LCD телевизори

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ги користи како не ги користи? од каде ти е инфото дека не ги вградува во своите модели? Дури и од прошлата година вградуваа во подобрите модели и двојадрени процесори за слика.
LG e најголем производител на IPS панели, но ретко ги користат на своите производи.
Не реков дека не ги користат....
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Кој има ЛГ нека го ажурира софтверот, имам една радосна вест а тоа е дека сега проблемот со ДТС звукот е надминат и нема потреба од конвертирање во АЦ3 :)
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Koj od slednive dva televizora e podobar?

Prviot e: Panasonik TX-L 42 ET5 E(42999 den)
a vtoriot: LG 42 LM 620 S (40999 den)

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202326
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=201960

Koj od dvata bi dal podobra slika? Ne mi e jasno kolku Hz realno imaat dvata. LG tvdi 400HzMCi a Panasonik tvrdi 300Hz software acc. ????????????????????????????
Mislam deka Panasonik ima realno 100Hz ama za LG ne sum bas siguren dali ima 100Hz.

Ako nekoj se razbira bi mu bil blagodaren za sugestija.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Рецензија на hdtvtest.uk :
Panasonic has produced an LED LCD TV that is worthy of recommendation. They have listened to our feedback, and corrected the issues that plagued previous models. In comparison to the Samsung ES5500 and the LG LM620T we recently reviewed, the Viera TX-L42E5B is a clear winner in spite of the Samsung’s lower blacks and the LG’s 3D capability.
Според нив Panasonic E5(без 3D) е подобар од LG 620S, а за панасоникот со 3D нема дилеми + користи пасивни наочари како и LG.

Избери го Панасоникот поради панелот(Alpha IPS)
За херцажа кај LG 200Hz MCi се реални 100Hz, ова би требало да е повеќе од 100Hz, а на Панасоникот си пишува реални 100Hz. Ама најголема разлика е од 50 на 100Хз, повеќе од тоа најчесто е маркетиншки трик.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Кој има ЛГ нека го ажурира софтверот, имам една радосна вест а тоа е дека сега проблемот со ДТС звукот е надминат и нема потреба од конвертирање во АЦ3 :)
Да не има нешто вакво и за Самсунг
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Кој има ЛГ нека го ажурира софтверот, имам една радосна вест а тоа е дека сега проблемот со ДТС звукот е надминат и нема потреба од конвертирање во АЦ3 :)
Важи ли ова и за плазми и за лцд-а? Дали има и за 50pt353?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Важи ли ова и за плазми и за лцд-а? Дали има и за 50pt353?
Ви се извинувам на сите и јас сега видов дека сум згрешил и сега се изнервирав многу затоа што мислев конечно се реши проблемот со дтс звукот, а се прелажав затоа што симнав нов аудио драјвер кој има хд аудио контрола и филмовите со дтс звук ги пушташе со сараунд премногу квалитетно преку компјутер, а не проверив директно да пуштам преку плеерот на лцд тв уредот. Али на некој може и ова да му врши работа ако не сака да губи време со конвертирање на аудио звук, јас сум задоволен од новиот аудио драјвер. Уште еднаш извинете што ве излажав.

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.750
Поени од реакции
6.695
Од толку понуда, марки, модели да не знае човек што да одбере? А да не знаете претходниве години да не има некој купувано во декември месец, нешто така, дали се начекуваат некои попусти за празниците или слабо? Или тоа важи само за остарените, заостанати модели кој веќе никој не ги купил? Да знам дали да чекам или не? Инаку јас си сум фан на Истокот, така да ЛГ и Самсунг ми се фаворити. Е сега, знаеме сите кои се и Сони и Панасоник, Филипс, мммм шо знам....овие Грундиг, германски се или...?

Ако одиме по буџет, пишав и претходно, помеѓу 20 и 25 илјади би дал за ТВ. Како шо гледам тие испод 20 000 во многу им е скратено тоа шо јас сакам да има. Резолуција...еднаш еден ми одговри дека со нашиве оператори демек фулл хд немало потреба. Јас би одел сепак на фулл хд поради тоа што нема само телевизија да се гледа, нормално човек ќе си спушти хд филмче од Замунда и се тоа... :) За херците ако може некој да ми дообјасни...демек 100+ херци можело да се пушти и 3Д видео, без разлика што ТВ-то не е изворно наменето за 3Д, али пак би можело да се гледа, како на видеана на ЈТ да речеме, со најобични наочари, хартиени, со сино и црвено..не е то правото 3Д, така да со овој буџет не смеам ни да помислам на 3Д...Се знае 3Д ако сакаш има да се испрчиш тука 60 и кусур илјади :D. Околу технологијата на слика...класик ЛЦД мислам деке времето веќе му одминува, плазмата ако сака некој подетално да ми ја објасни, а ЛЕД мислам дека се најпопуларни за најпросечните купувачи, така? Е сега за типовите на панели, тоа не се разбирам многу, читам тука IPS-Alpha најдобри биле?

Од она што јас го знам. топ 1 производител на панели е Самсунг и дека други компании, меѓу кои и Сони, купувале од нив панели за своите ТВ, е сега колку е ова точно не знам...
Околу гаранците горе-долу сите даваат мин. 2 а некои и повеќе години гаранција така да тука нема шо многу да се дискутира. Е сега останува на луѓето да споделат искуства, маани шо ги имале со одредени марки и модели и сл....

Значи ептен сум задлабочен кога планирам да купувам техника, сакам се да истражам, се да научам, и да купам најдоброто што може :P

Е па ајде да ве чујам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Читај ги последните 2 страни, ќе ти стане јасно.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
bobipp еднаш ти предложив LG, ама сега овој Панасоник е на попуст цената му беше околу 30к сега е на 25к намален. Ова е убедливо најдобар избор за тие пари.

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202663

Прочитај ја и рецензијата што ја имам ставено една или две страни поназад.
А во врска со овие марки што си ги навел генерално Sony и Samusung се преценети и за исти пари добиваш помалку барем за овие entry левел телевизори, а Грунгинг во Турција ги прават не се квалитетни тие шктрни ги од листата:)
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
25
Дечки може мислење за овој тв?
LG LS570S (37 инчен)

Добар ли е или лош?Ќе се зезнам ли ако го земам?
За тие пари вреди?Пошто лимитот ми е тука некаде?!

Незнам дали чита се од усб(DTS,MKV) и дали има сериозни маани?
Посоветувајте ме ако има нешто подобро од овој?
И ако го зимам од каде да биде од Техномаркет,АМЦ или Нептун?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дечки може мислење за овој тв?
LG LS570S (37 инчен)

Добар ли е или лош?Ќе се зезнам ли ако го земам?
За тие пари вреди?Пошто лимитот ми е тука некаде?!

Незнам дали чита се од усб(DTS,MKV) и дали има сериозни маани?
Посоветувајте ме ако има нешто подобро од овој?
И ако го зимам од каде да биде од Техномаркет,АМЦ или Нептун?
Одличен е, а DTS не ти читаат LG телевизорите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom