iPad Mini

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Добро, кај го има Nexus-ов за 200$?
Кај нас тешка работа претпоставувам, а? Или?
има бе во СЕТ само што наместо во долари туку во евра :) и не сум сигурен дека се уште имаат оти бргу се потрошија;)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
вреди,но само ако е под капата на Google што пишува позади таблетот тогаш вреди,а ако пак пишува само АСУС Нексус 7 и не пишува Google тогаш треба малку да се распрашаш дали е добра,тоа е како Самсунг Галакси и Нексус Галагси(Google) ако ме сфаќаш :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ако може да гo набавиш од странство може да уштедиш 2000 денари. Ама ако го споредиш со моменталната понуда на таблети која ја има кај нас и те како вреди. За разлика од кинезите кои се продаваат и по 250 евра нексус доаѓа со Jelly Bean и ке има подршка и за понови верзии на андроид. Кај нас од таблетите кои може да се најдат, овие вредат:
Nexus 7 - буџет до 14000 денари
Asus Transformer 300 - буџет до 21000 денари
iPad 3/4 - буџет до 27000 денари
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ме збунивте сеа со тоа да пишува Google... Или ја не глеам, или ја не глеам...

Еве го и ОВДЕ, иста цена...

That's the real one?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
вреди,но само ако е под капата на Google што пишува позади таблетот тогаш вреди,а ако пак пишува само АСУС Нексус 7 и не пишува Google тогаш треба малку да се распрашаш дали е добра,тоа е како Самсунг Галакси и Нексус Галагси(Google) ако ме сфаќаш :)
Не постои nexus 7 самостојно од Асус, без подршка од Google. Еден е само Nexus 7 го прави Asus, но софтверот го средува Google. Исто како што Galaxy Nexus го прави Samsung, а го одржува google.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не постои nexus 7 самостојно од Асус, без подршка од Google. Еден е само Nexus 7 го прави Asus, но софтверот го средува Google. Исто како што Galaxy Nexus го прави Samsung, а го одржува google.
па кажи му на ibrakadabra барем знаеш повеќе од мене и кажи му да не се збуни дали е вреди и не вреди?! а според мене супер си е :)

патем треба вака да биде на сликава

 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Pane-G тоа се концепти, најверојатно се правени уште пред да излезе. nexus 7 16GB се продава за 250$, што и не е толку голема разлика со оглед на тоа колку знаат да се разликуваат цените на интернет и кај нас. Е сега предности во однос на останати таблети.
1) Доаѓа со Jelly bean што значи ке го имаш најновиот андроид, и без додатни програми кои ке го успоруваат. Добиваш чист vanilla андроид од Google
2) Подршка: ова е многу важно. За другите таблети скоро никогаш не се вадат апдејти на понови верзии на Андроид, а со нексус-от, Google ги вади овие апдејти, кога ке излезе понов Андроид прво nexus телефони и таблети го добиваат.
3) Хардверски е многу помоќен од било кој таблет со таа или приближна цена. Tegra 3 има quad-core процесор.
4) Добра подршка на хда http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1673

Nexus 7 важи за best-buy таблет кога се работи за таа цена. А посебно кај нас како нема никаков избор не му се мисли многу.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
ОК, сеа стварно ојде јабана темава :)

Дечки, префрлете се на друга тема.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Значи како и да е,за ајпад мини не вреди толку да се фрла шушки подобро уште малку да се собере и ајпад 4 само ви-фи ќе брка работа и згора на тоа поубава ретина дисплеи има;) а што се однесува до мене задоволен ќе ми биде со нексус 7 и малку пари ќе остане ако би купил:)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Им се може бе. Ќе искочат тестови за истите апликации/игри, ќе видиш. Додека андроид не се оптимизираат, вака ќе биде. И додека има луѓе што ќе дремат во ред. За мене овој iPad е фејл, зашто 8 инчен таблет не е таблет. 2 инчи мање-више, цепидлачење. Правен е демек за луѓето да го купат место Nexus, јесда не верувам дека тоа ќе се случи зашто пак е 60% поскап.

Од друга страна, за перформансите ти реков. iPhone 5 исто е послаб хардверски, па ги шие во перформанси. Тоа ти е како да споредуваш Xbox со компјутер, нема конкуренција. :)
Ќе ти турев лајк ама ова со Иксбоксов не ти требаше.
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
Продавам ipad mini black 16 gb . Купен од Istyle заедно со artwizz футрола и со фолија мат исто artwizz . Заедно со оригинална кутија . Цена 12 000 денари .
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Која е реалната цена на половен iPad mini 16 GB, прва генерација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom