Iron Maiden

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Пишете нешто за нив-сите не ги знаат.
Не двајте линкови од википедиа-одвојте 10 минути напишете најважните работи.
2007-ма, убаа година :)

Ајрон Мејден се лектира, нешто ко зоки поки за металци.
Немаат експериментирано со звукот многу, но без разлика се легендарни.

Омилена песна, можеби клише но Aces High ради тинејџ динамиката и енергијата.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
2007-ма, убаа година :)

Ајрон Мејден се лектира, нешто ко зоки поки за металци.
Немаат експериментирано со звукот многу, но без разлика се легендарни.

Омилена песна, можеби клише но Aces High ради тинејџ динамиката и енергијата.
Еве јас ќе ти напишам нешто за Маиден.
Како дете човек слуша се и сешто , експериментира , пробува во зависност од правецот кој ни се допаѓа нешто помалку нешто повеќе. Јас слушав метал како помал и слушав повеќе бендови. СО времето се менуват вкусовите се слуша и друга музика а и се станува се по пробирлив . Од се што сум слушал како метал денеска останав само на Маиден и се радувам како мало дете кога имам шанса да ги слушам во живо (3 пати досега). Пред две години бев на промоција на премиер тапани а главен гост беше Тапанарот на Maiden Nicko Mc Brain така ми се оствари желбата да земам автограм од Нико и одблиску да го гледам и слушам човекот , и можам само да кажам ако до сега мислев дека луѓето се легенди после дешавката знам дека маиден се богови во музичкиот свет особено во металот. Пред се поради тоа што се многу едноставни и за разлика од другите музичари никогаш дрогата или алкохолот не им била инспирација , туку се сосема нормални родители со нормални фамилии , патем пејачот е и пилот што е според мене единствено.
Ако сакаш нешто од нив да гледаш би ти препорачал да го најдеш ДВД Flight 666
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Еве јас ќе ти напишам нешто за Маиден.
Како дете човек слуша се и сешто , експериментира , пробува во зависност од правецот кој ни се допаѓа нешто помалку нешто повеќе. Јас слушав метал како помал и слушав повеќе бендови. СО времето се менуват вкусовите се слуша и друга музика а и се станува се по пробирлив . Од се што сум слушал како метал денеска останав само на Маиден и се радувам како мало дете кога имам шанса да ги слушам во живо (3 пати досега). Пред две години бев на промоција на премиер тапани а главен гост беше Тапанарот на Maiden Nicko Mc Brain така ми се оствари желбата да земам автограм од Нико и одблиску да го гледам и слушам човекот , и можам само да кажам ако до сега мислев дека луѓето се легенди после дешавката знам дека маиден се богови во музичкиот свет особено во металот. Пред се поради тоа што се многу едноставни и за разлика од другите музичари никогаш дрогата или алкохолот не им била инспирација , туку се сосема нормални родители со нормални фамилии , патем пејачот е и пилот што е според мене единствено.
Ако сакаш нешто од нив да гледаш би ти препорачал да го најдеш ДВД Flight 666
Тогаш 2007-ма беше, сега се ислушани и истражени веќе :)
 
M

Moon Child

Гостин
Како можам да дојдам до карти за концертот? Немам досега одено настрана на концерти, така да незнам. Може ли преку интернет да порачам, пошто прашав во Југотон немале.
Sussaro mans
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Ако има вил има и грејс, уствари веј. Не сум фан на онлајн букирање јас сум си од старата школа-Паре на рака, Маре за рака. Ќе видиш дали ќе се организира тури за Загреб од Скопје. Ако не ќе се поврзеш со легндарниот газда на автетичниот андерграунд и култен кафич Браво во Скопје (е не у Ла Кења со несфатените), неповторливиот Миле Браво. Он ги има едно два-триста пеесет миљони пати гледано од осамдесет и неќе па наваму. Он дефиинитивно ќе иде. Ако не иде, ќе ти најде начин како да дојдеш до карти и ќе те врзе со луѓе. Буњаковец втори кат. Ask for Mile.

Инаќе Мејден сум ги гледал 2 пати. Две тисучи седма кога беа на турата со албумот A matter of life and death и 2009та кога Гижо ме натера иако нејќев на турата Грејтест Хитс 1980-1989, Somewhere back in time.
Првиот пат од сите мрсни, гнасни, тетовирани, брадосани металчишта само мене бричен и кратко шишан во војничко зелено и уште 4ца најдоа да ме тресат. Пиштол голи. Среќа фул кевити срч не ми правеа. Таман си стигнавме рано се паркиравме пред бина, кога настана една гунгула саат време после, кога ме фати една паника и клаустрофобија па кога сум почнал со лактици да мавам за да обезбедам простор и да се вратам назад. Беше лудило.

Ама вториот пат беше најјако. Бев на некој пресврт во животот со пун курац заебанции и концертот ми беше полн погодок. Јадев во топ ресторанче со најдобра услуга на свет, си упознав металка и ја платив најскапата карта фан пит од 50 јурци, ама за тоа на Брус можев да му кажам-Брусе, дека си бе да еам мама му да еам, чај од Брусница са направих, две гудини не сам та видел. Имаше тип цел грб ама буквално цел грб му беше тетовиран Еди. Почнаа Доктор, Доктор па Черчил спич па на почетниот риф на Ејсес Хај мислам дека Рихтер се помести. Сите хитови, Ран ту д хилс, Пауерслејв, Рајм оф д ејншент маринер, Намбр оф д бист, Халоуд би дат нејм, Ту минетс ту миднајт, Трупер, Ајрон Мејден, еве ја целата листа.
01. Intro: Churchill's Speech
02. Aces High
03. 2 Minutes To Midnight
04. Wrathchild
05. Children of the Damned
06. Phantom of the Opera
07. The Trooper
08. Wasted Years
09. Rime of the Ancient Mariner
10. Powerslave
11. Run To The Hills
12. Fear of the Dark
13. Hallowed Be Thy Name
14. Iron Maiden
——————————————————
15. Number of the Beast
16. The Evil That Men Do
17. Sanctuary

Најмногу ме изненадија со Children of the damned беше задоволство да се чуе. Ја свиреа и Fear of the dark иако не е од хитовите 1980-1989та. И таман помислив дека ќе ја рипнат, на бис ја пееја мојата омилена The evil that men do.
Децо, јас стареам и годините ме одминуваат. Сите се женат, се потешко се наоѓа друштво за клабинг, сите се по некои работи, мрзливи летаргични. Истото ве чека и вас. Затоа, одете док сте млади. Освен од крајно оправдани причини, ниеден клабинг не вреди да се испушти. Затоа што за и не толку далеку од сега кога мажот ви ќе ви хрчи и прди додека спие, двете деца плачат за доење и мењање пелени во 3 сабајле а утре си на работа од 8 а после тоа треба 2 саата да чекаш редишта во банка да отплатиш рата од триесет годишниот кредит за стан, плус струја, вода, телефон, кабловска и кога едвај ќе чекате децата да им ги лупнете на бабите и дедовците, не за да се исклецате конечно како луѓе туку да отспиете од заморот, ништо од минатото нема да остане освен тие убави моменти. Ќе зажалите ако сте ги испуштиле. Не ги прокоцкувајте годините Carpe Juvenis! И пригодна песна по тој повод:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ајрон Мејден пиво

На задоволство на сите хеви-метал пивопијци ширум светот, култните Iron Maiden лансираа сопствен бренд на пиво наречен „The Trooper“.« врати се назад Share49



занимливости
Во пензија после 355.000 задоволени мажи
Ако стварно сакаш да успееш...
Музеј, Војна на ѕвездите ќе има
Тhе Dark Knight Rises in England
Најсмртоносниот оброк

„Мислев дека умрев и отидов во рајот кога нè прашаа дали сакаме да направиме наше пиво. Супер идеја“, изјавил фронтменот на бендот, 54-годишниот Брус Дикинсон.

На налепницата на пивото, именувано по една од најпопуларните песни на Iron Maiden-„The Trooper“, се наоѓа нивната маскота Еди.
Еди се појавува на повеќето омоти на албуми, како и на секој настап во живо, а претставници од пиварата изјавиле дека бил логичен избор за амбалажата на новото пиво.

Пивото ќе биде достапно во малопродажба, но ќе може да се купи и онлајн.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Clive Burr: Ex-Iron Maiden Drummer Dies At 56
Sky News – 15 hours ago




Email



Print







View Photo


Clive Burr: Ex-Iron Maiden Drummer Dies At 56





Former Iron Maiden drummer Clive Burr, who played on the British heavy metal band's landmark first three albums, has died at the age of 56.

Burr, who had been suffering from multiple sclerosis, died peacefully in his sleep at home in London on Tuesday having been in poor health for several years, the band said in a statement.

"He was a wonderful person and an amazing drummer who made a valuable contribution to Maiden in the early days when we were starting out," said Iron Maiden founder and bassist Steve Harris.

"This is a sad day for everyone in the band and those around him and our thoughts and condolences are with his partner Mimi and family at this time."

London-born Burr joined the band in 1979 and played on their self-titled 1980 debut album and its 1981 follow-up Killers.

His third and final album with the group was 1982's The Number Of The Beast, which topped the UK album chart.

Rolling Stone magazine called his drumming a "major ingredient" to the band's sound, which was noted for bringing the speed of punk rock to the heavy metal genre.

Burr left the band in 1982, a year before Iron Maiden began a string of big-selling albums in the US that turned the group into an international act.
http://uk.news.yahoo.com/clive-burr-ex-iron-maiden-drummer-dies-aged-001308888.html
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Да не знае некој каде во Скопје можам да најдам карти за концертот во Загреб?
 
Член од
6 мај 2013
Мислења
12
Поени од реакции
10
Да не знае некој каде во Скопје можам да најдам карти за концертот во Загреб?
Има во 1/2 Југотон. Како што ме информираа таму, и превоз ќе има за 65 eu.

пс. Јас веќе земав карти :cool:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Има во 1/2 Југотон. Како што ме информираа таму, и превоз ќе има за 65 eu.

пс. Јас веќе земав карти :cool:
Веројатно само превозот е 65 евра а картата посебно друга цена?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Да ја оживееме малце темава, една од омилените мои песни од Мејден од еден од послабите нивни албуми. 2009та ги гледав зверовиве во Белград али ветив дека барем уште еднаш ќе ги гледам, многу омилени песни на таа турнеја не свиреа, како долунаведенава ;)

 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
(y)
Еве, за инает на соседите наши мили (јужни, ружни и дужни)...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Да, баш за инает...

"Near to the east, in a part of ancient Greece..."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom