Kajgana Song Contest #239 - Шведска

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Многу едноставно - минатиот избор беше за Евровизија, овој - одиме во земјата победник на последната Евровизија, една од двете најуспешни држави во историјата на Евровизија (заедно со Ирска имаат по 7 победи) и една од двете најуспешни држави на Евровизија во последните 20 години (заедно со Украина имаат по 3 победи). Ја бираме најдобрата песна од шведски изведувач. Може да е на било кој јазик, од било кој жанр, само пејачот, пејачката, групата или (дел од) дуетот да е од Шведска.

Јас ќе играм со нешто со што сум играл до сега, ама не се откажувам додека не победи :P


ping @Artemisia Vulgaris
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.526
За љубителите на рок музиката, од Шведска, ви ги препорачувам Opeth. Еден од најдобрите и ретки добри рок бендови во денешно време.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.107
Мене втор избор ми беа, ама се мислев дали со твојава, All That She Wants или Cruel Summer. Полесно е со Cardigans. :P
Оваа е песна што ќе ја сакам вечно, а девојчето на 1:18 еден од најубавите моменти што сум ги видел на било какво видео, дали филм, музички спот, рандом Јутуб ствар и се останато. А бев 2 секунди до Opeth со Porcelain Heart, ама и покрај витруозноста на Opeth споредена со упростеноста (на англиски simplicity-то) со попот на Ace of Base овој пат се решив за она што ми е поприраснато и попристрасно, субјективно подраго. На Википедија за песнава во делот critical reception има многу убави коментари но по мене најпрецизниот кој најмногу ја доловува суштината на песната и причината зошто јас лично ја сакам толку е овој:

J.D. Considine for Spin magazine noted in a writeup about The Bridge that "the real genius of Ace of Base lies not with perky singing... but with the ability to make melancholy sound so damned appealing." The evaluation continues to narrow in scope as he continues to say "even the cheerfully titled 'Beautiful life' dampens its club-savvy stomp with a heartbreaking minor key chorus."
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom