Java

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
@јас

Сертификат е доказ за тоа дека имаш знаење за одредена технологија. За работа ќе бараат доказ дека знаеш, дали тоа е завршени проекти или сертификати....останува до компанијата. Но сепак тие што имаат сертификати би имале предност во таков случај :)
Краток дијалог за сертификатите :)
Главното почнува од 2:22
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Добро, кога се работи за Java можеби е покорисно да немаш доказ дека знаеш :icon_lol:

А и битно е контекстот за каква позиција, компанија аплицирате..пр ако сакате кариера како индијци по freelancer страни, секако нема потреба од никакви сертификати, признаниа дека сте добри во нешто. Така да муабетов треба - не треба е релативно според кој на какво ниво гледа.;)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Добро, кога се работи за Java можеби е покорисно да немаш доказ дека знаеш :icon_lol:

А и битно е контекстот за каква позиција, компанија аплицирате..пр ако сакате кариера како индијци по freelancer страни, секако нема потреба од никакви сертификати, признаниа дека сте добри во нешто. Така да муабетов треба - не треба е релативно според кој на какво ниво гледа.;)
Кај мене на интервју ти е покорисно да го немаш
Мајтап настрана важна е големата слика на едно цв не само сертификат. Ама ако ми покажиш само сертификат, без диплома или искуство, поарно да имаш научено нешто оти тогаш уклучвам лош мод. Добро знам како се добиваат сертификати тука па нивната вредност ја множам по тежината за добивање.
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
сакам да почнам, ме интересира, програмирање за андроид...треба да учам Java ? за колку време можам да го совладам? фала :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
сакам да почнам, ме интересира, програмирање за андроид...треба да учам Java ? за колку време можам да го совладам? фала :)
Андроид ти е Java SE или помалку, во глобала најголем дел од api-ата се таму + специфични android пакети за UI, функции на телефонот, како bluetooth и слично.
Во глобала нема да ти треба многу време со оглед на фактот дека во позадина стои Google, туторијали, презентации, видеа, програмерски алатки сето тоа е на највисоко ниво
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Инаку javaday беше вчера . Се надевам дека присуствувавте имаше неколку добри теми. За џабе не пишав дека ламбда изразите никако не ми идат и ми се глупи , вчера на презентацијата кога го прашаа колку се корисит во продакшн рече никако не се користи зашто го успорувале серверот , а и ќе помине некое време додека да ги средат баговите за jdk-то за ламбда.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Инаку javaday беше вчера . Се надевам дека присуствувавте имаше неколку добри теми. За џабе не пишав дека ламбда изразите никако не ми идат и ми се глупи , вчера на презентацијата кога го прашаа колку се корисит во продакшн рече никако не се користи зашто го успорувале серверот , а и ќе помине некое време додека да ги средат баговите за jdk-то за ламбда.
Зависи како се користат, lamda на колекции и користиш paralelStream (користи во позадина Fork-Join) на сервер (ЈЕЕ или Spring) не е препорачливо од причина што имаш Thread related issue-а. Во EJB спецификацијата нагласено е да не се користат thread-ови самостојно заради Thread safe причини, мада не е исклучена можноста да ги користиш, но треба да очекуваш неочекувани резултати.
Се зависи од тоа какви ти се сценаријата за работа, инаку не се тешки ламдите, ако ги користиш на колекции (за тоа и се наменети)
Еве убава презентација за новите работи во Java SE 8 и Java EE 7
https://parleys.com/play/546cbe2de4b0e15e6723844c/about
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Јас искрено се разочарав од JavaDay. Темите беа добри, но начин на презентација и непрофесионалност ..тапа.
пс: Не сум Java dev.:icon_lol:
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Сериозно очекував и повеќе од ЈаваДеј. Николче повторно со презентација на негов продукт. Лани OhmDb сега Rapidoid . Догодина очекувам комбинација на двете. :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
А што провеќе очекувате од ЈаваДеј? Бесплатни пенкала, маици ?
Мајтап настрана, ајде да сумираме забелешки и да ги форвардираме на Југ
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали некој има материјали со задачи за објектно - ориентирано програмирање во Јава (напредно)? Задачите кои ги решаваме имаат некоја ваква тежина:
Контакти Problem 2 (1 / 5)
Се со цел да се подобри комуникацијата на факултетот потребно е да се направи систем за чување на контакти за секој студент.

Да се креира класа Contact. За потребите на оваа класа да се дефинираат следниве методи:

  • Contact(String date) - конструктор каде што date е датумот кога е креиран контактот даден во следниов формат YYYY-MM-DD
  • isNewerThan(Contact c):boolean - метод кој враќа true доколку контактот е креиран подоцна од контактот c и обратно
  • getType():String - метод кој враќа вредност "Email" или "Phone" во зависност од типот на контактот
Од класата Contact не треба да може директно да се инстанцира објект.

Од оваа класа се изведуваат класите EmailContact и PhoneContact.

За класата EmailContact дополнително се чува e-маил кој што е од типот String. Да се дефинираат следниве методи:

  • EmailContact(String date, String email) - конструктор
  • getEmail():String - метод кој што го враќа е-маилот
  • getType():String- имплементација на методот од класата Contact
За класата PhoneContact дополнително се чува телефонски број кој што е од типот String и оператор кој што е енумерација и се дефинира на следниов начин enum Operator { VIP, ONE, TMOBILE }. За оваа класа да се дефинираат следниве методи:

  • PhoneContact(String date, String phone) - конструктор
  • getPhone():String - метод кој што го враќа телефонскиот број
  • getOperator():Operator - метод кој што го враќа операторот (070, 071, 072 – TMOBILE, 075,076 – ONE, 077, 078 – VIP)
  • getType():String- имплементација на методот од класата Contact
*Забелешка: Сите телефонски броеви се во формат 07X/YYY-ZZZ каде што X има вредност {0,1,2,5,6,7,8}

Потоа да се дефинира класата Student каде што се чува низа на контакти за секој студент

  • Student(String firstName, String lastName, String city, int age, long index) – конструктор
  • addEmailContact(String date, String email):void – метод што додава е-маил контакт во низата на контакти
  • addPhoneContact(String date, String phone):void – метод што додава телефонски контакт во низата на контакти
  • getEmailContacts():Contact[] – враќа низа на email контактите на студентот
  • getPhoneContacts():Contact[] – враќа низа на phone контактите на студентот
  • getCity():String - метод кој го враќа градот
  • getFullName():String - метод кој го враќа целосното име на студентот во формат IME PREZIME
  • getIndex():long - метод кој го враќа индексот на студентот
  • getLatestContact():Contact – го враќа најновиот контакт (според датум) од студентот
  • toString() – претставува JSON репрезентација на класата студент пр.{"ime":"Jovan", "prezime":"Jovanov", "vozrast":20, "grad":"Skopje", "indeks":101010,"telefonskiKontakti":["077/777-777", "078/888-888"], "emailKontakti":["jovan.jovanov@example.com", "jovanov@jovan.com", "jovan@jovanov.com"]}
*Забелешка: Во класата Student да се чува само една низа од контакти Contact[], а не две низи одделно (PhoneContact[] и EmailContact[])

*Напомена да не се користи instanceOf или getClass при имплементација на овие методи

Дополнително да се дефинира класа Faculty. За оваа класа да се дефинираат следниве методи:

  • Faculty(String name, Student [] students) – конструктор
  • countStudentsFromCity(String cityName):int – враќа колку студенти има од даден град
  • getStudent(long index):Student – метод кој го враќа студентот кој го има дадениот индекс
  • getAverageNumberOfContacts():double – враќа просечен број на контакти по студент
  • getStudentWithMostContacts():Student – метод кој го враќа студентот со најмногу контакти (доколку има повеќе студенти со ист број на контакти да го врати студентот со најголем индекс)
  • toString() – претставува JSON репрезентација на класата Faculty пример: {"fakultet":"FINKI", "studenti":[STUDENT1, STUDENT2, ...]} каде што треба да има целосни информации за секој студент.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@ТхеТекнувало
Дали некој има материјали со задачи за објектно - ориентирано програмирање во Јава (напредно)?
-Не

Дали некој има прашања за објектно - ориентирано програмирање во Јава (напредно)? Ако имаш, ќе ни биде мило да одговориме :)
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Здраво момци, имам проблем во врска со ова апликацииве што ги правам во јава. Всушност на крај на проектот тие ги експортирам во .jar датотека. Потоа апликацијата ми работи на Виндоус компјутерите, но кога ќе ја ставам на линукс не да не ја покрева туку не ја дава како java фајл.. имате ли искуство со тоа? што да правам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom