LCD телевизори

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од VINO, 22 септември 2007.

 1. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  323
  Допаѓања:
  97
  Во Логинг имам земено поодамна конвертор од VGA/SCART, само не беше евтин, мислам околу 3500 денари кошташе.


  За Андроид бокс кој е заинтересиран, прекрасен е овој модел http://www.mi.com/en/mibox/
  [​IMG]
  4200 денари (плус ме закачи царина и платив 900 денари ддв) преку алиекспрес.
  Брз е, а најмногу ми се допаѓа вградениот GoogleCast.(Philips телевизорите со вграден андроид го имаат истиот софтвер).
  Сум пробал со повеќе уреди да гледам од мобилен на тв, но GoogleCast е закон, Плус и од лаптоп без проблем преку GoogleChrome можеш да пушташ секакви содржини на TB
   
  Последно уредено: 20 април 2017
 2. H|dden

  H|dden

  Член од:
  1 јули 2006
  Мислења:
  823
  Допаѓања:
  79
  Да.. тоа беше муабетот.
  Инаку нарачав од ибеј конвертор хдми во вга, пошто видов дека има и хдми излез (тоа од логинг мислам дека беше само адаптер.. нз дали ќе успееше) на ресиверот а и видов некои клипчиња како го поврзуваат со тоа, иако не е некоја баснословна сума мислам дека треба да ми успее.

  Но, се работи за планинско место без интернет и ми требаат само основните мак канали и нешто на усб снимено =)
   
 3. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Требаше да кажеш дека рисиверот има и излезна HDMI порта, бидејќи поврзувањето помеѓу HDMI и VGA е уште полесно во споредба со поврзувањето помеѓу SCART и VGA.

  И да, решението го имаш во Логинг Електроникс.

  Прво треба да купиш HDMI во DVI-I адаптер - мораш да обрнеш внимание на ова DVI-I, за да не земеш по грешка со DVI-D или со DVI-A излезна порта, ќе те чини 365 денари.

  http://www.loging.mk/437/183133/0/ShowProduct/HDMI___DVI_konektor_adapter

  [​IMG]

  Потоа треба да купиш DVI-I во VGA адаптер, со DVI-I влезна порта, ќе те чини 149 денари.

  http://www.loging.mk/436/176749/0/ShowProduct/Konektor_adapter

  [​IMG]

  Ги поврзуваш двата адаптера преку излезната DVI-I порта кај HDMI во DVI-I адаптерот, и преку влезната DVI-I порта кај DVI-I во VGA адаптерот и ете ти префрлување на сигналот од HDMI во VGA.

  Преку HDMI кабел ги поврзуваш излезната HDMI порта на рисиверот со влезната HDMI порта на HDMI во DVI-I адаптерот, и преку VGA кабел ги поврзуваш мониторот со излезната порта на DVI-I во VGA адаптерот и ете ти поврзување на мониторот со рисиверот преку HDMI портата.

  Е сега, ќе имаш проблем околу звукот, бидејќи немаш излезна аудио порта за звукот. Провери дали рисиверот има излезни аудио порти, или во спротивно најверојатно ќе мораш да го вадиш звукот преку SCART излезната порта на рисиверот со SCART адаптер како што ти спомнав погоре.
   
 4. H|dden

  H|dden

  Член од:
  1 јули 2006
  Мислења:
  823
  Допаѓања:
  79
  Фала, ја веќе вакво нарачав.
  http://www.ebay.com/itm/HDMI-to-VGA...176610?hash=item1c6cf679a2:g:eHYAAOSwojRYTMWs

  Си има и место за звук и све. Имаше едни бразилци на јутуб така ги поврзуваа.
  Па ќе видам ако нејке ќе пробам некоја од овие варијанти.Работата е што тој ресиверот во моментот кога го напишав првиот пост на кајгана е дека не беше при мене а се сеќавам дека имаше скарт излез. :P
   
  Последно уредено: 20 април 2017
 5. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Е па да, ова ти е подобро и поисплатливо решение. (y)
   
 6. DEVIN

  DEVIN

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  5
  Има ли телевизор 36, 37 или 38 инчен кај нас во Македонијава?
   
 7. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.671
  Допаѓања:
  12.667
  37 инчни имаш секаде...
   
 8. DEVIN

  DEVIN

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  5
  не најдов никаде по нашиве салони од 37 инчи, или 32 или 40 па нагоре...
   
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.671
  Допаѓања:
  12.667
  Да бе, чудна работа, нема... имаше едно време ако не се лажам.
  Прај место некако за 40ка ондак...
   
 10. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  3.972
  Допаѓања:
  1.619
  Има само 32 и 43 инчи тие се најмали за дневна соба , аа за што ви е намената ???


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 11. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  322
  Допаѓања:
  154
  Само што ми го удри гром телевизиорот делува како мртов не свети сијаличката нема струја не иде до него штекерот го проверив добар е така да ако има некое мајсторче одприлика да ми прецизира што би горело прво при удар на гром ? што најчесто се јавува како изгинато кондензатор кабелот или цела плоча ? трафо незнам дали имаат овие лцд лед
   
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.671
  Допаѓања:
  12.667
  https://goo.gl/L601FH
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Да се надоврзам на одговорот.

  И едно вакво да си купи за наредниот пат.

  http://www.anhoch.com/product/33213/power-protector-silver-shield-metallic-coating-tuv-approved

  Power Protector Silver Shield metallic coating TUV approved

  [​IMG]
   
 14. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  322
  Допаѓања:
  154
  Вакво ке купам незнам зашто чекав до сега :P Иначе сам ке го правам не го носам по сервиси упоран дечко сум а и тешко вадам пари од паричник :)
   
 15. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Самиот си го одговори прашањето. :)
   
  На jovankrstevski1 и Anon им се допаѓа ова.

Сподели преку: