Jessica Jones

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас ја имав таа “среќа“ првен Џесика да ја гледам па ваљда наредна ќе биде Дердевил :D Не сум многу по стриповите, ниту ги сакам филмовите базирани на нив (само Бетмен си го сакам, ни Авенџерс ни Чуварите на Галаксијата ништо не поштувам). Е сеа ко за прв пат серија базирана на стрип тоБ, права ствар за забава, не дека е нешто мајндфак и квалитетно, ама доста солидна ствар. Имаше една-две епизоди така со помалку акција другото се си возеше со исто брзо темпо!

Крајот онака малце клишест ама океј беше, Тенант растури! Го обожавам човекот, башка сеа ми текна дека не ми е глеана втора од Broadchurch па следна таа ми е на распоред... се надевам на втора сезона без разлика кога и да ни биде ставена на дофат, ама ваљда 2017 ќе биде...
 

chimera

୧༼ಠ益ಠ༽୨
Член од
17 август 2014
Мислења
39
Поени од реакции
91
Ко серија, искрено, ми се допадна. :oops:
Ко серија базирана на стрип, премногу е фокусирана само на делот кога е PI и како час бега, час се соочува со Килгрејв. Ептен ин медиас рес.
Очекував некако да ја вмешаат и Триш ко хероина откако испи од апчињата на Симпсон, ама ништо, ја оставија таква. :(
Дердевил има речиси 40 години повеќе историја од Џесика, затоа и има простор за појаки моменти. До четврта епизода сум со него, видечемо. Засега ја препознав медицинската сестра. :LOL:
Иако, меѓу сиве Марвел херои, и двајцата не ми се нешто посебни.

Имаше глупи моменти. Делот кога го затвори во таа собата и кога го соочи со родителите беше далеку понапнат од самиов крај, што беше прилично sloppy. Фалеше ко флеш моб да почнат да играат сите среќно.
А, онаа па близначката, да фатиш со тавче да ја тепаш, колку нервираше.

Сепак, сигурно ќе гледам кога/ако има втора сезона.
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
597
Поени од реакции
405
Ко серија, искрено, ми се допадна. :oops:
Ко серија базирана на стрип, премногу е фокусирана само на делот кога е PI и како час бега, час се соочува со Килгрејв. Ептен ин медиас рес.
Очекував некако да ја вмешаат и Триш ко хероина откако испи од апчињата на Симпсон, ама ништо, ја оставија таква. :(
Дердевил има речиси 40 години повеќе историја од Џесика, затоа и има простор за појаки моменти. До четврта епизода сум со него, видечемо. Засега ја препознав медицинската сестра. :LOL:
Иако, меѓу сиве Марвел херои, и двајцата не ми се нешто посебни.

Имаше глупи моменти. Делот кога го затвори во таа собата и кога го соочи со родителите беше далеку понапнат од самиов крај, што беше прилично sloppy. Фалеше ко флеш моб да почнат да играат сите среќно.
А, онаа па близначката, да фатиш со тавче да ја тепаш, колку нервираше.

Сепак, сигурно ќе гледам кога/ако има втора сезона.
Ама буквално истата мисла ја имав дур траеше сцената :LOL:
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
RIP најнепотребната смрт у цела сезона.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
два дена окапав пред пц додека ја изгледав, али вредеше! Може да мрчите, колку сакате. Им се чудам на Нетфликс како може, искрено од лош материјал и херој со мех-способности да направат добра серија.
Последните 2 епизоди беа напорни за гледање пошто ептен се развлече и онака бавното дејство и крајот можеле да го направат подобар. Цело време го маваше Килгрејв и само кврц и ко килна? Имаше нелогичности, ама кај барате логичност во суперхеројска серија, ве мољам.
Не е на нивото на Дарета, ама е солидна. Следеча сезона може еден кросовер да направат со Дарета (чунки ја видовме Клерче). Добро ќе е да им се убаци малку у маало, да им покаже како се работи. Од ликовите Џес ми е мех, Килгрејв си развали, а на Триш би и дозволил да ми прави мајнд-контрол. :ljubove:
Лук Кејџ ќе размислам дали би ја гледал, пошто видовме што може да направи и полош херој и од Џесито е, ама о том потом. За Ironfist имам јаки очекувања, се надевам нема да ме разочараат.
П.С. Што беше финтата со лудачата Робин што одеше ко Ананди облечена? :icon_mrgr:
 
H

HoT IcE

Гостин
Искрено и ја не знам дали да се радувам, не знам на што би се фокусирале и како ќе се одвива. Сакам бар Триш да биде Hellcat, баш ми е маче <3
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
Ја сакав да го убиат на крај, ама без него нишо не прават. Баш на крајот помислив дека ќе се каче на бродот со Patsy и ќе го има и во 2ра сезона.
Ама тој "Nuke" Frank Simpson остана жив и влезе во некоја си top secret програма. Дефинитивно ќе го има во 2ра. Daredevil ја дигна содржината со the Punisher. Да ја додадат Hellcat би било добро.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Прв пат да каже некој дека сакал да умре Тенант
За втора нека го земат Смит :D
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Nekako mnogu amaterski dozvoli da bide ubien , na seta mok sto ja imase neocekuvav bas taka lesno da bide ubien..ama tooa e...
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Ми се допаѓа тоа што акцентот го ставаат на психолошкиот конфликт помеѓу ликовите, а дискретно се прикажани нивните супер-моќи. Ликот на Џесика ми е одлично обработен, а Krysten Ritter е совршена за улогата. Крајот ми беше делумно слаб, но немам читано ништо од стиповите, така да, не знам како е прикажан оригинално. Во секој случај, една од подобрите серии од 2015.
 
S

staycalm

Гостин
И така фино лепо си ја изгледав у 2 дена вторава сезона, кул x) Одлична беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom