Kако самите да си направите light box?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За фотографирање на предмети и макрофотографија не ви е потребно скапо осветлување, може да се пројде и со неколку светилки. Типов навистина добро се снашол. Што употребува и како го направил, како и примери од фотографиите направени во лајт боксот, погледнете на линков.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


eve fotografija od mojata light box :)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
прашање: дали се слика со блиц во оваа light box
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Без блиц , има доволно светлина еве гледаш и на мојата фотографија, доволно е осветлено.
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Јас си направив
250 денари, саат од вашето слободно време, бонсек, лепаче и фломастер е се што ви треба. Слики после
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Истиве материјали ги користевте за правење на рамката или се снајдовте поинаку??Каде можат да се набават такви ногарки,штрафови...?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Истиве материјали ги користевте за правење на рамката или се снајдовте поинаку??Каде можат да се набават такви ногарки,штрафови...?
Јас почнав ама никако да го довршам мојот лајт бокс:) Иначе не го правев според шемава туку имам една мала стара масичка ставив бел чаршав и ми фалат уште пари да купам осветлување т.е. не куца толку до парите мање више е до мрзата што ме држи да отидам до некоја продавница:pos:. Така да немора да се држиш до шемата за лајт бокс, сепак не е некоја голема филозофија
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Секако не е некоја филозофија само ме интересираше дали тие што имаат направено се придржувале кон даденава шема или пак имаат други идеи и друг начин на правење.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
може да се искористат лед диоди во разни бои ? пошто ке правам лајт бокс за викендов па нека каже некој ако има искуство со светла во разни бои.
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
А што користевте за дифузија (разгранување) на светлината? Чаршафи? Ако е тоа вашиот избран материјал, вие сте во ГОООЛЕМА загуба на светлината. Еве еден корисен предлог: Отидете до најблиската книжарница и прашајте дали има "ПАОС". Инаку тоа е еден вид хартија која наликува на "заматено парче пластичен лист" и истиот чини 23 денари од А3 формат (барем во Гевгелија е толку) и е беспрекорен материјал за дифузија на светлото со 0% загуба на преминувањето на светлината, а доколку користете чаршафи и некои слични платна кје треба да користите многу појаки светилки.

П.С. Не ставајте моќни рефлектори до материјалот кој го користете за дифузија на светлото да не дојде до несани последици (пожар и цл.) :salut:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
1
Доста интересно, браво мистичен, ке ми треба ова!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
може да се искористат лед диоди во разни бои ? пошто ке правам лајт бокс за викендов па нека каже некој ако има искуство со светла во разни бои.
А ти што ќе правиш дискотека или лајтбокс? Во лајтбоксот се слика без блиц така да фотките треба да ти бидат нормални т.е. онакви какви што се предметите. LE диодите ем имаат слаба светлина ем фотките ќе ти бидат ко ѕидови на детска градинка....ќе си земеш светло ко што треба:wink: најпаметно ти е тоа
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Мојата кошташе 95 денара без светло. 3 табли стиропор со дебелина 2, ги сечеш за да направиш коцка и ги спојуваш со спајалици. Ја отвараш спајалицата на 3 нивоа и само ја боцнуваш низ таблите. И имаш 5страна коцка. Сликам со блиц во нејзе бидејки треба да купам уште 2 рефлектора. Стиропор имате во хубо. Сликам со два блица, fl-36 ми е монтиран на апаратот а fl-50 седи доле и е сихноризиран со другиот. Со два рефлектора ќе дојде сигурно боље, само пазете со рефлекторите, греат многу.
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Јас денес си направив од стакло мат бело и неверојатно добро ја пропуста светлина, норамлно коста повеке отколку од картон и чаршав, ама е неверојатна.
Ке закацам и јас слики подоцна. Поздрав!:helou:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
За дифузно светло може да помогне и обичен бел чадор за дожд . Треба само да се снајдете да го прицврстите за стативот на рефлекторот . Прави одлична дифузија , а и го намалувате ризикот од пожар . Проверено .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom