La Liga Santander 2016/2023

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Тоа е тоа... Пиши пропало и оваа сезона, се гледа колку е саатот уште од сега. Не е толку резултатот, и да завршеше 0-0 (а ќе завршеше да не беше глупоста на Тер Штеген) со ваква мизерна игра туѓ срам ќе ме изедеше...

Како и да е редно е да кажам едно честито на Чолисмо, Нолан и СимеонеМадрид. :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
И реал киксна ццц, место да ги стигнеме ние губиме бодови против треторазредни екипи. :facepalm:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
И реал киксна ццц, место да ги стигнеме ние губиме бодови против треторазредни екипи. :facepalm:
Кој да го стигнете бе, Кадиз ? Ни ЛШ нема да фатите оваа сезона :свиркам:
Автоматски споено мислење:

Нека трепка ова тука кога ќе се прават споредби на Штеген со Облак :rolleyes:
 
Последно уредено:

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Една грешка не те прави послаб голман....ако го правиш тоа во контиунитет како Кепа тогаш доаѓа до израз квалитетот.

Тер Штеген е топ 3 голмани во светот и overall подобар голман од Облак кој е претежно слаб пеналџија, а Штеген е како пантер.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.310
Тер Штеген е топ 3 голмани во светот
Кои се другите двајца? Односно 1, пошто ваљда Ноер е тука.
Најверојатно Куртоа.

Е сеа, ако у топ 3 голмани у свет моментално ти нема место за Облак, мислењето само по себе ти е за у канта. Ко да не беше доволно оверал Тер Штеген боље од Облак. Со супер аргументот за пеналите секако.
Ама ај, останува да видиме.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.059
Поени од реакции
3.843
Кои се другите двајца? Односно 1, пошто ваљда Ноер е тука.
Најверојатно Куртоа.

Е сеа, ако у топ 3 голмани у свет моментално ти нема место за Облак, мислењето само по себе ти е за у канта. Ко да не беше доволно оверал Тер Штеген боље од Облак. Со супер аргументот за пеналите секако.
Ама ај, останува да видиме.
Со одбрана како на Атлетико, со таква поставеност, противничките екипи сигурно имаат дупло помалку удари на гол отколку против Барса.
Барса играат на работ на полуконтра/контра. Секоја изгубена топка е потенцијален гол на противничката екипа.
Тоа има многу разлика кога споредуваш 2 голмана. Сигурен сум дека Тер ги има вадено поише од гомна Барса отколку Облак - Атлетико.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Со одбрана како на Атлетико, со таква поставеност, противничките екипи сигурно имаат дупло помалку удари на гол отколку против Барса.
Барса играат на работ на полуконтра/контра. Секоја изгубена топка е потенцијален гол на противничката екипа.
Тоа има многу разлика кога споредуваш 2 голмана. Сигурен сум дека Тер ги има вадено поише од гомна Барса отколку Облак - Атлетико.
Ова ќе ти држеше вода пред три четири години кога стварно Атлетико беше коска назад, последниве години не е случај, Облак им има донесено еден куп клучни бодови.
Облак е страшен голман и според мене подобар од Штеген, помалку е склон на грешки, знае перфектно да се позиционира, има страшни рефлекси.
Нормално Штеген е еден од најдобрите, ама за мене Облак > Штеген моментално.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Кои се другите двајца? Односно 1, пошто ваљда Ноер е тука.
Најверојатно Куртоа.

Е сеа, ако у топ 3 голмани у свет моментално ти нема место за Облак, мислењето само по себе ти е за у канта. Ко да не беше доволно оверал Тер Штеген боље од Облак. Со супер аргументот за пеналите секако.
Ама ај, останува да видиме.
Ноер,Штеген се сигурно во Топ 3..не е ова само мое мислење...а и да е мое не е за во канта туку затоа што имам аргументи...а и пеналите се битен сегмент со оглед дека денес се судат и тоа доста поради ВАР....Штеген во секој момент е пред Облак....Облак и Куртоа се тука некаде, не го пратам Навас од ПСЖ ама и тој беше прејак голман своевремено...Алисон е звер,Лено е добар од Арсенал,Нето вториот на Барселона е одличен голман.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Ноер,Штеген се сигурно во Топ 3..не е ова само мое мислење...а и да е мое не е за во канта туку затоа што имам аргументи...а и пеналите се битен сегмент со оглед дека денес се судат и тоа доста поради ВАР....Штеген во секој момент е пред Облак....Облак и Куртоа се тука некаде, не го пратам Навас од ПСЖ ама и тој беше прејак голман своевремено...Алисон е звер,Лено е добар од Арсенал,Нето вториот на Барселона е одличен голман.
Во кој сегмент е подобар Штеген од Облак освен пеналите кажи ми, ме интересира твое мислење.
Автоматски споено мислење:

Едит Во врска со пеналите сега баш проверив Облак има повеќе одбранети пенали во кариерата од Штеген
Облак 14 одбранети 32 примени
Штеген 12 одбранети 36 примени
Значи ти паѓа во вода и тој аргумент
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Во кој сегмент е подобар Штеген од Облак освен пеналите кажи ми, ме интересира твое мислење.
Автоматски споено мислење:

Едит Во врска со пеналите сега баш проверив Облак има повеќе одбранети пенали во кариерата од Штеген
Облак 14 одбранети 32 примени
Штеген 12 одбранети 36 примени
Значи ти паѓа во вода и тој аргумент
Што вели статистиката, ќе му дадат орден на Зидан за извлеченото реми против Виљареал?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.310
Ноер,Штеген се сигурно во Топ 3..не е ова само мое мислење...а и да е мое не е за во канта туку затоа што имам аргументи...а и пеналите се битен сегмент со оглед дека денес се судат и тоа доста поради ВАР....Штеген во секој момент е пред Облак....Облак и Куртоа се тука некаде, не го пратам Навас од ПСЖ ама и тој беше прејак голман своевремено...Алисон е звер,Лено е добар од Арсенал,Нето вториот на Барселона е одличен голман.
И како да ја продолжиме дискусијава и да ти ги барам аргументите кога во продолжение на постот си спомнал ликови како Лено и Нето?

Битен сегмент се пеналите, но тоа не го праи Тер Штеген ко да е Самир Хандановиќ у бранење на истите. Ако гледаме од друга страна 100 кикса има напраено, нит па знае да се понаша на високи топки и слично.

Облак е коска голман и најдобар у шпанско. На светско ниво тука се и Ноер и Алисон Бекер секако.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Не го бива бе, само да трча и да мава знае :свиркам: Препороден е Коке оваа сезона и мислам дека враќањето на неговата форма е клучен фактор за овај почеток на сезона на Атлетико.
Автоматски споено мислење:

И како да ја продолжиме дискусијава и да ти ги барам аргументите кога во продолжение на постот си спомнал ликови како Лено и Нето?

Битен сегмент се пеналите, но тоа не го праи Тер Штеген ко да е Самир Хандановиќ у бранење на истите. Ако гледаме од друга страна 100 кикса има напраено, нит па знае да се понаша на високи топки и слично.

Облак е коска голман и најдобар у шпанско. На светско ниво тука се и Ноер и Алисон Бекер секако.
Сакав и јас да го испашкам кога го прочитав Лено во иста реченица со сите гореспоменати ама ај реков батали :)
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
И како да ја продолжиме дискусијава и да ти ги барам аргументите кога во продолжение на постот си спомнал ликови како Лено и Нето?

Битен сегмент се пеналите, но тоа не го праи Тер Штеген ко да е Самир Хандановиќ у бранење на истите. Ако гледаме од друга страна 100 кикса има напраено, нит па знае да се понаша на високи топки и слично.

Облак е коска голман и најдобар у шпанско. На светско ниво тука се и Ноер и Алисон Бекер секако.
Лено и Нето ги спомнав како во контекст дека се пример за добри и стабилни голмани што ми оставиле впечаток.

Кога настапуваш со ваков став тогаш нема шо да се разбериме...играта на Барселона и Атлетико Мадрид е небо и земја ,квалитетите на Штеген доаѓаат повеќе во израз од квалитетите на Облак...не дека е Облак лош ама Штеген е поагилен,побрз,како мачка е, подобар пеналџија,подобар технички.....освен високите топки каде Облак е веројатно подобар со оглед дека е повисок и таков му е стилот.
Автоматски споено мислење:

Сакав и јас да го испашкам кога го прочитав Лено во иста реченица со сите гореспоменати ама ај реков батали :)
Ти никој неможиш да испашкаш со небулозите и пресубјективноста што ја пишиш...начека една грешка и одма Облак подобар е...за жал работите во спортот не функционираат така како што замислувате...иста си како овие децата од фан клуб Барселона што величат Фати, а за Фелиш велат дека е преценет...ќе видат оваа година кој е преценет само да остани здрав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom