LCD телевизори

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.491
Поени од реакции
3.478
32”ти е премал туку доволно ќе ти биде 40/42” ги имаш во сетек телефункен ама 400 евра за жал,а ако сакаш 32” пак го има во сетек филипс со 4к резолуција и сосе функции Фи -Ви ,БТ и друго за 15к денарос


Sent from my iPad using Tapatalk
Проблем е собата, 40“ или поголем не би соодвествувал на квадратите. Фала за одговорот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.174
Поени од реакции
2.367
Проблем е собата, 40“ или поголем не би соодвествувал на квадратите. Фала за одговорот.
Баш за соба е проблемот , мој другар сакаше 32” за него собиче далечина околу едвај 2,5м ама му советував за истите пари го има 40” и испадна задоволен со далечината и таман превод се чита убаво со нормални букви како што треба , но си знаеш . Патем пробај вака, пред да купиш и со 32” оддалечи се колку што е во твојата соба и читај превод и спореди ги и тој со 42” па ќе видиш


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
358
Поени од реакции
117
На ST телевизор купен од Setec со Android 4.4.4 на А1 оператор, постојано ми се гаси на секои 4 минути. Како да ја исклучам таа опција?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
130
Поени од реакции
302
Знае ли некој за колку време вршат достава на ТВ купен од Телеком? Во салон ми кажуваат 5 работни дена, на техничка сите различно кажуваат некој 5, 10 па дури слушнав и 20 дена. Лудница, не се координирани. Веќе по нерви почнаа да ми лазат :(. Некој да каже од искуство?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.030
Знае ли некој за колку време вршат достава на ТВ купен од Телеком? Во салон ми кажуваат 5 работни дена, на техничка сите различно кажуваат некој 5, 10 па дури слушнав и 20 дена. Лудница, не се координирани. Веќе по нерви почнаа да ми лазат :(. Некој да каже од искуство?
Како се расположени, јас кога зимав го чекав 20+ дена со константно досаѓање по телефон :) а минатово лето инвертер земав од кај нив за два дена ми го донесоа
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
130
Поени од реакции
302
Од пред некој ден се подновив со LG 4K, користам ТВ сигнал од Телеком. Секако знам дека сигналот е HD или HD ready, но кои сетинзи би ги препорачале за да добијам најмногу од телевизорот. Избран ми е Standard picture mode. Конкретно во Picture Settings -> Advanced Controls, Picture Options
Што и на колку ви е подесено? Има доста опции за подесување, сега ми е на фабрички, не сум чепкал ништо. Не сум некој навлезен во ТВ калибрација и не баш сите сетинзи ми се познати. Ваше искуство? Фала
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.244
Поени од реакции
16.699
Од пред некој ден се подновив со LG 4K, користам ТВ сигнал од Телеком. Секако знам дека сигналот е HD или HD ready, но кои сетинзи би ги препорачале за да добијам најмногу од телевизорот. Избран ми е Standard picture mode. Конкретно во Picture Settings -> Advanced Controls, Picture Options
Што и на колку ви е подесено? Има доста опции за подесување, сега ми е на фабрички, не сум чепкал ништо. Не сум некој навлезен во ТВ калибрација и не баш сите сетинзи ми се познати. Ваше искуство? Фала
Потрагата по совршени сетинзи секогаш сум ја имал и е факната работа затоа што всушност не постои такво нешто како совршени сетинзи. Дури ни калибратор не може да ти намести совршени сетинзи затоа што the beauty is in the eye of the beholder.
Јас имам LG стар 4-5 години. Ги наместив сетинзите во Експерт како што кажа дечково во видеово.
Мислев дека се супер, се додека не го пуштив Аватар филмот, и кога си поиграв јас самостојно со сетинзите забележав дека можам сам да си наштелувам подобро според тоа што мене ми се свиѓа.
Не знам што како смениле но да знаеш дека Standard picture mode си е супер.
Евентуално ако сакаш можеш да експериментираш со Expert 1 и Expert 2, барем тие кај мене ги има. Во нив ќе ти се отворат повеќе опции што ги нема во Standard mode а и во другите. Не навлагај многу во ситни детали ептен за боите, тоа е многу тешко.
Она што сакаш да смениш и евентуално да видиш како ти одговара а исто така има најзначајни промени за сликата се:
Backlight, Contrast, Brightness и Colour. Сите овие кај мене се малку појачани од тоа што беа default.
Во picture option Black Level обавезно Low.
Тие Noise/moise, Real Cinema, True Motion тоа све изгасено глупости се.
Евентуално Noise reduction за стари филмови или филмот што имаат многу noise.
Во Expert control гамата намести ја си како ти изгледа подобро, Dynamic Contrast и Color Gamut
Во White Balance намести си Colour Temperature како сакаш, мене најубаво ми е Cool.

Пак, се ова зависи од тебе но и од содржината што ја гледаш. Телевизија не гледам и не можам да ти кажам.
Намести си двете expert едното за телевизија нека ти биде другото за филмови.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
130
Поени од реакции
302
Потрагата по совршени сетинзи секогаш сум ја имал и е факната работа затоа што всушност не постои такво нешто како совршени сетинзи. Дури ни калибратор не може да ти намести совршени сетинзи затоа што the beauty is in the eye of the beholder.
Јас имам LG стар 4-5 години. Ги наместив сетинзите во Експерт како што кажа дечково во видеово.
Мислев дека се супер, се додека не го пуштив Аватар филмот, и кога си поиграв јас самостојно со сетинзите забележав дека можам сам да си наштелувам подобро според тоа што мене ми се свиѓа.
Не знам што како смениле но да знаеш дека Standard picture mode си е супер.
Евентуално ако сакаш можеш да експериментираш со Expert 1 и Expert 2, барем тие кај мене ги има. Во нив ќе ти се отворат повеќе опции што ги нема во Standard mode а и во другите. Не навлагај многу во ситни детали ептен за боите, тоа е многу тешко.
Она што сакаш да смениш и евентуално да видиш како ти одговара а исто така има најзначајни промени за сликата се:
Backlight, Contrast, Brightness и Colour. Сите овие кај мене се малку појачани од тоа што беа default.
Во picture option Black Level обавезно Low.
Тие Noise/moise, Real Cinema, True Motion тоа све изгасено глупости се.
Евентуално Noise reduction за стари филмови или филмот што имаат многу noise.
Во Expert control гамата намести ја си како ти изгледа подобро, Dynamic Contrast и Color Gamut
Во White Balance намести си Colour Temperature како сакаш, мене најубаво ми е Cool.

Пак, се ова зависи од тебе но и од содржината што ја гледаш. Телевизија не гледам и не можам да ти кажам.
Намести си двете expert едното за телевизија нека ти биде другото за филмови.
Еве што има во мениво на 7ма серија (вака е дифолт сетингот)
Picture mode ->Standard
Backlight ->100
Contrast ->95
Brightness ->50
Sharpness ->25
Colour -> 55
Tint ->0
Colour Temperature ->C20
Advanced Controls:
Dynamic Constrast ->Low
Dynamic Colour ->Low
Preferred Control ->0, 0, 0
Colour Gamut ->Extended
Super Resolution ->Low
Gamma ->Medium
Picture options:
Noise Reduction ->Low
MPEG Noise Reduction ->Low
Smooth Gradation ->Low
Black Level ->Low
Real Cinema ->On
Motion Eye Care ->Off
TruMotion ->Clear
Што би корегирал, променил искрено ептен тапа сум за ТВ. Фала ти! :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.244
Поени од реакции
16.699
Еве што има во мениво на 7ма серија (вака е дифолт сетингот)
Picture mode ->Standard
Backlight ->100
Contrast ->95
Brightness ->50
Sharpness ->25
Colour -> 55
Tint ->0
Colour Temperature ->C20
Advanced Controls:
Dynamic Constrast ->Low
Dynamic Colour ->Low
Preferred Control ->0, 0, 0
Colour Gamut ->Extended
Super Resolution ->Low
Gamma ->Medium
Picture options:
Noise Reduction ->Low
MPEG Noise Reduction ->Low
Smooth Gradation ->Low
Black Level ->Low
Real Cinema ->On
Motion Eye Care ->Off
TruMotion ->Clear
Што би корегирал, променил искрено ептен тапа сум за ТВ. Фала ти! :)
Па истите се бе, тие ги има и на мојов. Ти кажав кои ти се значајни и со кои да си поиграш и да си видиш што ти одговара.
Нема тапа или не тапа, ова е да си видиш што тебе ти се свиѓа.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.174
Поени од реакции
2.367
Еве што има во мениво на 7ма серија (вака е дифолт сетингот)
Picture mode ->Standard
Backlight ->100
Contrast ->95
Brightness ->50
Sharpness ->25
Colour -> 55
Tint ->0
Colour Temperature ->C20
Advanced Controls:
Dynamic Constrast ->Low
Dynamic Colour ->Low
Preferred Control ->0, 0, 0
Colour Gamut ->Extended
Super Resolution ->Low
Gamma ->Medium
Picture options:
Noise Reduction ->Low
MPEG Noise Reduction ->Low
Smooth Gradation ->Low
Black Level ->Low
Real Cinema ->On
Motion Eye Care ->Off
TruMotion ->Clear
Што би корегирал, променил искрено ептен тапа сум за ТВ. Фала ти! :)
На чичко гугл напиши твој модел на ТВ и recomended picture mode и све ќе прикажува


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
130
Поени од реакции
302
На чичко гугл напиши твој модел на ТВ и recomended picture mode и све ќе прикажува


Sent from my iPhone using Tapatalk
На 65 инчи очајно изгледа сигналот од Телеком што и да чепкаш во сетинзи. Но попладнево го активирав Bluray-от и веќе може да се каже дека гледам "слика". Го изгледав Blade Runner 2049 од оригинал bluray диск и го доживеав телевизоров во право светло 4K, HDR10....итн
Инаку најдов на youtube туториали према модел, како што рече @Anon нај широк спектар за сетинзи има во expert mode. Не постои целосен туториал напишан како дефиниција што би се рекло "школски по книга" сепак има и многу важен, односно нај важен дел што се вика "личен вкус" :)
 
Последно уредено:
На врв Bottom