Kako da se upoznae novo drustvo?

Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Imate li nekoi soveti kako da se upoznae novo drustvo? Od licnost sto iskacase celo vreme po celi denovi i nokji, stignav do ova nivo da neam so koj da iskocam, bidejki se desia nekoi problemi so drustvoto i prekinav da se druzam so niv poradi postovanje na sebesi. Kako da upoznaam novi drugari i drugarki?
 
J

joli1

Гостин
Претпоставувам си помлад.

Прв приоритет треба да ти е да направиш да ти е добро да бидеш осамен, т.е сам со себе. Кога ќе бидеш задоволен самиот од себеси, кога ќе се почитуваш себеси, тогаш и други луѓе ќе сакаат да се вклучат во твојот живот. Самоизолацијата е клуч за личен напредок, искористи го моментот.

У врска каде - зависи што тражиш.

Пријатели и друштво можеш да запознаеш на интернет, у клуб, у школо, на рејвови, на одмор, на излети, у невладина, позади зграда уз џок и коњак, буквално секаде. Сега какви ќе бидат тие пријатели и тоа друштво, тоа зависи многу од тоа каде си ги запознал.

После средно или факултет, доаѓаш до реализација дека во животот секогаш ќе имаш енормен број на познаници, но мал број на вистински пријатели. Пажљиво бирај, ставај ги другарите во искушение бидејќи само така ќе успееш да им ги видиш вистинските лица.

За крај, ако си ептен осамен и потребна ти е социјализација, биди иницијаторот.
 
J

joli1

Гостин
Твое си е.

Можеш да бираш измеѓу тоа да ги ставиш пријателите во harmless ситуации каде што ќе можеш да им ги видиш вистинските лица и табиети, или едноставно цел живот да живееш во заблуда дека ти се вистински пријатели, се додека истите не ти го свртат грбот, побегнат кога треба да се дели одговорноста или направат да го јадеш немиен.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ако си по спортот, зачлени се во некој клуб. Од тоа подобро друштво не постои. Најдруштвени спортови кај нас ти се планинарењето, велосипедизмот и трчањето. Од овие спортови, најдобро ти е велосипедизмот бидејќи можеш и сам да се дружиш со природата. Верувај, еднакво добро е со возењето со пријатели, а во неколку случаеви и подобро (кога сакаш да избегаш од проблемите).

Ако не си по спортот, имаш секти наречени СДС/ДПНЕ/Левица и слични.
 
Ф

Флеш

Гостин
Претпоставувам си помлад.

Прв приоритет треба да ти е да направиш да ти е добро да бидеш осамен, т.е сам со себе. Кога ќе бидеш задоволен самиот од себеси, кога ќе се почитуваш себеси, тогаш и други луѓе ќе сакаат да се вклучат во твојот живот. Самоизолацијата е клуч за личен напредок, искористи го моментот.

У врска каде - зависи што тражиш.

Пријатели и друштво можеш да запознаеш на интернет, у клуб, у школо, на рејвови, на одмор, на излети, у невладина, позади зграда уз џок и коњак, буквално секаде. Сега какви ќе бидат тие пријатели и тоа друштво, тоа зависи многу од тоа каде си ги запознал.

После средно или факултет, доаѓаш до реализација дека во животот секогаш ќе имаш енормен број на познаници, но мал број на вистински пријатели. Пажљиво бирај, ставај ги другарите во искушение бидејќи само така ќе успееш да им ги видиш вистинските лица.

За крај, ако си ептен осамен и потребна ти е социјализација, биди иницијаторот.
+Up
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Следи го форумов кога ќе има следна собиранка а до тогаш избегавај теми за ковид, политика и фудбал.

Среќно!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Твое си е.

Можеш да бираш измеѓу тоа да ги ставиш пријателите во harmless ситуации каде што ќе можеш да им ги видиш вистинските лица и табиети, или едноставно цел живот да живееш во заблуда дека ти се вистински пријатели, се додека истите не ти го свртат грбот, побегнат кога треба да се дели одговорноста или направат да го јадеш немиен.
Abe idi begaj so muabeti krevanje zidovi da vidam koj ke uspee da gi srusi

Takvi toxic likovi obicno uzivaat u vakvi nekoi drami i nikogas ne e zdravo da si opkruzen so niv. Case in point, ako baram prijatel, vakov post bi mi bil dovolen idikator da begam sto podaleku.

Ama da, moe si e. Kako sto kaza.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Fala vi na odgovorite.

Vaka sea... malce e komplicirano kaj mene seto ova... Aj da pocnam so red

1. Ok mi e da sum sam so sebe, imam i jadeno u restorani sam so laptop, ali ne e toa toa, so drustvo e sekad bolje. Aj za u restoran ne e ni tolku bitno, ali za u diskoteka eve na primer utre dzehverovic ke ide u privilige a ja neam so koj da idam. Do pred nekolku meseci imav golemo drustvo sho stalno se iskacase so niv po zurki ali se desi neso, golem problem, pa so policija me vadea od tamu, da ne bese policijata ke go jadev nemien zaradi niv so mi napraia namestaljka i od togas ne se druzime vise. Ustvari oni celo vreme me koristele za pari itn i koga prekinav da plakjam sve ja, mi napraia namestaljka. Ne sum gi stail namerno na nekoe iskusenie neso da im napraam namerno ko so vikas ti ali ete si gi pokazaa svoite lica

2. Za so zenski ne e problem, iam i zenska i drugarki ali si treba i musko drustvo nekad, so drugarkite e mnogu dosadno koa sedime na pijacka ili u diskoteka

3. Na internet neznam kao da zapoznaam, ne gejmam vise a i koa gejmav neznaes sho osoba ke bide, mene takva mi e malce specificna situacijata da ne navleguvam vo toa zaso, za preku internet bas ne sum da upoznavam lugje taka. Skolo zavrsiv, dodeka bev u sredno isto imav mnogu drustvo ali bev u privatno sredno skolo i sea tie so koi se druzevme bea tipa deca na stranci na diplomati i si otidoa u svoite drzavi moite dvajca najdobri drugari so koi se druzev bas bas. U diskoteka, ali kao da prijdam na masko, ke ispadne ko da sum gej... Neam niso protiv gej populacijata ali samo kazuvam kako ispagja. U nevladini ne clenuvam, a maaloto nema moja vozrast lugje..

4. Velosipedizam, iam vozeno ali pak neznam kako da prijdam na nekoj, ve molam dadete mi soveti kako da go napravam toa, vo priroda bas ne mi se iskaca ne mi e toa interesno, clen sum na politicka partija so vikas ti, ama blizok od familija e vo vrvot na partijata, ja sum so mladite tamu, ideme i na kafe i u restoran ova ona, ali deka site znaat deka toj covek mi e familija, so mene se ponasaat drugacije i stegnato, se gleda toa, i ja odma me fakja sram taka, mnogu e toa vestacko sve, a i mene ne me interesiraat politicki temi, i doma koa se zbori za toa ja si idam od sobata, nemozam toa da slusam, dosadno e, a mladite od partija od kaj mene sve toa im e tema koa ke sedneme negde

5. Ne me biva za ni eden sport iskreno, trenirav porano fudbal pa kosarka ali toa e, jbg

Stvarno ne znam na koe mesto i kako da upoznaam lugje sto se so isti interesi kako mene... :/
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Едноставно чекај да се поклопат коцките. И све да праиш по пропис тоа не ти гарантира наоѓање на компатибилни луѓе за дружење. И ја сум у ситуација ко тебе, само кај мене е полошо пошо сум у странство и различен менталитет владее тука па уште потешко е спријателување.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
4. Velosipedizam, iam vozeno ali pak neznam kako da prijdam na nekoj, ve molam dadete mi soveti kako da go napravam toa
EXPLORE MACEDONIA TOUR | Facebook

Има и повеќе клубови низ Скопје, но оваа е неформална (немаат членство) и најлесно ќе дојдеш до нив. Ќе пишат пример дека во недела ќе возат до Катланово, збирно место таму и таму во 9 часот и тоа е тоа, секој е поканет. Во текот на вожњата, дали сам, дали некој што не те познава а ги знае останатите, секако ќе ти пристапи. Да не должам, појди на една дружба, па после пиши ми ПП како си поминал :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Следи го форумов кога ќе има следна собиранка а до тогаш избегавај теми за ковид, политика и фудбал.

Среќно!
Грешка си.

Подфорумот Фудбал е најдобрата работа што му се десила на форумов.
И ова од доаѓа од некој што со 60% со членовите таму очи си има извадено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom