Kajgana Song Contest #127

Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.125
Поени од реакции
20.501
Еве малку потешка тема:

Музика од Исланд, 2017-2021

На еден од најстарите Online избори на песна, се натпреварувам уште од 2005 до денес, цели 15 години. Прво учествував со Македонија, па еден краток период со Финска, за од 2014 до денес да го претставувам Исланд, и тоа прилично успешно (еднаш дури и победив со Little Talks на Of Monsters and Men, уште пред да стане популарна worldwide). Во изминативе 5-6 години открив извонредни изведувачи, најдов феноменална музика од секакви правци, и сѐ уште не можам да поверувам како може една толку мала држава, со толку малку народ, да има толку добра и толку голема музичка сцена! Јас сум просто заљубен во звуците од Исланд, дури отворив и тема тука на форумов за музиката од Исланд, ама ете, ваква тема на KSC сѐ уште сме немале.

Едно од правилата на online изборот на кој се натпреварувам е: песните да не се постари од 5 години. Па ете, овде ќе го примениме истото правило: значи песните со кои учествувате мора да се од изведувач од Исланд, и да не се постари од 2017 година. И се надевам некој ќе учествува со песна која можеби во иднина ќе ме инспирира да ја испратам на WSC. Јас и тука ќе играм со истата песна која планирам да ја испратам во јануарскиот избор таму:


@Agda Beata , кажи му на тој викингот дека не може да ме победи! И тоа на негов терен! :cool:


А, да, заборавив: песни кои учествувале на Eurovision Song Contest или на национални избори за песна за Eurovision Song Contest - не се дозволени!
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.433
Поени од реакции
14.088
Ставете некоја јака женска за него ќе гласаме, Злате нека си оди дома со Рагнар.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.677
Поени од реакции
9.504
Кога прочитав музика од Исланд одма си реков Of monsters and man, кога гледам послем 2017 o_O. Добро ајде ќе ставам нешто од евровизија, кога гледам и тоа не може. :sekc:


Ќе ставам некоја рандом од Of monsters and man колку да ја прекинам диктатурава. :ROFLMAO:
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.145
Поени од реакции
10.186
Или чекаше прав момент и трпеливо кроеше план да се одмаздиш за тоа што забушаваат со активност во Филм и ТВ, да не им падне на памет друг пат да се пасивни или имаш тенденции да си исландски амбасадор во Македонија па вака да не натераш да научиме јазик да ти се најдеме во кризни дани. :D
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.677
Поени од реакции
9.504
На крај песнава искочи дека ми се допаѓа :pos:
Автоматски споено мислење:

Да бе Калео беа од Исланд, ги заборавив.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.333
Поени од реакции
8.719
Чекај јас да победам. "Песна од Папуа Нова Гвинеја не постара од 15 дена!"

Не знам дали знам воопшто некоја песна пост 2017 год. Чисто се сомневам. Сите плеј листи ми се до 90тите. :(

Оваа прва ми излезе на Јутуб:
Читам во коментари дека ќе одел на Евровизија оваа година! Не е така лоша песнава.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.125
Поени од реакции
20.501
Ја сакав со "Way down we go" ама ова 2017 ме скрши. That voice shivers.
Way Down We Go им е веројатно број 1. Од поновиве мене I Want More ми е врв. Таа сакам да ја пратам. Или евенуално Broken Bones. Ама како и да е, типот има викиншко гласиште, и именик да испее ќе ми се свиѓа!
Автоматски споено мислење:

Чекај јас да победам. "Песна од Папуа Нова Гвинеја не постара од 15 дена!"

Не знам дали знам воопшто некоја песна пост 2017 год. Чисто се сомневам. Сите плеј листи ми се до 90тите. :(

Оваа прва ми излезе на Јутуб:
Читам во коментари дека ќе одел на Евровизија оваа година! Не е така лоша песнава.
Оваа песна беше ланскиот кандидат на Исланд за Евровизија. Не се важи, бирај нова. :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.973
Поени од реакции
18.017
Еве малку потешка тема:

Музика од Исланд, 2017-2021

На еден од најстарите Online избори на песна, се натпреварувам уште од 2005 до денес, цели 15 години. Прво учествував со Македонија, па еден краток период со Финска, за од 2014 до денес да го претставувам Исланд, и тоа прилично успешно (еднаш дури и победив со Little Talks на Of Monsters and Men, уште пред да стане популарна worldwide). Во изминативе 5-6 години открив извонредни изведувачи, најдов феноменална музика од секакви правци, и сѐ уште не можам да поверувам како може една толку мала држава, со толку малку народ, да има толку добра и толку голема музичка сцена! Јас сум просто заљубен во звуците од Исланд, дури отворив и тема тука на форумов за музиката од Исланд, ама ете, ваква тема на KSC сѐ уште сме немале.

Едно од правилата на online изборот на кој се натпреварувам е: песните да не се постари од 5 години. Па ете, овде ќе го примениме истото правило: значи песните со кои учествувате мора да се од изведувач од Исланд, и да не се постари од 2017 година. И се надевам некој ќе учествува со песна која можеби во иднина ќе ме инспирира да ја испратам на WSC. Јас и тука ќе играм со истата песна која планирам да ја испратам во јануарскиот избор таму:


@Agda Beata , кажи му на тој викингот дека не може да ме победи! И тоа на негов терен! :cool:


А, да, заборавив: песни кои учествувале на Eurovision Song Contest или на национални избори за песна за Eurovision Song Contest - не се дозволени!
Oh it's on! Чекај само да прочитам убаво цел пост. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom