Half Life - StoryLine

Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Фала многу за информациите...и значи ќе ги играм игриве по следниот распоред, half life 2, episode one, portal, episode 2 и како што гледам набргу ќе излегува и Portal 2.
А, за оригиналната Half-life нема да ја играм пред се поради премногу старата графика иако не се сомневам во вашите тврдења дека е подобра игра од 2ката...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Само една е подобра од двојката,тоа е Half-Life.
Има само неколку игри подобри од ХЛ2, а ХЛ1 не е меѓу нив. :icon_lol:

Од денешен аспект ХЛ1 изгледа погенерички, а ХЛ2 сеуште има нешто во нејзе со кое дели од останатите. Друго, ХЛ1 иако на прв поглед делува помалку линеарно, не е оти има забележително помал простор на движење од ХЛ2. Трето, ХЛ2 визуелно изгледа поубаво. Настрана што е технички понапредна, тоа не е важно, едноставно изгледа поубаво.

Ама и вака и онака не се најдобри тие.
Видете незнам дали тебе и другиве со кои зборував за тоа можам да ве убедам дека не е, ама и јас самиот ја сметав за Крал, Цар и Бог меѓу видео игрите. И самиот бев убеден дека нема подобро. Ама и покрај тоа убедување еден ден се појави нешто... после уште еднаш се појави...
Ај другпат со моиве прикаски.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Фала многу за информациите...и значи ќе ги играм игриве по следниот распоред, half life 2, episode one, portal, episode 2 и како што гледам набргу ќе излегува и Portal 2.
А, за оригиналната Half-life нема да ја играм пред се поради премногу старата графика иако не се сомневам во вашите тврдења дека е подобра игра од 2ката...
No, it's not.
 

АздисаноСакавче

Passionate Hentai Fan
Член од
19 декември 2010
Мислења
155
Поени од реакции
13
Има само неколку игри подобри од ХЛ2, а ХЛ1 не е меѓу нив. :icon_lol:

Од денешен аспект ХЛ1 изгледа погенерички, а ХЛ2 сеуште има нешто во нејзе со кое дели од останатите. Друго, ХЛ1 иако на прв поглед делува помалку линеарно, не е оти има забележително помал простор на движење од ХЛ2. Трето, ХЛ2 визуелно изгледа поубаво. Настрана што е технички понапредна, тоа не е важно, едноставно изгледа поубаво.

Ама и вака и онака не се најдобри тие.
Видете незнам дали тебе и другиве со кои зборував за тоа можам да ве убедам дека не е, ама и јас самиот ја сметав за Крал, Цар и Бог меѓу видео игрите. И самиот бев убеден дека нема подобро. Ама и покрај тоа убедување еден ден се појави нешто... после уште еднаш се појави...
Ај другпат со моиве прикаски.
Спиј си ти на тоа увце,само не можам а да не се присетам на мислата - ако сите се движат спротивно од тебе,провери можеби се наоѓаш на погрешната лента од коловозот.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Спиј си ти на тоа увце,само не можам а да не се присетам на мислата - ако сите се движат спротивно од тебе,провери можеби се наоѓаш на погрешната лента од коловозот.


А за што точно јас сум тргнал во грешната насока. За тоа што велам ХЛ2 > ХЛ1, или за тоа што велам ХЛ1/2 не е „најдобра“ игра. Веројатно за второто.
 

АздисаноСакавче

Passionate Hentai Fan
Член од
19 декември 2010
Мислења
155
Поени од реакции
13
*Оф мори мизеријо Македонска,живи не изеде...* А колку време ја бараше сликата на нет? :pos2:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
*Оф мори мизеријо Македонска,живи не изеде...* А колку време ја бараше сликата на нет? :pos2:
Овде имаме случај на разлика на идеологии. За среќа не се политички идеологии. Туку незнам оти ти не ми враќаш со аргументи како во секоја нормална дискусија туку со „тргнат си на грешна лента“. Неможеш да си ја заштитиш својата па вака ќе ми враќаш?

Уште нешто од мене.
Прва точка. Видео игрите се уметност. Па дури и да не се, субјективизмот постои исто како што постои кај останатите уметности. А кога го има тоа тогаш во никој случај неможеш да речеш „ова е најдобро, нема подобро и нема да има“. Едноставно нема едно единствено што е најдобро, има подобро, има полошо, за некој едно, за друг друго.

Втора точка. Сепак кога се критикува вакво дело треба да се внеси објективизам и нормално тоа е можно. Горе долу сите уметности можат да се претстават структуирано, „научно“ да се проучат (на технично, стилско, психилошко, филозфско ниво...), па со тоа се внесува и тој објективизам.

Трета точка. На тој начин јас дадов сосема валидна критика, најдов слаби точки во играта и тврдам дека има други кои подобро ги пополнуваат тие дупки.
 

DJVoio

Deejay
Член од
9 ноември 2010
Мислења
177
Поени од реакции
42
Еве едно фимлче правено 2 год. со само 1200$. Одлично изработено.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
како да играм half life на нет?!!!!!!!!!
освен начинот, купи ја оригинал и играј на steam
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Ej, ме интересира сторилајнот како иде. Ме фати носталгија, ги изиграв за ден-два Half Life, HL Opposing Force и HL Blue Shift. На нет има стотици разни поделби. Мислам дека треба и HL: Decay ама ме заебаваше при инсталации и глупави стари сетапи па ја почнав Half Life 2. Имам скокнато нешто? И како да продолжам, со кои? И последно, Портaл се вметнуват меѓу епизодите или на крај, дека ми е свежо некако па сакам да скокнам, ама несакам да се чуствувам изгубено во приказната. Фала. :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Half-Life, Opposing Force и Blue Shift се случуваат во исто време, само од различни перспективи. Следува HL2 (~10 години подоцна) со двете епизоди.

Portal игрите се од истиот свет, само не се знае во кое време се случуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
HL:OP i BS ... lol BS... se krpenici na stara slava praveni samo za pari. Vo OP imas francuski kluc namesto hebla. Vo BS neznam a vo Decay trebalo da stavat gumen kur za da mozis a masturbiras oti igras so zenski lik.

Posle, HL2 samata za sebe e dosta konzistentna, so HL1 i so epizodite se povrzuva za nigde, ko nekoja nekoherentna sci-fi B TV serija.

Portal e isto krpenica i zasega osven eden slajd od prezentacija (vo igrata) nema nikakava vrska so HL. Sea cekaat da smislat nesto izglea.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Half-Life, Opposing Force и Blue Shift се случуваат во исто време, само од различни перспективи. Следува HL2 (~10 години подоцна) со двете епизоди.
Приметив дека се од различни перспективи затоа си реков дека иако глупи крпеници да не скокам делови како Decay пример. Колку ептен да знам што-како било. И ме интересираше друго, што е со деловите помеѓу hl2 и episode 1,2 како Lost Coast, Survivor..
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Приметив дека се од различни перспективи затоа си реков дека иако глупи крпеници да не скокам делови како Decay пример. Колку ептен да знам што-како било. И ме интересираше друго, што е со деловите помеѓу hl2 и episode 1,2 како Lost Coast, Survivor..
Како тоа помеѓу hl2 & episodes? Они си се поврзани. Завршува hl2 продолжува во ep1, завршува ep1 продолжува во ep2. Си ги играл нив?
А Lost Coast не е поврзана со ништо. Неа ја направија само за да тестираат HDR.
Survivor сеа видов дека уствари била Half-Life 2 само направена да се игра на џојстик. (???)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Како тоа помеѓу hl2 & episodes? Они си се поврзани. Завршува hl2 продолжува во ep1, завршува ep1 продолжува во ep2. Си ги играл нив?
А Lost Coast не е поврзана со ништо. Неа ја направија само за да тестираат HDR.
Survivor сеа видов дека уствари била Half-Life 2 само направена да се игра на џојстик. (???)
Само hl2 имам играно, ништо друго. Затоа ми е интересно и почнав дури од најпочеток.
Значи да скокам. :D Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom