Koи овластувања ги има МВР?

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Мислам дека сварно не е во ред да се генерализираат работите непотребно.
Јас од лично искуство со полиција (2-3 пати во животот рутинска контрола) можам да кажам дека ако ти си културен и се однесуваш како што е нормално да се однесува човек на таа возраст (значи без цепање и праење гаден фраер) секогаш најкултурно полицаецот се легитимираше праша она што го интересираше и си отиде. Дури и АЛФИ-те го прават тоа и тоа многу покултурно. Имено, кога во мало ме сретнаја сите 3ца се лигитимираа прво а потоа побараа ЛК. Додуша јас знаев дека се они уште пред 30тина секунди бидејќи направија во маало една фатална грешка - возеја каде што никој од маало не вози.

Така да ако си ти културен со нив најчесто немаш проблеми.

Иначе, за тоа кај корчагин проблемот е што во последно време се случува некои од помладите колеги од МВР да креваат непотребна галама али тоа е најчесто затоа што имаат некоја врска тук так :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Aj vaka od pocetok da fatime, Strumiks ja mislam deka ne pisav nigde deka ne treba da se legitimira policaecot, ako sum pisal negde taka se izvinuvam, ama mislam deka ne sum pisal takvo nesto. Sakav da kazam deka koga rabotev barem porano vo prolece da otidese nekoj i da prasa za nekoj policaec da go najde po brojot tesko deka ce go najdea, osven da bara podatoci direktno od mvr. Jas naprotiv stalno sum vlijael kaj kolegite da se legitimiraat na graganite, a taa legitimacija sto ja spominjas stalno si ja nosam, policaecot e na rabota 24 casa ako ne ste znaele i ima pravo i dolznost vo sekoe vreme da prevzema merki.

Garfild za toa bibliotekata, da se nacitale drugite policajci kolku mene ( barem zboram za pogolemiot broj na cajkani, svaka cast na isklucocite ) drzavava ce ni cveta, barem sto se odnesuva do policijata.

A i na kraj za taa ograda sto stalno ja spominjate, izgleda mnogu ve boli :pos2:

Abe u soobracajna ogradata si e arna, ne vi cini ogradata na igrlisteto, na pogresno mesto davate kritiki. neka vi napravat podobra ogrda vo skoloto, a ne ste zapnale kaj policajcite, a i toa e igraliste za mal fudbal i treba da se igra poleka a ne da se sutira kako da ste na livada :baeh:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
dungeon master напиша:
A i na kraj za taa ograda sto stalno ja spominjate, izgleda mnogu ve boli :pos2:
Не не боли оградата. Уствари, нас ништо не не боли.
Не иритира односот на некои од „сообраќајците“ што се наоѓаат зад оградата.
dungeon master напиша:
toa e igraliste za mal fudbal i treba da se igra poleka a ne da se sutira kako da ste na livada :baeh:
Вас некој ви кажува колку треба да мавате?
Кога треба да се мава - се мава со полна сила. Знаеш и самиот. :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
A што доколку полицаец при легитимирањето даде лажни податоци за себе? Што ако излаже? На мој колега му се има случено еден Цајо да му кења нешто безвезе, па овој да му побара податоци. И, колегава накурчен бап кај пријател во МВР, испаѓа таков полицаец не постои.

Дали има санкции за ова?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Данџн, ти си полицаец, а јас сум од патот најден и појма немам кои се „вашите” а кои „нашите” права.

Ај да фатиме од почеток:

1. Оние беџовите со бројот не ги носите повеќето. Факт. На мое барање, доколку самиот не го направиш тоа, должен си да се легитимираш, така? Во спротивно ги кршиш правилата на службата. Е, во таа легитимацијата која си ја носиш, викам дека го пишува бројот. И во која било полициска станица во РМ ке ми го кажат. Факт. Со едно ЕНТЕР се е готово.
Право ти е да ме застанеш на улица и да ме легитимираш, доколку и ти самиот го направиш тоа, без разлика на униформата која ја носиш, а и јас сум должен да се легитимирам на кој било начин со валиден документ издаден од МВР (лична карта, пасош) ако не прекршочно сум одговорен.

2. Немам против МВР ништо, ама имам против начинот на кој некои од „колегите” постапуваат како Господ за таквото да го фатиле. Не бива бе пријател, не бива. Ве учат и за однос и за се. А што применувате од тоа?

3. Сами не почитувате определени правила. Пример: При запирање на возило на пат, на самиот раб од патот, ОСЛ доаѓа од страната на возачот (левата), а правилото вели од безбедната (десна) страна. И дали сум јас должен да се покорам на наредбата од ОСЛ во таков случај?

Мистичен напиша:
A што доколку полицаец при легитимирањето даде лажни податоци за себе? Што ако излаже? На мој колега му се има случено еден Цајо да му кења нешто безвезе, па овој да му побара податоци. И, колегава накурчен бап кај пријател во МВР, испаѓа таков полицаец не постои.

Дали има санкции за ова?
Кривично дело „ Лажно претставување“
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Мистичен напиша:
A што доколку полицаец при легитимирањето даде лажни податоци за себе? Што ако излаже? На мој колега му се има случено еден Цајо да му кења нешто безвезе, па овој да му побара податоци. И, колегава накурчен бап кај пријател во МВР, испаѓа таков полицаец не постои.

Дали има санкции за ова?
Abe za ova vi kazav policaecot e dolzen da se legitimira, osven vo slucai koga e potrebno moze prvo da prevzeme merki pa da se legitimira, da receme slucajno da ne izbega covekot i sl. situacii. ako ne se legitimira imas policiska stanica pa ako sakaat komandirite ce si go najdat. Sega u policija ima mnogu mamini tatini i partiski taka da neznam sto da ti kazam :toe:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Strumiks ti izgleda imas mnogu dobro da en kazam golemo mislenje za toa kompjuterite na mvr, PA USTE SI PISAL EDNO ENTER :pos2: :pos2: :pos2: , ABE USTE PO STANICIVE SE RASPRAVAAT SO KOMPJUTERI I PROGRAMI POSTARI OD NEKOI OD NASIVE FORUMDZII

A za toa nacinot na sopiranje me interesira dali si procital u nekoj zakon ili pravilnik, posto ja na pismeno u nekoj normativen akt nigde ne sum go sretnal, a inaku od prkticni pricini podobro e da se pobaraat dokumenti od kaj vozacot, kazi aj kako ce ti gi podade vozacot dokumentite od desnata strana :nenene:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
dungeon master напиша:
A za toa nacinot na sopiranje me interesira dali si procital u nekoj zakon ili pravilnik, posto ja na pismeno u nekoj normativen akt nigde ne sum go sretnal
Нормално дека прочитал, исто како што е и нормално ти да не си. Впрочем, Струмикс е правник (дипл.). Туку, ај да не му глумам адвокат јас :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
dungeon master напиша:
Strumiks ti izgleda imas mnogu dobro da en kazam golemo mislenje za toa kompjuterite na mvr, PA USTE SI PISAL EDNO ENTER :pos2: :pos2: :pos2: , ABE USTE PO STANICIVE SE RASPRAVAAT SO KOMPJUTERI I PROGRAMI POSTARI OD NEKOI OD NASIVE FORUMDZII

A za toa nacinot na sopiranje me interesira dali si procital u nekoj zakon ili pravilnik, posto ja na pismeno u nekoj normativen akt nigde ne sum go sretnal, a inaku od prkticni pricini podobro e da se pobaraat dokumenti od kaj vozacot, kazi aj kako ce ti gi podade vozacot dokumentite od desnata strana :nenene:
Во она што барем колегите ти од Струмица го викаат „систем“ се наоѓаат сите податоци за што ти треба од надлежноста на МВР. Нешто црно-бел екран, бели букви, а? И шо сакаш наоѓаш, ама податоците за се се на различни места, во зависност од службата, ти текнува на што мислам? И не се прај на удрен оти можам да те најдам кој си и што си по бројот во пол. станица во Струмица на пр.
9 месеци бев во МВР во граѓанските служби.

У еден правилник иначе прочитав за тоа, и ке ти одговорам дека ако правилно не извршиш сопирање на возилото, правилно не пристапиш кон возилото, не морам да постапам по наредбата на ОСЛ, и ке бидам прав, а некој ке одговара.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Epa aj najdi go pravilnikot pa pisi ako sakas i poraka prati da go vidam toj pravilnik. Ja za takov ne sum cul, moze ima, zatoa pisi pa ce vidime, znaes broj na sl.vesnik itn. pravnik si ce ti tekne :)
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Требаше да се соберат уште 7-8 постари полицајци за конечно да ја убедат да ни ја
Zena de, napravi razlika vo odnosot pomegu policaec i policajka
P.S. zenite obozavaat da se silat na mazi
 
C

cige

Гостин
За кола изгребана на паркинг во трговски центар на кого да се пожалам? Полицијата и приватното обезбедување си ја префрлаат топката.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
И добро Маестре, што според тебе би била вистинската одлука?

Сигурно не малтертирањето од страна на твојата колешка. Типично лечење фрустрации беше тоа. Гуска. Исто ко исфрустрираните тетки по шалтери. Никаков речник, никакво однесување, ко да сме и фрлиле бомба во двор се однесуваше, а не ко да летнал фудбалот таму...

Кога веќе немате поставено ограда, може барем да не пушти да го земеме фудбалот кој ќе летне таму еднаш во 40 минути. И онака само дреме на столчето со 0.2% мозочна активност.

Ама еве, според пропис, и „законски” и етички (морален, човечки...) - како требаше да реагира таа, а како ние? Според тебе.
а сте размислувале ако ви летне фудбалот во приватен двор или балкон во приземје или на спрат дека не мора да ви го врати ??
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
Со секој протест, се раѓа по еден шампион во фрлање копје...


Алал вера мајсторе, со вакви ликови македонскиот олимписки тим има добра иднина.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
ПО НЕКОЛКУНЕДЕЛНА ИСТРАГА
ПОЛИЦИЈАТА ГО УАПСИ МОМЧЕТО КОЕ ГИ НАПАЃАШЕ ШТИПЈАНКИ

http://www.vest.mk/?ItemID=CE47C70A2D0FE14E83DC5D551E512BDC
По неговото апсење полицијата од златарница во Кочани пронашла дел од украдените синџирчиња кои им биле вратени на нападнатите жени.
Едно не ми е јасно, ако златарницата има дозвола за откуп на златен накит ( со запишување личен документ од тој што го остава на откуп), тогаш златарот и оштетените треба да го тужат тој што го оставил на откуп -крадецот... овака испаѓа дека и некој трет ако купи од златарница половен накит, може МВР да му го земе, без обзир што тој ќе добие фискална од златарницата ??..Ако е така, златарите веднаш ќе го претопуваат откупениот накит ...
На времето постоеја Комисиони, газдата на Комисионот не им плакаше на тие што оставаа предмети туку кога ќе се продадеше предметот тие ги добиваа парите намалени за провизијата на Комисионот. Многу подобар модел, поминува период додека се продаде предметот.. не дека ги жалам златарите, тие сега откупуваат за 1/3 од реална цена не само од крадците туку и од вистински сопственици, но се работи за принципи, закони ... мене препознавањето на украдените работи ми е многу дискутабилна и сомнителна работа, посебно за обични, сериски работи кој се широко распространети меѓу граѓаните и тука може да има голема злоупотреба ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom