IRC прашања, помош, #pletenje итн.

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Суопер тема..баш сакав да научам нешто појке...ама некако mirc стана демоде. Ај некој нека објасни како оди преку bnc кревањето
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Da ne ti objasnuvam krevanje tuka na forum da ne gi zamarame site na Undernet vlezi na #mkhost,#bnc,#bnchelp,na nekoi od ovie kanali i dobivas detalno objasnuvanje
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Јас кога отидов на #pletenje, некои членови од каналот почнаа да го навредуваат форумот и членовите од него, особено администраторите и модераторите. За да избегнам револт кај читателите ќе се воздржам од конкретни цитати и верувајте дека веќе никогаш нема повторно да го посетам тој канал. Толку.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
mRnO напиша:
Da ne ti objasnuvam krevanje tuka na forum da ne gi zamarame site na Undernet vlezi na #mkhost,#bnc,#bnchelp,na nekoi od ovie kanali i dobivas detalno objasnuvanje
Ам ај овде...темава за то е...мојш во еден пост малце да објацниш
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
zatoa treba da regneme kanal :)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
deXterche напиша:
Ам ај овде...темава за то е...мојш во еден пост малце да објацниш
Bitna e edna stvar,ako si ti adminskoto bnc na shell,lesno e pogotovo od #mkhost ti go krevaat se,i imas komanda /bhelp i se ti e objasneto
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ja od irc imam pojma kolku i od avtomehanika a toa e 0. Znaci me interesiraat nekolku raboti sto sum cital od iskusni tipovi koi oci si vadele okolu
acces
+
-
operator
i nekakvi si brojki ti imas tolku ja imam tolku.
EPa aj da vidam koj ke mi objasni taka ednostavno zad a svatam sto e fintata.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Vaka Jakov, gazdata na nekoj kanal t.e menager ima 500 access,i on si odbira koj ima privilegii t.e acces kaj nego na kanal,site so imaat preku 400 mozat da davaat privilegii na drugi no toa mora da bide -1 vo sporedba so nivnite
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абре давајте помош....сеа глеам топиков и викам ај да идам на плетење...ама неам сервери на mIRC...и не можам да се конектирам.
Листата со сервери ми9 е празна....дај помагајте како да ставам сервер IP адреса ова она...
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Стандардни сервери што идат со mIRC кога ќе се инсталира.

Description: Undernet: EU, AT, Graz
IRC Server: graz.at.eu.undernet.org
Port(s): 6660-6670,7000
Group: Undernet

Description: Undernet: EU, AT, Graz2
IRC Server: graz2.at.eu.undernet.org
Port(s): 6660-6670,7000
Group: Undernet

Description: Undernet: EU, HR, Zagreb
IRC Server: zagreb.hr.eu.undernet.org
Port(s): 6666-6669,9999
Group: Undernet

Description: Undernet: EU, NO, Oslo
IRC Server: oslo.no.eu.undernet.org
Port(s): 6666-6669
Group: Undernet

...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Фала Вардарче ова ми требаше...стварно не ми е јасно како се избришале сите сервери...ФАЛА лепо
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
ова не ми изгледа баш некоја тема.....хммммм....јас како што не одам на мирц џабе си направив јузер....ми дадоа на пет места аксес од кои ми остана само на едно а не сум бил на тој канал каде што ми остана аксес веќе еден месец така да претпоставувам дека ми го земале и таму аксесот...инаку за бнц кој сака преку гевгелиски врски може ќе се добие....имам другарка која без пари доби бнц од гевгелиски друштва ама јас не сум заинтересиран во тие работи и затоа не ми треба бнц
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Топка напиша:
Јас кога отидов на #pletenje, некои членови од каналот почнаа да го навредуваат форумот и членовите од него, особено администраторите и модераторите. За да избегнам револт кај читателите ќе се воздржам од конкретни цитати и верувајте дека веќе никогаш нема повторно да го посетам тој канал. Толку.
Ако размислуваш така, тогаш не ни припаѓаш на тој канал. :wink:

Сите посетители таму се пцујат и тераат мајки и шајки. Нормално, сето тоа е дел од „играта“. Повеќето се знаат меѓу себе и многу добро знаат да ги прифатат заебанциите што се дел од имиџот на #pletenje.

Инаку, мислам дека одамна имав отворено тема за IRC, ама супер - може и тука да продолжиме. Слободно прашувајте ако имате нешто нејасно. :wink:
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
abe najlesno da se konektiras na irc... pisi samo
/server eu.undernet.org
i samo si bara server
ili pak
/server us.undernet.org
isto ti e :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom