Kajgana Song Contest #292- Ska, 2 tone, Ska Punk

Статус
Затворена за нови мислења.

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.056
Тоа е тоа, останатиот дел од причините зашто се надевав дека оваа тема нема никад да биде отворена. Поконкретно ради последните два бенда/поста. Да ти разнасјам, се надевам нема да се појават уште причини :smirce:
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
718
Поени од реакции
1.646
Dj Tome Rootboy од Струга пушташе еднаш ваков стил ска панк/ска и аку не слушам баш ми се бендиса, топ атмосФера напрај :D некој скејт контест беше или така нешо
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Како не е ова Ска? o_O Мене суперхикс ми биле она пример за Ска :D
Биле и се сеуште се со оглед дека после нив не се појавил ска бенд. Се појавил ама ни близу не се прославиле како нив.

Суперхикс прво самите не се декларираат како само ска бенд. Така што имаат и голем број на песни од др жанрови. Преовладува регето а не знам дали си приметил дека последниве 2 албума им се највеќе рок и свинг. На последниов албум имаат само 1 ЕДНА ска песна.
Затоа мењај и немој да ја наравиш истава грешка со лута ганџа :icon_mrgr:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Тоа е тоа, останатиот дел од причините зашто се надевав дека оваа тема нема никад да биде отворена. Поконкретно ради последните два бенда/поста. Да ти разнасјам, се надевам нема да се појават уште причини :smirce:
Знам дека ги мрзиш Суперхикс и Дубиоза. Ако натпреварувачите ги погодат песните нема зошто да се натегаме.
Бтв вака ќе научат повеќе за правец кој не е а ни бил многу популарен на овие простори.

Знаеш дека ја сакам и поштувам метал ама преку таквото секој метал КСЦ да ги има истите 10 песни од Металика, Рамштајн, Мејден и уште 2-3 ултра копмерцијални бендови. Ајде малце вистинска алтернатива да видиме.
Автоматски споено мислење:

Одличен бенд и песна ама ни ова не е ска. Ова е типичен стрит панк само со додаток труби.
Автоматски споено мислење:

Dj Tome Rootboy од Струга пушташе еднаш ваков стил ска панк/ска и аку не слушам баш ми се бендиса, топ атмосФера напрај :D некој скејт контест беше или така нешо
Типот лично го знам и е легенда. Подобри забави прави со пуштање музика за ралика од некои бендови што незнаат да направат ни си свирење. :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

И оваа не е ска. Панк рок со труби е .
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Значиии... Ска-Панк?:cautious::D
Не. Песните на Сусаро и на Имераторот се тип на панк само со додадени труби. Ќе приметиш и сам колку сувопарно и вештачки звучат.
Сепак не доволно да ги прифатам.
Затоа и кај сите 3 правци ставив по едно инфо за барем да знаете што да гуглате. Има еден куп искомерцијалзирани песни од сите 3 правци што верувам дека сите сте ги чуле чим кафанџии ми ги имаат потврдено, само што сега на прва не ви текнува.

Да заврши пријавувањво па ќе ви постирам овде од сите 3 бранови најголеми хитови.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.297
Поени од реакции
3.254
Знам дека ги мрзиш Суперхикс и Дубиоза. Ако натпреварувачите ги погодат песните нема зошто да се натегаме.
Бтв вака ќе научат повеќе за правец кој не е а ни бил многу популарен на овие простори.

Знаеш дека ја сакам и поштувам метал ама преку таквото секој метал КСЦ да ги има истите 10 песни од Металика, Рамштајн, Мејден и уште 2-3 ултра копмерцијални бендови. Ајде малце вистинска алтернатива да видиме.
Автоматски споено мислење:


Одличен бенд и песна ама ни ова не е ска. Ова е типичен стрит панк само со додаток труби.
Автоматски споено мислење:


Типот лично го знам и е легенда. Подобри забави прави со пуштање музика за ралика од некои бендови што незнаат да направат ни си свирење. :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


И оваа не е ска. Панк рок со труби е .
Сега, ме дупиш. :D Ај ова на сусаро стварно е панк со труби, ама мојава сигурно не е ска-панк? Може сум грешка, ама според мене го има оној ска звук.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.138
Поени од реакции
4.644
Кажи ни дефиниција за ска кога веќе сите песни ни ги тргна.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687
Сега, ме дупиш. :D Ај ова на сусаро стварно е панк со труби, ама мојава сигурно не е ска-панк? Може сум грешка, ама според мене го има оној ска звук.
Грешка си и не те дупам. Анархо панк со скримање нема допирна точка со ска. Освен трубите во позадина. Баш на Сусаро е поблиска затоа што е помелодична.
Автоматски споено мислење:

Кажи ни дефиниција за ска кога веќе сите песни ни ги тргна.
Напишав у првиот пост инфо за секој бран од трите. Ете дури имате и избор да бирате од сите 3 бранови да не ве ограничувам на еден. :icon_mrgr:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom