало дека е HD Ready 1280 x 720, но сепак давал Full HD 1920 x 1080 слика.

Бог знае каква ѓубретарија продаваат, но за тоа главни виновници се поголемите производители од типот на Самсунг и ЕлЏи, кои се` помалку - да не речам ич - прават LCD телевизори со помали екрани.

А баш тоа е малку чудно за производители на телевизори од далечниот исток, една работа која е позната за богатите и развиените држави е фактот дека во големите градови луѓето најчесто живеат под кирија во мали станови или куќи, буквално набутани како сардини во конзерви и токму недостатокот на слободен простор ја ограничува големината на телевизорите и останатите електрични уреди во домот.

Но додека не им текне да се посветат посериозно на LCD телевизори со помали екрани, ќе им останат отворени можностите на ѓубретарите од типот на Фуего, Паоло, СТ и останати за да профитираат во недостаток на вистинска конкуренција на полето на LCD телевизори со помали екрани. Филипс и Панасоник не ги земам во предвид, ми се стемнува кога ќе ги видам нивните телевизори.
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
А бе, кај зимаш тешка ѓубретарија 100 евра телевизор, уште со вакви глупости се замараш... оди на лице место и провери си.
Ја мислам дека е 1280 или 1366, тешко да е 1920.
Реално и на таа големина (32 инчи) не ти мења многу дали е full HD или HD ready, освен ако не го буљаш од метар далечина.
Абе го зеам првично за играње сони па затоа сакам поубава слика.
Ај препорачај ми некоја евтина варијанта на фулл хд тв, ако можиш секако.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Абе го зеам првично за играње сони па затоа сакам поубава слика.
Ај препорачај ми некоја евтина варијанта на фулл хд тв, ако можиш секако.
55 или 65 зимај за Сони, да можеш да ги видиш сите детали убаво од пристојна далечина.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Има ли некој земено од овие 3 ТВ од А1 и како сте задоволни дали за тие пари вредат?

Philips 43PFS6855_12
TCL 32ES560
Tesla 43S605BFS
Колега го има тцл ес660 2-3 години веќе одличен му се покажа, јас го земав истиот рикна за точно 12 дена.
Нејсе муабетот ми е дека ТЦЛ како бренд е доста популатен низ Шведска, така што погледни ривјуа ама обично се стварно добри за парите, освен ако си со голема среќа како мене
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
извинете едно прашање посто сум пештерски човек која е разликата помеѓу Smart TV и Android TV фала
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
извинете едно прашање посто сум пештерски човек која е разликата помеѓу Smart TV и Android TV фала
Smart по дефиниција треба да значи дека телевизорот е модерен и може да се приклучи на интернет.
Значи двата се всушност „smart“.
Со тоа што, веројатно во конкретниов случај сакаат да кажат дека „обичниот“ smart има вграден оперативен систем од самиот производител а Android има вграден оперативен... погоди кој.
Постојат и Android кутии кои твојот „глупав“ телевизор го прават smart со Android оперативен.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665

првпат слушам за овие HISESNSE, ги бива ? Полоши/подобри од SAMSUNG , LG ?
Брат само што пиша прв пат слушам за застава, подобра полоша од мерцедес

Реално линкот што си го споделил и не се така ефтини, викендов другар зема од Нептун 43” со 4к ... резолуција (значи како вториот од твојот линк што е 21-22к, за 16к) Грундинг што верувам е мн блиску ако не и ист како овој што е од хајсенс. Иначе брендот како бренд е пристоен истите ги продаваат и во Шведска и тука важат за добри во нивниот ценовен ранг
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.526
Поени од реакции
7.115

првпат слушам за овие HISESNSE, ги бива ? Полоши/подобри од SAMSUNG , LG ?
Sony,Samsung и LG ти се водечки фирми во телевизиската индустрија со години и далеку дека некој ќе ги стигне.
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.
Дечки, ми треба некаква информација за тв брендов Schnaider со андроид, кој што знае за телевизоров каде се произведува итн. Зошто барам фирмвер за ТВ-то а никаде никој на интернет не знае за моделов дури ни гугл. Пишав емајл со сериски број од ТВ на компанијата тие ми кажаа дека не е нивни производ. Како овој е само што има 43" 1920х1080:

 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Здраво.
Дечки, ми треба некаква информација за тв брендов Schnaider со андроид, кој што знае за телевизоров каде се произведува итн. Зошто барам фирмвер за ТВ-то а никаде никој на интернет не знае за моделов дури ни гугл. Пишав емајл со сериски број од ТВ на компанијата тие ми кажаа дека не е нивни производ. Како овој е само што има 43" 1920х1080:

Немој не си ја барај бељата, овa ке да е некој андроид 4/5(сигурно несертифициран), се произведува во Кина со минимална контрола на квалитет и затоа е баш мачка во вреќа.
Grundig, Hitaci се прават во Вестел фабриката во турција и се за нијанса поквалитетни.
Ако мора да е од нептун и ако ти е таа горната граница на буџетот јас би гледал Хитачи(1,2).поготово 2 зш 4k, android,Ghromecast,Netflix. Grundig, па дури и Fuego(нивен е па и да се расипе нема да им се исплати да го поправаат ќе ги натераш да ти го заменат)
И за дали да биде смарт размисли, како ќе се користи?
Има и попусти во сетек Philips за таа цена ама 43 инчи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom