Intermittent Fasting (Наизменично постење)

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.211
Поени од реакции
2.153
ќе сакаш ли отприлика да пишеш од што ти се состои тој еден оброк?
Не бирам, тоа е убавината на фастингот. Некој ден ќе јадам со колегите бургер, некој ден ќе зготвам ориз, некој ден ќе јадам неко луто мексичко бурито, некој ден пица, некогаш скара, мусака, грав итн. Дури ни тајмингот не мора да е секој ден исто време. Пример некогаш ќе јадам во 10 сабајле чорба и тоа е тоа, па дури утре дента кон 14-15 ќе јадам пак што му доаѓа околу 30 саати фастинг. Друг пат пак ќе имам многу работа преку ден, ќе јадам во 18h нешто, па утре дента ќе јадам чорба во 10, што му доаѓа околу 16 саати фастинг. И се тоа е океј, пак ќе се повторам - за да го направите фастингот животен стил, единствено нешто е да не се ограничувате со строги термини и периоди.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.236
Поени од реакции
4.558
Не бирам, тоа е убавината на фастингот. Некој ден ќе јадам со колегите бургер, некој ден ќе зготвам ориз, некој ден ќе јадам неко луто мексичко бурито, некој ден пица, некогаш скара, мусака, грав итн. Дури ни тајмингот не мора да е секој ден исто време. Пример некогаш ќе јадам во 10 сабајле чорба и тоа е тоа, па дури утре дента кон 14-15 ќе јадам пак што му доаѓа околу 30 саати фастинг. Друг пат пак ќе имам многу работа преку ден, ќе јадам во 18h нешто, па утре дента ќе јадам чорба во 10, што му доаѓа околу 16 саати фастинг. И се тоа е океј, пак ќе се повторам - за да го направите фастингот животен стил, единствено нешто е да не се ограничувате со строги термини и периоди.
odgovorot shto mi beshe potreben, fala.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.236
Поени од реакции
4.558
deneska sum na dve kafinja, chaj, ceden limon, banichka so meso i shtrudla i mnogu voda, do vecher mozhe ushte edno kafe da pijam, utre kje vidime. inaku tret den mi e ova.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.892
Поени од реакции
3.204
deneska sum na dve kafinja, chaj, ceden limon, banichka so meso i shtrudla i mnogu voda, do vecher mozhe ushte edno kafe da pijam, utre kje vidime. inaku tret den mi e ova.
Ако ги исфрлиш од исхрана јаглехидратите (баничката и штрудлата) и консумираш храна богата со протеини и зелени растенија многу помалку глад ќе чувствуваш (бидејќи се што е јаглехидрат/шеќер само ти отвара апетит, без разлика колку си јадел) и многу побрзо ќе видиш ефекти на твоето тело бидејќи во недостиг на јаглехидрати твојот организам ќе ги почне да ги троши резервите на сало.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.236
Поени од реакции
4.558
Ако ги исфрлиш од исхрана јаглехидратите (баничката и штрудлата) и консумираш храна богата со протеини и зелени растенија многу помалку глад ќе чувствуваш (бидејќи се што е јаглехидрат/шеќер само ти отвара апетит, без разлика колку си јадел) и многу побрзо ќе видиш ефекти на твоето тело бидејќи во недостиг на јаглехидрати твојот организам ќе ги почне да ги троши резервите на сало.
toa zemale moite za pojadok, plus izvozev 30km so tochak, otkako jadev ne pochustvuvav tezhina, shto za mene toa e super. poleka, poleka kje se naviknuvam, oti najgolem problem mi beshe prejaduvanjeto, zatoa i kachiv mnogu na tezhina.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
70
Поени од реакции
206
Веќе со години го практикувам ова, секој ден без исклучок.
19-20 часа постење, еден главен и еден помал оброк и тоа навечер, во растојание од 4 часа.
Бенефитите се огромни, особено во комбинација со кето/карнивор начин на исхрана. Од која и да е гледна точка бенефитите за мене се огромни (дигестија, телесна композиција, состојба на кожата, енергија за физичка и умствена работа) Препорачувам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Ако ги исфрлиш од исхрана јаглехидратите (баничката и штрудлата) и консумираш храна богата со протеини и зелени растенија многу помалку глад ќе чувствуваш (бидејќи се што е јаглехидрат/шеќер само ти отвара апетит, без разлика колку си јадел) и многу побрзо ќе видиш ефекти на твоето тело бидејќи во недостиг на јаглехидрати твојот организам ќе ги почне да ги троши резервите на сало.
Во недостаток на протеин и масти што троши телото?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.892
Поени од реакции
3.204
Во недостаток на протеин и масти што троши телото?
Ако внесуваш јаглехидрати ги троши нив а вишокот ти го таложи во сало бидејќи јаглехидратите не може да ги обработи како што може протеините и мастите
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Ако внесуваш јаглехидрати ги троши нив а вишокот ти го таложи во сало бидејќи јаглехидратите не може да ги обработи како што може протеините и мастите
Ок, да пробам пак. Ако внесувам помалце протеини и масти, а повеќе јаглехидрати, ама внесувам 1000 калории помалку по ден, што ќе се користи?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.892
Поени од реакции
3.204
Ок, да пробам пак. Ако внесувам помалце протеини и масти, а повеќе јаглехидрати, ама внесувам 1000 калории помалку по ден, што ќе се користи?
Ќе ги користи јаглехидратите. Тоа префрлање да користи сало многу потешко се остварува ако конзумираш јаглехидрати. Треба сериозно неухранет да си за тоа да се случи, па дури и тогаш топењето на сало нема да е оптимално. Тригерот на телото е кога нема јаглехидрати на дофат, пали аларм и гори резерви на сало.

Да ти дадам еден конкретен пример, ако конзумираш 100 калории протеин, 20-30 калории од нив твоето тело ги користи само за да ги обработи, значи ти остануваат 70 ефективни.

На конзумирани 100 калории јаглехидрати, за истиот процес твоето тело троши 5-10 калории, значи ти остануваат 90 калории ефективни. Е затоа со намален внес на јаглехидрати не можеш да го активираш процесот на топење сало, освен ако не се доведиш на степен на неухранетост.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Ќе ги користи јаглехидратите. Тоа префрлање да користи сало многу потешко се остварува ако конзумираш јаглехидрати. Треба сериозно неухранет да си за тоа да се случи, па дури и тогаш топењето на сало нема да е оптимално. Тригерот на телото е кога нема јаглехидрати на дофат, пали аларм и гори резерви на сало.

Да ти дадам еден конкретен пример, ако конзумираш 100 калории протеин, 20-30 калории од нив твоето тело ги користи само за да ги обработи, значи ти остануваат 70 ефективни.

На конзумирани 100 калории јаглехидрати, за истиот процес твоето тело троши 5-10 калории, значи ти остануваат 90 калории ефективни. Е затоа со намален внес на јаглехидрати не можеш да го активираш процесот на топење сало, освен ако не се доведиш на степен на неухранетост.
Помалце "доктор" Берг и кето рамноземјаши, а повеќе наука. Сега пак прашањето, по 3 пат изменето. Ако јадам 100% јаглехидрати диета, но 1000 калории помалку од потребите за мојата тежина дали ќе ослабам?

Истото за 500 калории помалку.
 
  • Хаха
Reactions: A__

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
3.892
Поени од реакции
3.204
Помалце "доктор" Берг и кето рамноземјаши, а повеќе наука. Сега пак прашањето, по 3 пат изменето. Ако јадам 100% јаглехидрати диета, но 1000 калории помалку од потребите за мојата тежина дали ќе ослабам?
Ќе ослабиш мајсторе бидејќи ќе бидеш неухранет и првиот ден кога ќе изедеш доволно за твојата тежина ќе ги вратиш 50% од изгубените килограми.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.154
Поени од реакции
17.474
Ќе ослабиш мајсторе бидејќи ќе бидеш неухранет и првиот ден кога ќе изедеш доволно за твојата тежина ќе ги вратиш 50% од изгубените килограми.
Што и да јадеш помалку ќе ослабеш, кето диета нема никаква предност, а за бенефит на фастинг нема дискусија дека има, тука се согласувам.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.236
Поени од реакции
4.558
do 12 jabolko i kafe, vo tri ceden limon, ushte edno kafe, vo shest kompir mandzha + salata i leb, do vecher mozhe ushte edno kafe da pijam i toa e toa. imam i ispieno okolu tri kila voda od sabajle. za tri dena simnav tri kila, ova mi e chetvrtiot, poubavo funkcioniram vaka, polesno zaspivam, polesno se budam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom