Iron Maiden

Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Да, баш за инает...

"Near to the east, in a part of ancient Greece..."

Да, во право си.. Мејден иако се еден од моите омилени бендови, факт е дека тие се еден бенд кој голема инспирација црпи од политиката, можеби не конкретно за таа песна, но има песни каде што тие пеат за нападот на Ирак, за некои други историски моменти кои и тоа како имаат политичка позадина. Голем број критичари поради ова им пишуваат некој минус во нивната кариера. Е сега што е битно, битното е дека тие Александар Македонски го гледаат како Грк, тоа е онаа политика што ја води кралицата и неколку други големи сили. За да се поткрепи оваа теза е и фактот дека оваа песна не е изведувана често во живо, речиси и никогаш..НО Единствено постојат неколку видеа каде што е а капела изведбата од Брус..и тоа погодете каде? На нивни концерт во Атина 2011 година...


Тоа е мое видување на нештата...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Јас па мислам дека и тука да би дошле истото ќе го направат, може и ќе ја отсвират песната. Вајда сакаат да балансираат, зашто во песната вика - In an ancient land, called Macedonia. Играат веројатно дипломатски.
Како и да е песната е ремек дело, па не ме интересира многу политичката/историска конотација и сл.
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Само што најавија три настапи за во Јуни:
3 - Будимпешта
8 - Брно
16 - Софија :vozbud:

Ми избегаа два пати, нема трет пат. :)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Maiden will play at Kalemegdan Park in Belgrade on Tuesday 17th June. This stunning location, which is part of Belgrade Fortress will be their first open-air show in Serbia since 1981! Ghost will be supporting.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA и мене ми бегаат ама сега тука се!!!! UP THE IRONS
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Одиме Калемегдан :D Само овој пат последни редови.


ПС. Што се замарате дали го прават грк или не, музика си е музика не мешајте политика.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Првпат одам на концерт на Мејден, дали некој кој бил може да ми каже како е во првите редови...сеуште се мислам дали да земам карта за најнапред
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Денес беше објавена нова песна од Maiden, која ќе биде дел од албумот што треба да излезе во септември (y)


Знам дека од пред некое време правило е да се ставаат песни како линк, а не како видео, ама шо ве ебам, спотот владее :kuracc:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Нека пише некој ако иде, јас земав карта.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Пак ќе ги пропуштам за жал. :( Не сум во можност да отидам баш на тој датум. Веќе втор пат ги пропуштам во регионов, се надевам ќе има нова можност некогаш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Добро е што можеш да одбереш јас тешко да одберам омилена од Мејден сите ми се омилени . :pos:
Има и една која ми е при срце, а не е толку многу популарна:


Да, доста ги слушав како тинејџер. Последниве години и не баш толку многу.

Инаку дури сега ти го приметив аватарот. :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom