IRC прашања, помош, #pletenje итн.

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Можи со key unlogger.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
реплика

JeCILaDy напиша:
Можи со key unlogger.
да но тоа ке биде локално а ние реплицираме за без разлика од каде е "жртвата" дали таа конекција е broadbend или не е!
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
replika

deXterche напиша:
А како е можно некој да пишува од твојот ник додека си на mIRC?
Не само тоа што е можно исто така е можно тоа што го пише да речиме на канал ти да не можеш да го видиш а тоа е напишано од твојот ник кон јавноста- каналот со користење на екстензијата .инс во тројанот или invisible
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Имаше една команда, не ми текнува како беше, и некој ако ја напиши, ти можиш да го контролираш. ( да пишиш од негов ник, да му отвараш страни, да му пуштиш еден тон вируси итн итн ). Со еден збор, имаш целосен пристап кон компјутерот, а сето то се „лекува” со /remote off
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
да да

JeCILaDy напиша:
Имаше една команда, не ми текнува како беше, и некој ако ја напиши, ти можиш да го контролираш. ( да пишиш од негов ник, да му отвараш страни, да му пуштиш еден тон вируси итн итн ). Со еден збор, имаш целосен пристап кон компјутерот, а сето то се „лекува” со /remote off
Да тоа е точно но што ако тој прави што сака со твојт компјутер или да речиме си мирца во твое име или користи твој ундернет усер а ти не ни можеш да го видиш тоа како што реков во погоре наведеното дека тоа е возможно... али како и да е ништо од што можеш да имаш некаква корист освен задоволство... барем јас тоа го имам правено неколку пати но не од некаква предходна замисла туку чисто од задоволство од забава
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Абе, не зборете куртонски работи... Збориме за следење на приватни разговори без претходно заебавање со компјутерот на соговорникот. VIRTUAL, не мора да ми кажуваш дека со sniffer или so trojan може да се стори тоа. Друг беше муабетот.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
куртонски муабет

Acid напиша:
Абе, не зборете куртонски работи... Збориме за следење на приватни разговори без претходно заебавање со компјутерот на соговорникот. VIRTUAL, не мора да ми кажуваш дека со sniffer или so trojan може да се стори тоа. Друг беше муабетот.
Епа вака SNIFFER е програма која е наменета за администратори на мрежа да речиме и со таа програма може да се прати како работи мрежата кој пакет од каде тргнал каде стигнал кој пакет се изгубил и слично - значи таа е легална, но секако дека има и нелегална за вакви потреби...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
VIRTUAL напиша:
Епа вака SNIFFER е програма која е наменета за администратори на мрежа да речиме и со таа програма може да се прати како работи мрежата кој пакет од каде тргнал каде стигнал кој пакет се изгубил и слично - значи таа е легална, но секако дека има и нелегална за вакви потреби...
А ако си мирцам вака, од дома, како сега, могуче е некој да ми ги чита муабетите? Не, нормално. За нормална употреба на персонален компјутер збориме, а не за јавни компјутери во кои секој може да умеша прсти.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Acid напиша:
А ако си мирцам вака, од дома, како сега, могуче е некој да ми ги чита муабетите? Не, нормално. За нормална употреба на персонален компјутер збориме, а не за јавни компјутери во кои секој може да умеша прсти.
Да ама ти и мирцаш од домати, и пример си на кабелски опертатор поврзан...и тој си ги собира пакетите:icon_lol: Прашањето ми е, не е криптиран илзезот на mIRC-от...и воопшто сите програми што имаат пристап на интернет?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
abe nekoj kabelski operator ke go zaboli k**ot ti sto pisuvas na mirc.. ziti se...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
deXterche напиша:
Да ама ти и мирцаш од домати, и пример си на кабелски опертатор поврзан...и тој си ги собира пакетите:icon_lol: Прашањето ми е, не е криптиран илзезот на mIRC-от...и воопшто сите програми што имаат пристап на интернет?
Почнавте да трескате глупости...
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Како што напиша Acid, не може да се следат разговори/управува со јузер/било што, без да се чачка компјутерот на жртвата, т.е. без да се смени нешто во програмот.

Секакви глупости сум правел порано.. следење на разговори real-time беше една од полесните работи, со тоа што жртви најчесто беа корисници на интернет во нет кафето кај што работев, или неписмени (irc-wise) луѓе, кои прифаќаа и пуштаа секакви скрипти..

("Ај оди тука.. напиши го ова.. тааака.. е, ти се отвори сега сликата?")
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
deXterche напиша:
Суопер тема..баш сакав да научам нешто појке...ама некако mirc стана демоде. Ај некој нека објасни како оди преку bnc кревањето
сега ќе објасниме
за да користиш бнц ти треба 24/7 конекција на некој компјутер ( претежно ремоут пристап на некој SHELL)
и доколку имаш таков пристап на Линукс машина еве ти помош:
cd ~ ( влегување во HOME директориум)
wget mafias.cc/get/psy.tar.gz ( Спуштање на фалјот)
tar zxvf psy.tar.gz ( одпакување на фајлот)
cd psybnc ( влегување во отпакуваниот директориум)
make ( компилирање)
pico psybnc.conf (ако не работи пробај nano psybnc.conf или vim psybnc.conf) и внеси порт кој ќе го користиш
./psybnc ( кревање на бнцто во процес)

по оваа постапка поврзи се со некој IRC клиент (пример mIRC) на следен начин: /server СерверотНаКојЕИнсталираноБНЦ:порта
(доколку сакаш да кренеш psyBNC на виндоус машина поврзана 24/7 на интернет побарај на гугл: winbnc download
по конектирањето за помош и командите на psyBNC /quote bhelp
тоа е се . поздрав имењак, ако треба помош пиши:mist:
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
38
Поени од реакции
2
Decki izvinete vaka sto vi se mesam,mi se sivga kanalceto #pletenje samo napred ima imiџ и se :) Non stop me ima tamu,ako nisto so bnc-to :) . Me motivirase duri da otvorime nekoe klabersko nase velesko kanalce so moznost da stane i drzavno :) kanalceto e #ucf se regna pred 2-3 dena pa koj saka da sede neka poveli , site se znaeme megusebno ne e loso nekoj so ne znael eve sega znae i golem pozdrav do #pletenje.
BTW: UCF - URBAN CULTURE FESTIVAL ili URBAN CLUBBING FUNS :)) kako sakate poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom