HIM

Член од
1 мај 2008
Мислења
64
Поени од реакции
0
Еј од кога не сум ги слушала...Сеа ми текнува на сите спомени од тоа време, најубаво, така даркерски, романтично...омилена ми беше For you,а кога отидов на концерт во Солун ги пролеав најфанските солзи во својот живот. Мили ми се, иако сега не ги слушам, т.е од dark light албумот натака ништо не сум чула од нив...едноставно, таа фаза ми помина, иако со задоволство се навраќам на тие песни.
И Виле Вало за мене секогаш ќе биде најубавиот Финец:pipi:

slushni go noviot album VENUS DOOM, ke se iznenadish kolku e dobar i razlichen od prethodnite:music3:
for you i mene mi e omilena:icon_bigg
 
U

UnholY

Гостин
HIM SE ZAKON KRAJ NA DISKUSIJATA
Од вакви постови, посебно за HIM ми се повраќа најискрено. Ужасно ме иритираат пофалбите или величењето на бенд како HIM. Ајде дај ми аргументи зошто се закон па да започнеме дискусија.... Глупав, искомерцијализиран бенд кои своите фанови, нормално припадничките на женскиот пол ги придобива благодарение на Vile Valo, а тие пак пискаат и лудуваат на неговото лигавење на микрофонот и два-трите љубовни стиха шо ги пее. Нивната музика речиси и да нема никакво влијание во привлекувањето на фановите. Доколку би ги поделиле процентуално фановите на HIM според полот, тоа би изгледало вака: Женски 90%, Машки 10%..и тоа некои педерчиња смотани, шо им слушнале две песни и шо се сметаат за металци. Со многу луѓе имам дискутирано околу HIM и поголемиот дел се согласувале целосно со она шо сум го кажал. Понатаму, колку само ме нервира тоа шо HIM ги класифицираат како метал бенд. Буквално сум нервозен поради тоа, а и имам неколку пати сретнато рецензии од искусни метал критичари кои го мислат истото. А, имам и разговарано со повозрасни шо се веќе долг период во музичките води. Сите го делиме мислењето. Love Metal??? Шо е тоа love metal бе ви се молам?! Такво нешто не постои, ама поради тоа манекенчето умрено, магнетот за женски(Vile Valo), шо ми пее таму за љубовта, нормално така ќе биде...И кога од пентаграмот ќе направат хартаграм. Ташаци забегани. HIM комотно можам да ги класифицирам како поп бенд, или поточно фузија помеѓу поп и некои софт рок елементи. Има многу метал бендови шо пеат за љубовта, за мрачна романтика, љубовна болка и сл. Меѓутоа неспоредливо е како е тоа преставено преку музиката на MY Dying Bride, Anathema итн. Нека земе вашето драго и убаво манекенче нека ги прочита текстовите на My Dying Bride и нека увиди шо срање од текстови пишувал. Музиката на My Dying Bride, нуди такви емоции така шо замрзнува крвта. Да не продолжам со ова едноставно се неспоредливи. Потоа, ваквите глупави, никакви и искомецијализирани бендови како HIM, се една од главните причини шо металот станува тренд. Младината ќе слушне две песни од нив, и веќе наредниот ден се појавуваат во црна маичка, црни фармерки, синџир врзан на фармерките, нитнарици итн. А, обавезно и ќе пуштат малку коса. Готово металци се нема шо. Им давам рака. Знаете каков е случајот денес во Скандинавија? Еве ова шо го напишав. Металот станува тренд. Популаризиран имиџ, кој почнува го применува целата младина, благодарение на комерцијалните бендови. Металот од андерграунд преминува во мејнстрим. А, еве друга работа...сте се запрашале ли барем еднаш што би се случило со HIM кога од бендот би бил изоставен вашиот драг и мил убавец? Или поедноставно воопшто да не постоел во бендот. Нормално, тогаш во никој случај не би биле афирмирани како шо се денес и би имале далеку помал број на фанови. Уште еднаш ќе напоменам, нивната музика има само минимално влијание во привлекувањето на фановите, а главното влијание е Vile манекенчето. Тоа е факт и не може да биде оспорен, нека не се труди некој да ми го докаже спротивното. Женските сами си го изјавуваат тоа, не зборувам јас напразно. Vile, најубав, најсладок, го сакам итн. Постери по собите немаат од бендот, туку од Vile. До девојчињата: Вашето манекенче и вашиот убавец во кого сте затрескани, нека оди да шета на модните писти и нека рекламира секси долна облека, а не да се лигави на микрофонот и да ве привлекува вас како магнет. Знам дека ви е мастурбациска фантазија, не мора да ми реплицирате. Сонувате да се најдете со него во кревет нели? Да, да знам. Ама им еден проблем...Не сум сигурен дека ќе му се д***е на вас. Треба уште едно машко да си земете во креветот, па тогаш да доживее ерекција моментално, па после сексајте се. Доволно напишав? Ако имате нешто контрааргумент, повелете кажете....
 
U

UnholY

Гостин
Женско сум, а не да не ми се свиѓаат него *censored*:icon_razz
Иначе најмогу ме иритира кај ваквите бендови и нивните фанови е шо обично женската публика(која е мнозинство) ги слуша само затоа што фантазира некој ко Виле да и биде дечко. Појма немаат од ништо друго за бендот, освен за тоа каква боја на очи има Виле,што е у хороскоп, блабла. Совет:Купете си постер и гледајте си го!:helou:

Лично не ги ценам и не ми се свиѓаат. Премногу патетични текстови, просечна музика, претенциозност на тони и немање вредност од уметнички аспект. На ниво се на pop boy band, with a darker shade, though. But just a shade, not an essence.
Hail Ada, едноставно, накратко кажано се што треба да се каже.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
UnholY ти си попиздел друже, јас исто вака се осеќам за гнр:pos:.
Но јас мислам тебе повеќе те нервира публиката и фактот што девојчињата се палат на виле одколку самата музика.
Мене лично ми се допаѓа музиката, и јас спаѓам во тие 2% педери што ги наброја, но за жал виле не ми на десктоп и на ВОЛпејпер, или на постери(иако беше едно време):pipi:

Прашуваш што е лове метал, но ги признаваш сите други срања со метал придавка на нив. Искрено глупо е веќе и да се разговара за тоа, дед, грајнд, блек, треш, меш, пеш, шеше, грабиџ кен, кока кола метал, хамбургер метал-па преку таквото више.
Очигледно е дека метал е метал и толку од тоа, шиток поим е и нема потреба од секој бенд што ќе се појави да си прави свој сопствен правец. Нека ми извиниат ни мај дајинг брајд ни канибал корпс нити слокфејст не се толку влијателни за да имаат сопствен правц.
Значи што се однесува до имињата самите металци се криви за тоа затоа што на се факинг јебан што ќе излезе даваат име. Сега јас ќе напраам група у подрум и ќе се крстиме basement metal и некој ќе мисли тоа правец зашо толку им фаќа мозокот.

Хим нити си го дале името, нити ги интересира(освен албумот иронично што се вика така) тоа им е дадено од некој неписмени сељаци кој што се бавтаат со тоа.
Комплето те разбирам зошто те нервираат и нема да ти го оспорам тоа, твое право е, си имаш свој стандарди за музика и имаш право да пљукаш по секој што не ги исполнува.

Мене ми се куцаше на тастатура па затоа демек пишувам:pos:
 
U

UnholY

Гостин
UnholY ти си попиздел друже, јас исто вака се осеќам за гнр:pos:.
Но јас мислам тебе повеќе те нервира публиката и фактот што девојчињата се палат на виле одколку самата музика.
Мене лично ми се допаѓа музиката, и јас спаѓам во тие 2% педери што ги наброја, но за жал виле не ми на десктоп и на ВОЛпејпер, или на постери(иако беше едно време):pipi:

Прашуваш што е лове метал, но ги признаваш сите други срања со метал придавка на нив. Искрено глупо е веќе и да се разговара за тоа, дед, грајнд, блек, треш, меш, пеш, шеше, грабиџ кен, кока кола метал, хамбургер метал-па преку таквото више.
Очигледно е дека метал е метал и толку од тоа, шиток поим е и нема потреба од секој бенд што ќе се појави да си прави свој сопствен правец. Нека ми извиниат ни мај дајинг брајд ни канибал корпс нити слокфејст не се толку влијателни за да имаат сопствен правц.
Значи што се однесува до имињата самите металци се криви за тоа затоа што на се факинг јебан што ќе излезе даваат име. Сега јас ќе напраам група у подрум и ќе се крстиме basement metal и некој ќе мисли тоа правец зашо толку им фаќа мозокот.

Хим нити си го дале името, нити ги интересира(освен албумот иронично што се вика така) тоа им е дадено од некој неписмени сељаци кој што се бавтаат со тоа.
Комплето те разбирам зошто те нервираат и нема да ти го оспорам тоа, твое право е, си имаш свој стандарди за музика и имаш право да пљукаш по секој што не ги исполнува.

Мене ми се куцаше на тастатура па затоа демек пишувам:pos:
Не ме нервира само нивната публика и тоа што Виле ги привлекува женските, туку ме нервира и нивната музика и нивната класификација како метал бенд. Burn, вака сега. Знам дека твојот став за ГНР е идентичен со мојот за HIM. Истомисленик сум ти и за ГНР уживај :) Јас не напаѓам бендови само затоа што не свират метал. Има толку квалитетни рок бендови шо стварно ги почитувам. Како на пример Bush. Ама ГНР и лигавењето на Аксел искрено ме нервира. Буквално истиот случај како со HIM. Фанската публика на ГНР ја сочинуваат припадничките на женскиот пол, а машките фанови се далеку помалку. Факт и тоа верифициран, шо не може да го оспори никој. ГНР своите фанови(женски) ги привлекува само поради Аксл, а HIM поради Vile. Ама за HIM, најискрено не можам да го поднесам тоа шо се класифицирани како метал бенд. Love Metal...уште еднаш ќе кажам Burn, love metal не постои како правец. И тоа не им е дадено од металците. Еве ти давам предлог да поразговараш со постар и искусен металец кој има доста познавање и ќе видиш дека ќе ти го потврди истото. Како love metal се класифицирани од некои сељаци шо немаат веза. Кога зборува за метал правците секој правец си е препознатлив и по музиката и по вокалот. Heavy, Power, Trash, Death, Grind итн. А, love metal е практично кажано, поп со софт рок елементи. Кога веќе ги спомна Cannibal Corpse..од каде ти е таа информација дека не се влијателни за да имаат сопствен правец? Кој е зачетник на brutal death металот знаеш? CANNIBAL CORPSE! Еве ти со големи букви. Во мојот горен пост, како шо знам ја преставив работата онака како шо е навистина. Ниту измислував, ниту зборував напразно.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Burn, вака сега. Знам дека твојот став за ГНР е идентичен со мојот за HIM. Истомисленик сум ти и за ГНР уживај :) Јас не напаѓам бендови само затоа што не свират метал. Има толку квалитетни рок бендови шо стварно ги почитувам. Како на пример Bush. Ама ГНР и лигавењето на Аксел искрено ме нервира. Буквално истиот случај како со HIM. Фанската публика на ГНР ја сочинуваат припадничките на женскиот пол, а машките фанови се далеку помалку. Факт и тоа верифициран, шо не може да го оспори никој. ГНР своите фанови(женски) ги привлекува само поради Аксл, а HIM поради Vile. Ама за HIM, најискрено не можам да го поднесам тоа шо се класифицирани како метал бенд. Love Metal...уште еднаш ќе кажам Burn, love metal не постои како правец. И тоа не им е дадено од металците. Еве ти давам предлог да поразговараш со постар и искусен металец кој има доста познавање и ќе видиш дека ќе ти го потврди истото. Како love metal се класифицирани од некои сељаци шо немаат веза. Кога зборува за метал правците секој правец си е препознатлив и по музиката и по вокалот. Heavy, Power, Trash, Death, Grind итн. А, love metal е практично кажано, поп со софт рок елементи. Кога веќе ги спомна Cannibal Corpse..од каде ти е таа информација дека не се влијателни за да имаат сопствен правец? Кој е зачетник на brutal death металот знаеш? CANNIBAL CORPSE! Еве ти со големи букви. Во мојот горен пост, како шо знам ја преставив работата онака како шо е навистина. Ниту измислував, ниту зборував напразно.
Уживај бе, се си е ок-јас чисто онака пишав.
Јас сакав друга поента да направам но се поврзав со тебе и испадна трето нешто.
Ако земеме детално да анализираме ќе испадне дека хим најверојатно и немаат допирна точка со металот(од музички аспект), и дека не секој што носи црно е металец...за тоа си во право дека треба под некој друг правец да се водат.
Знам и точно кај ти е болната точка, фактот што тие ги слушаат хим се нарекуваат металци а немаат везе од самата металска култура а како најосновен елемент хим воопшто и не се метал нели.
Тоа ти е исто ко 15 годишни девојчиња што имаат постер од токио хотел у соба и се наекуваат панкерки или што ти знам да им спомнеш секспистол ќе се чешаат по глава.

Се согласуваме за овие работи 100%, верувај ми знам точно зошто како и кон кого си бесен и според мене се тоа е оправдано.
Целта ми беше да ти кажам дека, музиката како музика(значи бендот на страна и виле и сите тинејџерки) воопшто не им е лоша. Да, имаат проблем со публиката и фактот дека погрешно се претставени, но на крај на денот се се сведува на дали ги бива како музичари, а јас тоа за жал не можам да го оспорам тоа.

Една од причините поради која курт(наводно)се убил е затоа што привлекувал публика што цел живот ја презирал на своите концерти-така да моментот дека металот станува мода не е нов.
Јас и на една друга тема пишав дека откако Тоше (RIP) ја испеа натинг елсе метрс на неговиот концерт одеднаш сите почнаа да се интересираат-искрено многу се нервирав тогаш.
Но ќе видиш со тек на време тие бескичмењаци ќе најдат нешто ново и ќе се префрлат на тоа и така до бескрај.

Еве сега мадона направи песна со џастин и сите скокаат ко кокошки, а после 2 месеца нема да ја препознаат. Тоа е проблемот со таа публика.

Не се нервирај, биди си свој-ич не еби никого ни 2%.
Празноглавци мора да има, светот би бил досаден без нив.:wink:
 
U

UnholY

Гостин
Уживај бе, се си е ок-јас чисто онака пишав.
Јас сакав друга поента да направам но се поврзав со тебе и испадна трето нешто.
Ако земеме детално да анализираме ќе испадне дека хим најверојатно и немаат допирна точка со металот(од музички аспект), и дека не секој што носи црно е металец...за тоа си во право дека треба под некој друг правец да се водат.
Знам и точно кај ти е болната точка, фактот што тие ги слушаат хим се нарекуваат металци а немаат везе од самата металска култура а како најосновен елемент хим воопшто и не се метал нели.
Тоа ти е исто ко 15 годишни девојчиња што имаат постер од токио хотел у соба и се наекуваат панкерки или што ти знам да им спомнеш секспистол ќе се чешаат по глава.

Се согласуваме за овие работи 100%, верувај ми знам точно зошто како и кон кого си бесен и според мене се тоа е оправдано.
Целта ми беше да ти кажам дека, музиката како музика(значи бендот на страна и виле и сите тинејџерки) воопшто не им е лоша. Да, имаат проблем со публиката и фактот дека погрешно се претставени, но на крај на денот се се сведува на дали ги бива како музичари, а јас тоа за жал не можам да го оспорам тоа.

Една од причините поради која курт(наводно)се убил е затоа што привлекувал публика што цел живот ја презирал на своите концерти-така да моментот дека металот станува мода не е нов.
Јас и на една друга тема пишав дека откако Тоше (RIP) ја испеа натинг елсе метрс на неговиот концерт одеднаш сите почнаа да се интересираат-искрено многу се нервирав тогаш.
Но ќе видиш со тек на време тие бескичмењаци ќе најдат нешто ново и ќе се префрлат на тоа и така до бескрај.

Еве сега мадона направи песна со џастин и сите скокаат ко кокошки, а после 2 месеца нема да ја препознаат. Тоа е проблемот со таа публика.

Не се нервирај, биди си свој-ич не еби никого ни 2%.
Празноглавци мора да има, светот би бил досаден без нив.:wink:
Тоа е тоа се разбираме потполно :)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
никогаш нема да го преболам ова....
Love metal...:):):):):))))))))))))))))))
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Незнам мене некако ОК ми се ХИМ, ама прекинав да ги слушам откако ја издадоа Wings of a butterfly, понатаму повеќе на поп ми тераат.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Поентата е да се сврти вниманието кон мераклиски мрачната волшебност.
Суштината на музиката на посериозните, андерграунд бендови, не е доволно очигледна за да бидат толку масовно популарни.
А кога сме кај волшебност, јас сум за многу попрефинета. :)
И за девојките кои ги интересира музиката всушност, ХИМ се секогаш преодна фаза, додека се запознаат со овие правци и си го истенчат вкусот.
Подоцна веќе, чисто си ги носат у душа оти биле први.



...Ама играње мајтап со пентаграмот за подлабока пенетрација во нежните женски срца?!
Од најдревна симболика до ефтини трикови?
Мрш у Финска.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Интересен бенд.. Но сепак не ги слушам .. Ми се допаѓа само гласот на Виле Вало ...
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
64
Поени од реакции
0
UnholY gi slusham HIM ne poradi izgledot na Ville Valo, tuku poradi muzikata koja ja pravat i prekrasnite tekstovi koi toj gi pishuva. publikata koja gi slusha HIM e povekje od zeni oti takvi se tekstovite, romantichni i zenite povekje sakaat takvi tekstovi od kolku mazite. a mnogu od mazite koi gli slushaat ne priznavaat za da ne ispadnat demek pederi pred drugite "macho" mazi koi slushaat drug vid na tekstovi.
a toa za terminot na love metal go imaat objasneto lugje nekolku strani prethodno i da ne se povtoruvame, nikoj nikade ne rekol deka to e pravec!
i jas lichno ne se osekjam i deklariram kako metalka i muzikata koja ja svirat HIM ne e metal, toa e jasno kako den. nekoi mozebi ja slushaat poradi ville no tie se fanovi od vchera do utre i tolku,posle ke se prefrlat na nekoj drug bend so ubav frontmen. jas HIM gi slusham skoro deset godini. ne mozesh da slushash bend 10 godini samo poradi toa shto pejachot izgleda prekrasno. toa e samo plus ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom