LCD телевизори

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Сакам да купам телевизор 102 цм некаде, ако може некои предлози, помеѓу кои да бирам, мислам дека овие се мегу подобрите но кој да го изберам LG,Sony,Samsung,Philips , и ако може искуство од Мах ТВ на ЛЕД телевизор каква е сликата
Буџет?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Сакам да купам телевизор 102 цм некаде, ако може некои предлози, помеѓу кои да бирам, мислам дека овие се мегу подобрите но кој да го изберам LG,Sony,Samsung,Philips,Panasonic и ако може искуство од Мах ТВ на ЛЕД телевизор каква е сликата
Филипс не.
Овој телевизор ти е убедливо најдобар за таа цена
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=201956
Добиваш 100Hz, LED, читање на сите формати од УСБ, IPS панел и што е најважно ти влегува во буџетот...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.582
Филипс не.
Овој телевизор ти е убедливо најдобар за таа цена
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=201956
Добиваш 100Hz, LED, читање на сите формати од УСБ, IPS панел и што е најважно ти влегува во буџетот...
Се сложувам филипс никако тв им се ептен искинезени
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Се сложувам филипс никако тв им се ептен искинезени
На гости видов еден 42 инчен Филипс од тие поскапите што им се. Какво backlight bleed имаше тоа е страшно, плус што не ги читаат сите формати од УСБ...
А гледам и на форумот се жалат доста од Филипс.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.582
На гости видов еден 42 инчен Филипс од тие поскапите што им се. Какво backlight bleed имаше тоа е страшно, плус што не ги читаат сите формати од УСБ...
А гледам и на форумот се жалат доста од Филипс.
филипсот во никој случај нечинат а и нема споредба со самсунг и лг во никој случај
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
филипсот во никој случај нечинат а и нема споредба со самсунг и лг во никој случај
Мрш бе филипсот само колку добра слика има...Тоа што видол на гости е 99% до недобро одржување, бришење со обична вода од чешма, и после остануваат зашмрљани трагови ко некој со паштета да прошол низ телевизорот.
Филипс има навистина ФЕНОМЕНАЛНА слика, јас имам LCD монитор филипс и по цели денови го користам. Сликата за 19 инчен телевизор е стакло, подобра за тие пари мислам дека нема (недај боже да се споредува со сликата на LED верзијата на монитор, што претставува КРАЛ за мојов LCD).

LG од друга страна, секаде кај што сум видел имал просечен квалитет. Дури во училште НОВ изваден од кутија (јас го вадев со професорот), го уклучуваме- и како црни линии задебелени (надвор од фокус, заматени, како сенка) на него. Пробав со 300 начини да му ја средам сликата, дури и да му сменам софтвер - не успева и не успева...
Па ти види му ја...

Самсунг е тука со Филипс си се јадат :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Мрш бе филипсот само колку добра слика има...Тоа што видол на гости е 99% до недобро одржување, бришење со обична вода од чешма, и после остануваат зашмрљани трагови ко некој со паштета да прошол низ телевизорот.
Филипс има навистина ФЕНОМЕНАЛНА слика, јас имам LCD монитор филипс и по цели денови го користам. Сликата за 19 инчен телевизор е стакло, подобра за тие пари мислам дека нема (недај боже да се споредува со сликата на LED верзијата на монитор, што претставува КРАЛ за мојов LCD).

LG од друга страна, секаде кај што сум видел имал просечен квалитет. Дури во училште НОВ изваден од кутија (јас го вадев со професорот), го уклучуваме- и како црни линии задебелени (надвор од фокус, заматени, како сенка) на него. Пробав со 300 начини да му ја средам сликата, дури и да му сменам софтвер - не успева и не успева...
Па ти види му ја...

Самсунг е тука со Филипс си се јадат :)
Без навреда ама многу работи не ти се јасни (тоа шкртнато ништо не е точно).
Земи прочитај ја само ова тема
http://forum.kajgana.com/threads/lcd-philips-32-3606-58h.60486/
и ке сфатиш колку се добри филипс.

За иста цена како филипс секогаш има подобар избор :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ејј како го погоди гениус2 лџво, баш сеа ќе прашував за некој до 30,000 за еден другар. :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Без навреда ама многу работи не ти се јасни (тоа шкртнато ништо не е точно).
Земи прочитај ја само ова тема
http://forum.kajgana.com/threads/lcd-philips-32-3606-58h.60486/
и ке сфатиш колку се добри филипс.

За иста цена како филипс секогаш има подобар избор :)
(n) јас имам филипс 5405H и телевизорот е феноменален поготово HD канали кога пуштам има стакло слика тоа со ипс панелот е 2 % подобра црна боја ништо друго и тоа највеке доага до израз кај панасоник така да не ги прави лг како кузнае што да се....

П.С се чита усб портот на телевизорот, не шири дезинформации ако немаш искуство или познавање на истите
--- надополнето: 21 август 2012 во 03:51 ---
Јас немам таков проблем, уживам до максимум. Во огромна соба голем телевизор, не се ни приметува, како кога возиш со 200 на автопат од 6 ленти.
А во помала соба, поголем телевизор, е тоа е перверзии - возиш 150 во маалска улица :)
:cool: многу ми е мала собата :cool::cool: пун гас цело време, извиците се зошто беше многу јако :) http://www.youtube.com/watch?v=Xx2t8eCP-gE&feature=plcp
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
(n) јас имам филипс 5405H и телевизорот е феноменален поготово HD канали кога пуштам има стакло слика тоа со ипс панелот е 2 % подобра црна боја ништо друго и тоа највеке доага до израз кај панасоник така да не ги прави лг како кузнае што да се....

П.С се чита усб портот на телевизорот, не шири дезинформации ако немаш искуство или познавање на истите
--- надополнето: 21 август 2012 во 03:51 ---

:cool: многу ми е мала собата :cool::cool: пун гас цело време, извиците се зошто беше многу јако :) http://www.youtube.com/watch?v=Xx2t8eCP-gE&feature=plcp
Јас пак во дневна земав 5605 филипсче, не го бива да бидеме реални.

Во соба имам Sony v3500 кој е од 2007ма, во секој поглед го јаде филипсов. Побрзо се пушта, побрзо менува програми, побрзо мени има.
Бои и контрасти да не збориме, Бравиа енџин си е Бравиа енџин.

Кога станува збор за искористување на 100те херци, има две опции на филипсот 100Hz LED и HD Natural Motion. Пушти ги двете при HD филм, сликата укочува на моменти, а филмот се движи нереално како да е сниман со оние чкартните домашни камери.
За viewing angle да не зборам воопшто. :)

Него genius2, види ги во Нико ГТЦ Quart телевизорите, изложени се до LG и Phillips модели, сликата и боите им се одлични, за ефтини пари.
Е сега, не знам каков квалитет ќе бидат и слично, ама во Македонија ништо не ти е гарантирано.

Мојов Сони е платен доста скапо на времето (демек Sony e Sony), па испадна дека е со фабричка грешка и почнаа сенки да се појавуваат на панелот. Кај 3-4 другари, различни марки на телевизори, гледам слични проблеми.
Значи, кај нас во Мк ги праќаат оние најсрање моделите од фабрики, јебига, трет свет...
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Некое искуство со мах тв на лед лцд телевизориве каква слика вади, како обичниот сигнал од кабелска или подобар?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Кога ќе прочитам ова нечини она нечини, се споредува модел со модел не бренд со бренд.

Иначе, интересно е тоа што JimmyHoFFa мисли дека IPS панелите нудаат само 2% подобра црна боја и ниеден друг бенефит, wrong.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.050
Поени од реакции
735
Мрш бе филипсот само колку добра слика има...Тоа што видол на гости е 99% до недобро одржување, бришење со обична вода од чешма, и после остануваат зашмрљани трагови ко некој со паштета да прошол низ телевизорот.
Филипс има навистина ФЕНОМЕНАЛНА слика, јас имам LCD монитор филипс и по цели денови го користам. Сликата за 19 инчен телевизор е стакло, подобра за тие пари мислам дека нема (недај боже да се споредува со сликата на LED верзијата на монитор, што претставува КРАЛ за мојов LCD).

LG од друга страна, секаде кај што сум видел имал просечен квалитет. Дури во училште НОВ изваден од кутија (јас го вадев со професорот), го уклучуваме- и како црни линии задебелени (надвор од фокус, заматени, како сенка) на него. Пробав со 300 начини да му ја средам сликата, дури и да му сменам софтвер - не успева и не успева...
Па ти види му ја...

Самсунг е тука со Филипс си се јадат :)
Постов т.е. аргументов ти е заснован само и само на фактот дека ти имаш Филипс. Иначе се ѓубре, само да знаеш.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Постов т.е. аргументов ти е заснован само и само на фактот дека ти имаш Филипс. Иначе се ѓубре, само да знаеш.
Да, заснован е само на тој факт...Али сум видел и LG, па затоа и го напишав тој поуст...Повеќе ми беше да кажам дека LG е полоша марка одколку Филипс (за ист буџет)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom