Java

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да направи смена на две променливи во јава, може ти се чини бескорисна, но ако работиш наивно, ќе треба да креираш класа со статички метод и ќе се прашуваш зошто не работи.
Добро, и ќе направи смена на променливите во самата класа. И што сум постигнал, нема да сменам елемента во низа.
Абе прајме муабет а тривијанла работа ама ептен тривијална. Баш ме интересира колку може да се искомлицира.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Добро, и ќе направи смена на променливите во самата класа. И што сум постигнал, нема да сменам елемента во низа.
Абе прајме муабет а тривијанла работа ама ептен тривијална. Баш ме интересира колку може да се искомлицира.
Swap функцијата е доста нетривијална заради референците во Џава. :D:D:D
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Затоа деца, користете C# :icon_lol:
Нормално. Џава е за ванаби оупен соурс војници. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

пс. Кажете таму на факултет дека се вика Џава, а не Јава. :D:D:D:D

Ако сакаш да се препуцаваш, може на друго место да одиш
Нели гледаш дека се зафркава. :D:D:D
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Благоев

Па и веќе тоа не држи вода ...NET, ASP.NET vnext, Roslyn ...NET Core ( cross platform ) итн се е отворено :uzi:


@Chemical Angel
Shots fired ! :D

Шала на страна, Java како јазик се е ОК ама му фалат работи што C# ги има од делот C.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
@Благоев

Па и веќе тоа не држи вода ...NET, ASP.NET vnext, Roslyn ...NET Core ( cross platform ) итн се е отворено :uzi:
Нормално дека не држи вода. Најомразената компанија во последните 20 години, на крај ќе излезе дека и не е толку лоша. :icon_lol:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Дечки, мислам на право место дека постирам, ако не, преместете. Има ли решение за шитов што ми се појавува на startup? Гуглам, не наоѓам чаре, т.е. зборат на програмерски јазик кој не го разбирам.

10943481_10205122622321265_1886594593_n.jpg
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Има ли решение за шитов што ми се појавува на startup?
Прегледај го приврзокот 113019
Како за старт, не користи Internet Explorer :D. Иначе ова е начинот на кој што ти се кажува дека некаде скриптите има грешка. Ако сакаш да не го гледаш,
settings menu -> internet options -> advanced и под browsing одчекирај Disable script debbuging
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Како за старт, не користи Internet Explorer :D. Иначе ова е начинот на кој што ти се кажува дека некаде скриптите има грешка. Ако сакаш да не го гледаш,
settings menu -> internet options -> advanced и под browsing одчекирај Disable script debbuging
Chrоme користам. Али фала ти!
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Се разбира некој од Java Swing? Сакам да креирам JEditorPane или такво нешто кое ќе прикажува линк до вебсајт (на клик, го отвора вебсајтот). Се изнагледав туторијали, испробував свашта, ништо не ми профункционира :// Ако знае некој и може да ме просветли како да го изведам тоа, би ми завршил огромна работа.... :)))
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
Вака, значи имам листа во која додавам објекти. За преглед, откако ќе го креирам објектот и ќе го додадам во листата, печатам кој објект на која позиција ми е додаден, и сеа не знам зошо, само кај еден објект стално ми враќа дека е "додаден" на позиција -1. На пр. сите си одат редоследно 0,1,2 и оп, -1. А знам дека се додава пошо иам бројач кој се зголемува при секое додавање на објект во листата.
Исто така иам еден циклус, циклусот ми завршува само ако печатам во него. Макар и празен стринг било, ако го коментирам печатењето никоаш не завршува. Прв пат ми се дешава вака, не знам зошо.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Вака, значи имам листа во која додавам објекти. За преглед, откако ќе го креирам објектот и ќе го додадам во листата, печатам кој објект на која позиција ми е додаден, и сеа не знам зошо, само кај еден објект стално ми враќа дека е "додаден" на позиција -1. На пр. сите си одат редоследно 0,1,2 и оп, -1. А знам дека се додава пошо иам бројач кој се зголемува при секое додавање на објект во листата.
Исто така иам еден циклус, циклусот ми завршува само ако печатам во него. Макар и празен стринг било, ако го коментирам печатењето никоаш не завршува. Прв пат ми се дешава вака, не знам зошо.
Стави код да ѕирнеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom