Internet Explorer VS Firefox

Кој инетернет browser е подобар ?

  • Ineternet Explorer

    Гласови: 27 10,8%
  • Mozilla Firefox

    Гласови: 224 89,2%

  • Вкупно гласачи
    251
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
види вака за мозила не ни прам муабет има 500 недостатоци а ИЕ се блокира од 4 таба и ако почнам да пишувам за недостатоците на овие два постот ќе има должина колку од кичево до скопје,
затоа опера е мој фаворит
мислам дека сега сум јасен
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
види вака за мозила не ни прам муабет има 500 недостатоци а ИЕ се блокира од 4 таба и ако почнам да пишувам за недостатоците на овие два постот ќе има должина колку од кичево до скопје,
затоа опера е мој фаворит
мислам дека сега сум јасен
Интернет Експлорерот си е срање (со исклучоци на 2-3 опции кои му се на место), а тоа што викаш за Мозилата дека има 500 недостатоци... наведи барем 3-4 од нив, дека јас до сега не сум сретнал посериозни недостадоци.
Иначе Операта е најбрза, али далеку е од тоа што го овозможува Мозилата.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
види вака за мозила не ни прам муабет има 500 недостатоци а ИЕ се блокира од 4 таба и ако почнам да пишувам за недостатоците на овие два постот ќе има должина колку од кичево до скопје,
затоа опера е мој фаворит
мислам дека сега сум јасен
Не си баш јасен, баш сакам да ги видам тие 500 недостатоци на мозила. Почни со пишување, не се брзам
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Интернет Експлорерот си е срање (со исклучоци на 2-3 опции кои му се на место), а тоа што викаш за Мозилата дека има 500 недостатоци... наведи барем 3-4 од нив, дека јас до сега не сум сретнал посериозни недостадоци.
Иначе Операта е најбрза, али далеку е од тоа што го овозможува Мозилата.

И јас сум за Опера..а како што знам Опера е пребарувач на годината за 2007 и за 2008
Ако можеш наведи што овозможува толку таа Мозила????????а што Опера неможе???!!!!!!!
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
И јас сум за Опера..а како што знам Опера е пребарувач на годината за 2007 и за 2008
Ако можеш наведи што овозможува толку таа Мозила????????а што Опера неможе???!!!!!!!
Дај баш да видам каде си го видел/прочитал тоа за Операта баш ме интересира, во моја одбрана на Мозилата ќе се послужам со ова (мислам дека сега е малце појасно).

П.С. Нареден пат помалце возбуди, доволно е само еден прашалник или извичник :icon_lol:
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Дај баш да видам каде си го видел/прочитал тоа за Операта баш ме интересира, во моја одбрана на Мозилата ќе се послужам со ова (мислам дека сега е малце појасно).

П.С. Нареден пат помалце возбуди, доволно е само еден прашалник или извичник :icon_lol:
Добро извини за возбудата....ке знам за др пат...па неискусен форумџија сум нема ни една недела...
тоа што сум го видел вајда било некоја лажна статистика која служела како реклама веројатно а ова е нешто друго...информација на место
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Добро извини за возбудата....ке знам за др пат...па неискусен форумџија сум нема ни една недела...
тоа што сум го видел вајда било некоја лажна статистика која служела како реклама веројатно а ова е нешто друго...информација на место
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
Друже, абе ние можеме до утре да се инатиме кој интернет прелистувач е подобар, али факт е дека секој си има свои предности, како и да е, целокупно гелдано сега за сега мозилата е на прво место, тука и конкурира операта само што операта има сеуште некои багови кои ја кочат за да може да се покаже во вистинско издание. А кога сме веќе кај операта јас од брзината на операта сум презадоволен, а и самиот изглед ми се допаѓа, само сеуште има некои функционални недостатоци, се надевам дека ќе успеат усешно да ги средат сите багови па се префрлам и јас на опера. :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
За брзина Chrome e неспоредлив, ама си има други недостатоци.
И не зборам напамет, сум ги користел и Моzilla Firefox, Opera, Apple Safari и Internet Explorer.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Скоро почнав да го користам Safari зошто Firefox ми се багува одкако ги закачив вирусите од драјверите на NVidiа, ми корнеше рам и паѓаше многу често неочекувано, неколку пати имав напишано огромни постови и на крај ми паѓаше секогаш пред да притиснам да се прати и се изнервирав. Пробав Chrome али некако ми беше многу тапа, како да е уште бета (може и е, не знам), Safari-то некако го осеќам како побрз од сите што сум ги пробал и како помалце рам да ми зема, блокира скоро сите поп апови, али често знае без врска да го оптерети процесорот, али тоа може да биде и како афтер ефект од вирусите... Како и да е, според мене најдобар е Firefox сега за сега, има доста заштита, доволно е брз (иако брзината е во некој дел од секунда и мене лично не ми прави разлика), има многу плагини, ефикасен е за мрзливи луѓе ептен... Единствена работа во што IE води над сите други пребарувачи е во флешот, на сите други освен на него често се појавуваат проблеми со флешот, или се замрзнуваат клиповите и мора да ресетираш пребарувачот за да работи нормално што не се случува кај IE, али во тоа проблемот е кај Adobe.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Firefox verzijata 3 e sranje,ne znam zosto ama kaj mene se blokira na VISTA,ja staviv kaj sestra mi na XP isto sranje,verzijata 2 e zakon!
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Еве и јас да се вклучам во дискусијата за прелистувачите.
Не користам само еден и не можам да речам овај е најдобар. Еве зошто.
Операта ми е прв и најчест избор не толку заради толку спомнуваната брзина ( опера не е најбрза проверено ) туку заради интерфејсот и лесното прилагодување на опциите ( кои ги има доволно и лесно се достапни и разбирливи), заради одличниот speed dial и одличното менаџирање на букмарсите, како и единствено кај опера присутната paste and go опција.Да не збориме за таб поставката на страниците ( опера е прв брузер со мулти таб опцијата). Има и други причини задега толку.
Firefox -от е одличен заради богатството на аддони и плагини.Ги има за секој вкус и потреба.Со комбинација и надоградба преку нив фаерфоксот станува моќен развоен центар и силно кориснички близок за секоја намена.Кој не верува само нека погледа што се може фаерфоксот преку додатоците.Лично не можам да најдам некои маани ( теоретски некои сигурносни пропусти и ранливости ) но ми недостигаат некои опции од операта ( на пр. download на десен клик на линк , кое го има и тука но без опција за избор на кој менаџер мој избор mass downloader и спомнатиот paste ang go, speed dial го има како аддон)
Инаку фаерфоксот ми прв избор ако треба да користам прокси ( кажете друг прелистувач кој менува сетинзи и прокси на еден клик) или кога сакам контрола на надворешната IP.
IE со 7-ката сум доста задоволен иако ретко ја користам, но и покрај сите слабости и маани не го отпишувајте предвреме , ќе ви треба кога ќе налетате на страница која само со него ќе ви дозволи да симнувате,( сте имале ли - x.php искуство) го користам значи и него но само ако морам.
Да разбијам една предрасуда и вкоренето мислење - Операта е брз прелистувач (од самиот почеток се рекламира за "посиромашни" системи ) но не најбрза . Најбрз е Сафари брузерот кој е наменет за ејпл системите но го има и во Win верзија. Ако имате време инсталирате и проверете и самите , гарантирам дека пријатно ќе се изненадите од сафари-то. Она што кај него ми пречи е спартанскиот интерфејс и малата корисничка контрола врз изгледот и однесувањето на брузерот. Пофалба заслужува опцијата Private Browsing, при што сите траги ( историја , колачиња , и сл.) автоматски и комплетно се бришат .
Во последно време сум пријатно изненаден од Avant и Orca прелистувачите ( двата се од иста куќа , за меѓусебните разлики друг пат) Убедливо нај јака аддблок и анти спам заштита , прифатлив и логичен интерфејс, прекрасна опција за Оnline storage на сетинзи букмарси пасови рсс и сл.
Слабости , недовршеност и багови посебно орката која е сеуште бета, кое малку почесто води до паѓања и замрзувања. Треба да се прати имаат одлични идеи.
Не го спомнав сега модерниот Chrome на гугл, но го ставив и него и не ме воодушеви, да не зборам дека му излегоа муабети дека многу сака да знае за вашите сурферски активности и навики.
На крај изборот на прелистувач е дилема и прашање на вкус и навики и лични преференци исто како и изборот на антивирус софтвер :) но како и таму не се потпирајте само на еден програм.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
Mozilla Firefox нема што вазла муабет да правам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom