JEETKUNEDO

Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Многу тешко е да се прават компарации меѓу стилови на борба. Секој може да фати и да тренира боречка вештина,
но ако не се посвети на тоа, ако не тренира редовно и ако не ги стави мислите во тренингот...во евентуална улична борба може да изгуби
и од некој што нема тренирано никаква вештина.
За споредбите на уличните борби со рингот, борба во ринг со евентуална улична борба исто така е тешко да се споредува,
затоа што евентуалната предност што ја има некој што тренирал боречка вештина е битна, но не мора да значи секогаш дека е и одлучувачка.
На улица најбитна е способноста на некого да остане сконцентриран и да размислува со ладна глава.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Затоа има случаеви на улица каде некој што во животот нема ништо тренирано знае да се тепа.. Додека пак некој што вежбал долго време неможе тоа да го употреби..

Исто и физичката подготвеност игра голема улога.. Па може да се рече дека и 60-70% Ја врши целата работа.. :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Mislam deka malku gresis tuka posto kolku sto znam jas vo olimpiskite igri se Praktikuva Tae Kwan Do, Judo a i se odrzuvat full kontakt Karate Natprevari osobeno Shotokan i Kyokushin Karate se odrzuvat redovno, ne znam za Wing Chun i Kung Fu ali pojketo od ovje Orjentalni Borecki veshtini imat i svoi turniri i natprevari full kontakt.
Не грешам туку ти не си прочитал внимателно, потенцирав кинески борбени вештини а овие горе се нешто друго :wink:.

Udar sto ke ti ja povredi tebe rakata znaci epten silen udar i najverojatno na protivnikot ke mu go povredit mozokot.
Во мојата прва улична борба ги напукнав зглобовите на шаките иако ја добив борбата но типот не беше нокаутиран и тоа ме кошташе месеци неактивност со шаките. Воопшто не памтам каде сум го удрил. Од тогаш работам исклучиво со прсти.

Ако ме удриш во чело нема гаранција дека ќе паднам поготово ако не е директен удар а ти може да си ги скршиш зглобчињата на раката. Што мислиш кој ќе има поголеми шанси да ја добие таа борба понатаму :)?

Vo sekoja Borecka vestina se Koristat Narakvici bez razlika dali se 4 OZ ili 16 OZ, nema borecka vestina osven ovje so vadenje oci i kinenje grla sto ne koristat Narakvici, SITE full kontakt borecki sportovi koristat narakvici ne samo bokserite, ova vazi za site, na sparing mozebi ne ili na POINT FIGHTS kade shto udarite se kontrolirani i ne se udira za KO tuku za poeni.

vo toj Slucaj sekoj Borec treba da se navikne da mavne bez narakvici ne samo Bokserite i Kickbokserite.
Друже збориме за улична борба и борбени вештини не за спорт. Нема ракавици во кунг фу.

Не е ни чудо што Шаолин борците по 2 сати маваат во зид со гола рака да ги зацврснат рацете..
Исто сум слушал и Сумо тренираат така. Сепак ако некој кој нема такви крупни раце го прави истиот тренинг може трајно да си ги повреди коските и затоа и тренингот треба да се прилагоди на конституцијата. Не дека не знаеш онака спомнувам :).

Баш би било убаво уште некој да се приклучи да можеме да зборуваме за вакви теми.. Ова ме интересира во животов и за ова секој ден живеам..
Јас не започнав боречки вештини само за да знам да се тепам.. Јас го избрав овој начин на живот за да се подобрам како човек.. Учам од сите боречки вештини и гледам колку тоа може да се употреби во спаринг :) а богами и на улица..
Подобро да не ти треба а да го знаеш,отколку да ти затреба а да не го знаеш :D
Мило ми е дека уште некој размислува како мене. И мене ми е тоа стил на живот и филозофија што ќе ја пренесам и на идните генерации. Верувам и тебе ти е позната изреката дека најдобро добиена борба е онаа без борба а тоа ни го пружаат вештините во голем број случаи.

Затоа има случаеви на улица каде некој што во животот нема ништо тренирано знае да се тепа.. Додека пак некој што вежбал долго време неможе тоа да го употреби..

Исто и физичката подготвеност игра голема улога.. Па може да се рече дека и 60-70% Ја врши целата работа.. :)
True :).
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Во мојата прва улична борба ги напукнав зглобовите на шаките иако ја добив борбата но типот не беше нокаутиран и тоа ме кошташе месеци неактивност со шаките. Воопшто не памтам каде сум го удрил. Од тогаш работам исклучиво со прсти.

Ако ме удриш во чело нема гаранција дека ќе паднам поготово ако не е директен удар а ти може да си ги скршиш зглобчињата на раката. Што мислиш кој ќе има поголеми шанси да ја добие таа борба понатаму ?
Братче го имав овој проблем и јас како помал.. Бидејќи тренирав реален аикидо и доста време рацете ми беа подложени на виткање зглобовите ми беа многу слаби..
Ми се случувало да мавнам со бокс во вреќа и да ми се свитка раката.. Одма знаев дека премногу слаби зглобови имам..

Почнав со теретана и имам гума за стискање .. Рацете ми се камен сега :D Не е лошо да искомбинираш некои вежби за зглобовите..
Веќе кога се занимаваш со такви работи рацете односно дланките треба да ти бидат доста цврсти :)

Многу тешко е да се прават компарации меѓу стилови на борба. Секој може да фати и да тренира боречка вештина,
но ако не се посвети на тоа, ако не тренира редовно и ако не ги стави мислите во тренингот...во евентуална улична борба може да изгуби
и од некој што нема тренирано никаква вештина.
За споредбите на уличните борби со рингот, борба во ринг со евентуална улична борба исто така е тешко да се споредува,
затоа што евентуалната предност што ја има некој што тренирал боречка вештина е битна, но не мора да значи секогаш дека е и одлучувачка.
На улица најбитна е способноста на некого да остане сконцентриран и да размислува со ладна глава.
Тоа е тоа.. Најтешко нешто е контролирање на адреналинот.. Во ситуации кога си исплашен и кога те чека нешто најлошо.. Во тие моменти треба да се смириш но тоа тешко се постигнува..
Во такви ситуации сум пробал да се смирам ама срцето си го праи своето.. Забрзано чука и не функционираш како што си со ладна глава :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Братче го имав овој проблем и јас како помал.. Бидејќи тренирав реален аикидо и доста време рацете ми беа подложени на виткање зглобовите ми беа многу слаби..
Ми се случувало да мавнам со бокс во вреќа и да ми се свитка раката.. Одма знаев дека премногу слаби зглобови имам..

Почнав со теретана и имам гума за стискање .. Рацете ми се камен сега :D Не е лошо да искомбинираш некои вежби за зглобовите..
Веќе кога се занимаваш со такви работи рацете односно дланките треба да ти бидат доста цврсти :)
Епа затоа реков во мојата прва улична борба а тоа беше во основно школо значи одамна :). Прво ама многу вредно искуство да баталам борба со бокс и да работам со прсти и дланки во витални точки.

Правам секојдневно вежби за прсти со гуми и стискачи, удари со прсти и дланки во макивара како и дигам бардаци за вода на отворот само со прсти како во старо време :). Сепак ако имаш уште некоја техника радо би разменил искуство :). Ми фали вреќа е тоа неам дома.
Тоа е тоа.. Најтешко нешто е контролирање на адреналинот.. Во ситуации кога си исплашен и кога те чека нешто најлошо.. Во тие моменти треба да се смириш но тоа тешко се постигнува..
Во такви ситуации сум пробал да се смирам ама срцето си го праи своето.. Забрзано чука и не функционираш како што си со ладна глава :)
Јас тоа веќе го немам како проблем ама и покрај тоа гледам да не дојде до борба ако е можно да биде избегната :).
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Правам секојдневно вежби за прсти со гуми и стискачи, удари со прсти и дланки во макивара како и дигам бардаци за вода на отворот само со прсти како во старо време . Сепак ако имаш уште некоја техника радо би разменил искуство . Ми фали вреќа е тоа неам дома.
Вреќата е најдоброто нешто мислам во поглед за вежбање на ударите и фокусерите.. Ама се многу скапи за жал и јас ги немам..
Јас тоа веќе го немам како проблем ама и покрај тоа гледам да не дојде до борба ако е можно да биде избегната
Хмм.. Незнам дали го немаш пошто скоро секој човек се нашол во таква ситуација.. Тоа е кога те чека цела група 6-7 души да ти ја извадат душата.. Тогаш си оставен сам на своите способности.. Кога адреналинот ти е на високо ниво и гледаш шанса како да се спасиш.. Дали да се пуштиш на борба или бегање :) pozz
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Хмм.. Незнам дали го немаш пошто скоро секој човек се нашол во таква ситуација.. Тоа е кога те чека цела група 6-7 души да ти ја извадат душата.. Тогаш си оставен сам на своите способности.. Кога адреналинот ти е на високо ниво и гледаш шанса како да се спасиш.. Дали да се пуштиш на борба или бегање :) pozz
Сеа и ти бараш екстремна ситуација :). Не знам каде се движиш ама 6-7 да ти нарипаат ако не се ептен идиоти ќе биде крваво така да најдобро бегај освен ако не си во ептен добра форма :). Како и да е подобро да не те снајде ама тренингот не е џабе во секој случај :).
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Сеа и ти бараш екстремна ситуација :). Не знам каде се движиш ама 6-7 да ти нарипаат ако не се ептен идиоти ќе биде крваво така да најдобро бегај освен ако не си во ептен добра форма :). Како и да е подобро да не те снајде ама тренингот не е џабе во секој случај :).
такво дојде времето брат.. Од како знам тепачки така се прават 20 на 1.. Тоа ми набива страв највеќе шипки ножеви и такви глупости..
А додека 1 на 1 тогаш е сосем друго тогаш можам и да се смеам ако се најдам во тепачка..
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
такво дојде времето брат.. Од како знам тепачки така се прават 20 на 1.. Тоа ми набива страв највеќе шипки ножеви и такви глупости..
А додека 1 на 1 тогаш е сосем друго тогаш можам и да се смеам ако се најдам во тепачка..
Јас мислев 1 на 1 до максимум 3 на 1. Ова што што збориш 10 на 1 и со ножови е сосема друга ситуација. Сум имал среќа изгледа или па не сум искачал на такви места :).

Бегај брат ако ти дојде таква ситуација (ако можеш) пошто еден убод те кине од тренинг на долго е сеа ако си со женска нема бегање така да треба пазење каде се движиш. Ќе го имам и ова на ум што го кажа, лоши времина изгледа дошле, нема фер плеј :).

Си имал слична ситуација?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Јас мислев 1 на 1 до максимум 3 на 1. Ова што што збориш 10 на 1 и со ножови е сосема друга ситуација. Сум имал среќа изгледа или па не сум искачал на такви места .

Бегај брат ако ти дојде таква ситуација (ако можеш) пошто еден убод те кине од тренинг на долго е сеа ако си со женска нема бегање така да треба пазење каде се движиш. Ќе го имам и ова на ум што го кажа, лоши времина изгледа дошле, нема фер плеј .

Си имал слична ситуација?
Сум имал.. Поубаво да ја немав.. Едвај спасив жива глава поради другар.. Од такви работи само бегање нема тука изигрување херој и слично..

Иначе сум имал и ситуација со 2ца многу поголеми од мене.. Тогаш било тежок избор дали да те понижат и да си заминеш или барем да си задржиш достоинство и да се тепаш дур можеш..
Сепак избрав 2рото пошто многу гадно ќе поминев.. Исто така бранејќи другар.. :)

Нема леб од тепање и од курчење.. На крај само најбудалите и тие без мозок се тепаат,брцаат и умираат..
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
134
Поени од реакции
8
Ај нека каже некој што тренира дали во Strongest дали можам и да се упишам кога сакам или има одредено од кога има уписи ???
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Сум имал.. Поубаво да ја немав.. Едвај спасив жива глава поради другар.. Од такви работи само бегање нема тука изигрување херој и слично..

Иначе сум имал и ситуација со 2ца многу поголеми од мене.. Тогаш било тежок избор дали да те понижат и да си заминеш или барем да си задржиш достоинство и да се тепаш дур можеш..
Сепак избрав 2рото пошто многу гадно ќе поминев.. Исто така бранејќи другар.. :)

Нема леб од тепање и од курчење.. На крај само најбудалите и тие без мозок се тепаат,брцаат и умираат..
Не разбрав баш за втората ситуација, може малку поконкретно да ја опишеш и како се разреши на крај? Освен тоа тренираат твоите другари нешто или главно на тебе е останато :)?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Ај нека каже некој што тренира дали во Strongest дали можам и да се упишам кога сакам или има одредено од кога има уписи ???
можеш да се запишеш кога сакаш , само зависи дали е полна групата, во кисела вода е полна мислам , така да можеш или во пестолоци ( не сум сигурен дали уште таму се тренира или ке се селат) или во аеродром, во секој случај иди на
www.jkdmk.com види кога има термини за тренинг дојди си , напрај си муабет со тренерот погледај си , информирај се :)

--- надополнето ---

и престанете со глупави препокувања, темава е за ЈКД и затоа прашувајте нешто во врска со тоа, башка грев е послем се што Брус Ли направил и оставил вие за глупости да се фаќате, прашајте за неговата замисла , филозофија , ПРОЧИТАЈТЕ му ја книгата!!! FFS :mad:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Toa e malku ili pojke pogresna teorija, edinstvenmiot Organ sto moze so lesnotia da se udri e Dzigerot, gledas vo boks non stop se udirat po dziger ( body Shot ) ili vo kickboiks so toa spinning kick to the liver, ako ima nekoj sto udira pojako od Bokserite i kickbnokserite i ne nanesuva takva steta ko onoj vo videoto togas znaci deka toa video e fake.

Plus moze da gledas kako onoj so zatvoreni oci i drugior si igraa so race kade ucenikot ne isprakase nikakov udar tuku gi sledese racete na onoj so vrzani oci inace bez dvizenje na glava kako tipot vo klipot nema sansi da se odbranat brzi udari na bokser toa e duri i tesko od bokser da se odbrani koga ke mu potece ednoto oko, mnogu raboti vo tradicjonalnite borecki vestini se i FAKE i preterani.

ne mislam deka onoj udar sto go dodade covekot bese ni 20% silen od udar sto moze da dodade eden Welterweight Boxer, silata na udarot ide od rotacijata na kollkovite i teloto so dobar agol na rakata kon glavata na protivnikot, SIMPLE PHYSICS, ako nekoj ti kaze deka moze da se dade silen udar od takvi slabi angli toa e laga.

Bokserite trenirat Deno nokno na udari so raka i trenirat sto e najefektivno i boksot e epten star sport, site tie udari se dokazani mnogu efektivni, brzi i silni zatoa i se trenirat.

vidi so kakva brzina se dodeluva takov udar i toa od HEAVYWEIGHT boxer a zamislisi nekojsi Flyweight ili Walterweight.


Ili jaki udari od vakva Brzina.

Power = Speed x Acceleration


i bo boksot se nosat 16 OZ narakvici ama imas Ludi nokauti ili vo kickboks.

Tocno Jetkuendo e miks od razlicni borecki vestini.
Еве лајт спаринг помеѓу винг чун мајстор и профи боксер(пикабу стил -како на Мајк Тајсон) па самиот увери се кој е подобар.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
Што дијаметар треба да има ескримата?Должината мислам дека е 60 цм ама не сум сигурен.Сакам да направам денес од оние за тренинг со црево и изолир.Ај некој што знае нека пише точни дименизии,кај да најдам такво црево,колку дебело е итн. колку изолир траки ке ми требаат за 2 ексрими
 

Kajgana Shop

На врв Bottom