iPad Mini

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Princ & Marick14,
купете си Nexus 7 ич да не ви чуе.
а, ја ви кажуам дека епл парче ќе направи со ајпед мини...
Па нормално дека ќе направи. Имаат јак маркетинг. И тоалетна хартија да направат со знакот на Епл, пак ќе биде најпродаван. Иначе со перфоманси, нема шанси да е најак. Тоа можат само да го сањаат.
 
P

Princ

Гостин
Па нормално дека ќе направи. Имаат јак маркетинг. И тоалетна хартија да направат со знакот на Епл, пак ќе биде најпродаван. Иначе со перфоманси, нема шанси да е најак. Тоа можат само да го сањаат.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па нормално дека ќе направи. Имаат јак маркетинг. И тоалетна хартија да направат со знакот на Епл, пак ќе биде најпродаван. Иначе со перфоманси, нема шанси да е најак. Тоа можат само да го сањаат.
Зависи дали збориме за хардверски перформанси или оние "практичните". Практично, нормално, сите други ќе сањаат да се како него. :)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Па нормално дека ќе направи. Имаат јак маркетинг. И тоалетна хартија да направат со знакот на Епл, пак ќе биде најпродаван. Иначе со перфоманси, нема шанси да е најак. Тоа можат само да го сањаат.
ја не знам поради што ама све е топ од епл. барем за мене. голите перформанси не значат ништо. целокупното искуство е битно. за болдот: гледам сон не ги фаќа од мака. за маркетингот: имаше кај трендо еден напис каде од епл признаваат дека веќе никаква реклама не им треба...
и све што можам - од нив купувам.. ете, глуп сум и ме лаже епл. јеби га...
 
P

Princ

Гостин
Зависи дали збориме за хардверски перформанси или оние "практичните". Практично, нормално, сите други ќе сањаат да се како него. :)
Зошто Mac))? Практично, ова е таблет.
Практично, било кој друг таблет е подобар хардвер отколку iPad Mini.
Вкус е веќе софтверот/оперативниот систем (иако јас не сакам затворен систем, не сакам од Џобс да барам дозвола да си сменам позадина на МОЈОТ таблет што го купив со МОИ пари, ама ај) ама практично епл заеба работа и ќе продолжи да заебува. Колку што слушнав не можеле на пресот да престанат да го споредуваат iPad Mini со Nexus 7.Само е потенок. Поскап е, со постар/полош процесор, двојно помалку RAM меморија, 4:3 наместо 16:9.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
ја не знам поради што ама све е топ од епл. барем за мене. голите перформанси не значат ништо. целокупното искуство е битно. за болдот: гледам сон не ги фаќа од мака. за маркетингот: имаше кај трендо еден напис каде од епл признаваат дека веќе никаква реклама не им треба...
и све што можам - од нив купувам.. ете, глуп сум и ме лаже епл. јеби га...
И за што ќе ги дадеш ти парите кога ќе купиш Ајпад Мини?
-Нормално, за гризнатата јаболка. 80% таму идат парите. Изгледа стварно те лажат Епл.
Со перфоманси сите производи им се тепа. Т.е. добри се, но не за таа цена.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Зошто Mac))? Практично, ова е таблет.
Практично, било кој друг таблет е подобар хардвер отколку iPad Mini.
Вкус е веќе софтверот/оперативниот систем (иако јас не сакам затворен систем, не сакам од Џобс да барам дозвола да си сменам позадина на МОЈОТ таблет што го купив со МОИ пари, ама ај) ама практично епл заеба работа и ќе продолжи да заебува. Колку што слушнав не можеле на пресот да престанат да го споредуваат iPad Mini со Nexus 7.Само е потенок. Поскап е, со постар/полош процесор, двојно помалку RAM меморија, 4:3 наместо 16:9.

Им се може бе. Ќе искочат тестови за истите апликации/игри, ќе видиш. Додека андроид не се оптимизираат, вака ќе биде. И додека има луѓе што ќе дремат во ред. За мене овој iPad е фејл, зашто 8 инчен таблет не е таблет. 2 инчи мање-више, цепидлачење. Правен е демек за луѓето да го купат место Nexus, јесда не верувам дека тоа ќе се случи зашто пак е 60% поскап.

Од друга страна, за перформансите ти реков. iPhone 5 исто е послаб хардверски, па ги шие во перформанси. Тоа ти е како да споредуваш Xbox со компјутер, нема конкуренција. :)
 
P

Princ

Гостин
Додека андроид не се оптимизираат, вака ќе биде.
Во кој аспект оптимизираат? Што им фали?
За мене овој iPad е фејл, зашто 8 инчен таблет не е таблет.
Јас во овој аспект немам забелешки, имав прилика да работам на 10" таблет и на 7". Nexus-от ми е далеку позгоден за носење наоколу, за 10" ќе ми треба асистенција.
Правен е демек за луѓето да го купат место Nexus, јесда не верувам дека тоа ќе се случи зашто пак е 60% поскап.
Ако испаднат шпекулациите точни, Гугл на пресот во понеделник се очекува да најават дека 8GB таблетот го носат во спомени, 16GB ќе го продаваат по цена $199 и ќе има нов 32GB кој ќе се продава по цената на сегашниот 16GB oдносно $249. Дупло поскап ќе испадне ако ова се покаже точно.

За "перформансите" не можам и не сакам да дискутирам затоашто тоа е еден премногу општ поим. Онака, перформансите, на секој муабет.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Зошто Mac))? Практично, ова е таблет.
Практично, било кој друг таблет е подобар хардвер отколку iPad Mini.
Вкус е веќе софтверот/оперативниот систем (иако јас не сакам затворен систем, не сакам од Џобс да барам дозвола да си сменам позадина на МОЈОТ таблет што го купив со МОИ пари, ама ај) ама практично епл заеба работа и ќе продолжи да заебува. Колку што слушнав не можеле на пресот да престанат да го споредуваат iPad Mini со Nexus 7.
Само е потенок. Поскап е, со постар/полош процесор, двојно помалку RAM меморија, 4:3 наместо 16:9.
поради квалитет на дискусијата, прво погледај што правеле на пресот.

впрочем, не вреди да се расправам....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во кој аспект оптимизираат? Што им фали?


За "перформансите" не можам и не сакам да дискутирам затоашто тоа е еден премногу општ поим. Онака, перформансите, на секој муабет.

Зашто џабе е да збориме за хардвер ако тој не се користи нели... :)
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
Имам i pad 2 . Не планирам да правам никакви промени од причина што и овие перформанси што ги има не ги користам во целост . Значи игрите и апликациите се повеќе од доволни за овој хардвер . Концентриран сум на Iphone 5 фасцинантен е имав прилика да го работам прекрасен е и дизајн има предобар . Повторно ново искуство
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Да не почнувам сега и јас со Ноут 2. Темава е за Ајпад Мини.
Знам дека е за iPad Mini. Не мора да значи дека не смее да се споредува со други таблети.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Добро, кај го има Nexus-ов за 200$?
Кај нас тешка работа претпоставувам, а? Или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom