Kajgana Song Contest #292- Ska, 2 tone, Ska Punk

Статус
Затворена за нови мислења.

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.634
Поени од реакции
23.636
Прво да им се заблагодарам на сите што гласаа за мене. Ова ми е првпат да победам па како за прва победа и прво отварање на тема ќе идеме со мојот никнејм од форумов.
Нема да ставам ограничување заради привлекување на повеќе луѓе да учествуваат. Затоа и во насловот ги ставив сите 3 бранови.

На кратко,
Ска е периодот до 50тите и 60 тите кога правецот е позант само во Јамајка. И да регето е понов правец од скато а не обратно.
2 Тоне е британската " варијанта " во периоодот 60ти до 90ти. Факт е дека Југославија била во чекор со бритнациве за разлика од некои Германии, Франции, Америки и остали " многу напредни " земји.
Третиот бран е Ска Панкот од 90тите па наваму, воглавно амерички бран и тоа поточно од јужна Калифорнија но има и многу локални варијанти и миксови.

Повелете пријавувајте се. За прашања, совети, предлози и поплаки сум отворен секако со дозвола на дотичната модераторка @Darklady . :icon_mrgr:

Јас ќе се пријавам последен за да има повеќе за вас. Среќно.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.056
Јебига дојде и тој момент Ska Maniac да тепа и да ја стави горенаведената тема. Лошо од повеќе причини :D - пред се како што кажав на другата тема дека е криминал Енигма да не го добие прошлиот избор. Секако ќе го испоштуеме Ска дека му е прва победа.П.С Префрли ја темава во кајгана контест.
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.423
Поени од реакции
1.971
@Ska Maniac дали можда некако влага у конкуренција "Bankrobber" од The Clash? Или па "One More Time"?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.634
Поени од реакции
23.636
Јебига дојде и тој момент Ska Maniac да тепа и да ја стави горенаведената тема. Лошо од повеќе причини :D - пред се како што кажав на другата тема дека е криминал Енигма да не го добие прошлиот избор. Секако ќе го испоштуеме Ска дека му е прва победа.П.С Префрли ја темава во кајгана контест.
Ај кажи ми кои се другите лоши причини што победив и отворив ваква тема ? :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

@Ska Maniac дали можда некако влага у конкуренција "Bankrobber" од The Clash? Или па "One More Time"?
За жал со ниедна.
Првата иако ја имам слушано во 2 тон верзија сепак оригиналот е :
gafgafdg.png

За вторава не можам ни да најдам официјален жанр на нет ама мене ми звучи на некој инди рок.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.634
Поени од реакции
23.636
Не ми е омилен жанр де :X3:
Ааааа па така кажи де . :icon_mrgr:
Што мислиш ти ?! Колку време јас се мислев да ја постирам Sade со Smooth Operator затоа што многу ми беше интересен " жанрот " Еротска Песна?!
Цели 2 секунди додека кликав на гугл - јутуб - напишав Sade . Па за чудо ете на крај победив.
Автоматски споено мислење:

Очекував дека ќе се пријавиш со нешто сериозно наместо со трол, но се прифаќа. :icon_mrgr:
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.568
Поени од реакции
20.319
Ск ке се усеремо сфи сс Маднес,ама извињавајте ја од Ска правац само овуј групу гу знам,а фејворит трака ми е овај.

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom