Half Life - StoryLine

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Black Mesa би требало да излезе 2009 и тоа како бесплатна модификација
едит-
Hello Black Mesa fans!

We come to you once again with an update. It's now the end of 2009, and we know many of you have literally counted the days down until this fateful month. We are floored by the level of support you have given us and are very excited we're so close to reaching our goal.

Unfortunately, to our great disappointment, Black Mesa will not make a 2009 release.

Cynics may now rejoice, bets may be collected, and I think a mod team member has to eat his shoe, but we hope our loyal fans will forgive us and realize that the delay will translate into a better final product that's (hopefully) more easily available to everyone.

Once again we apologize for what has to be very disappointing news. We placed a 2009 deadline on ourselves to motivate us and bring this 6 year project to a close. And while we didn't quite make it, we have come very close, and you can expect a complete, polished game to hit your hard drives in the near future. We'll be sure and update if anything changes. Until then, hang tight, it's coming!
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Јас како што имам слушнато ќе имало 12 епизоди. Или грешка сум?
Грешка.

jas prvpat slusam od tebe....:S:S:S kade go slushna toa????

jas sega na edna stranica procitav deka veke e pocnata da ja pravat i Epizoda 4.
Шпекулации.

Дали ја знаете целосно приказната позади Half life. Јас не ја знам. Што се случи во Black Messa? Koj e G-Man? Зашто G-man го "вработи" др. Фримен на крајот на Half life 1. Како пристигна Combine армијата на земјата и каде беше Гордон Фримен додека Combine армијата ја заземаше земјата?
bibil остави линк до целосната приказна позади целиот серијал (HL / HL: Blue Shift / HL: Opposing Force > HL2 > HL2: Episode 1 > HL2: Episode Two), собрана од сите можни извори (самите игри, интервјуа со девелоперите, книгата што дојде со The Orange Box, исечоци од весници од игрите, нецелосниот код на HL2 кој се појави на Интернет пред да излезе играта..), така да вреди да се прочита.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
daj malce kazete nesho za Half life 2 poveke.....Omilen lik...sto mislite deka ke se lsucuva..dali ste golem half life fan i sto mislite deka bi trebalo da s epodobri vo igrava.Ajde half Life fanovi..od Makedonija..da vidime kolku ne ima.

Inace aj jas nesto da pisam.. da ja nagolemam temava.

Half Life 2 mi e najomilenata igra i mislam edka e najdobrta igra na site vremijna.
ALyx mi e omilen lik....jaka zenska e:D:d;d
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Како прво 12 епизоди нема да има! Ќе биде Half-Life 2 + 3 епизоди, а потоа ја најавиле и Half-Life 3. Инаку ги имам изиграно сите делови и едвај чекам да излезе Епизода 3 за да се докомплетира приказната бар до некаде.
 

Doctor Who

Half Life™
Член од
4 август 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
И јас сум голем фан на Half-Life серијалот, ги имам изиграно сите вклучувајќи ги Half Life 1,Opposing Force, Blue Shift, Decay (pc портот) , Half Life 2, Episode 1 и Episode 2! Сега треба да излезе Епизода 3, но изгледа ќе почнат да ја прават после Portal 2 пошто веќе им е најавена!
Како и да е на крај секако ќе се дознае кој е G-Man и зошто баш тој ја контролира играта и каква е врската меѓу G-Man и Gordon Freeman!
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Браво за темата ме потсетивте на 3то одделение кога прв пат ја играв. Тогаш цела година ја играв Hafl-life 1 и едвај ја свртев.
Сеа ко земав пак да ја играм во два дена, а тогаш си мислев.. пууу играва нема крај :).
Сеа си почнав и Opposing Force да играм.
Планирам сите да си ги свртам, до душа овие новите не сум ги ни играл
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
И јас едвај ја чекам епизода 3. Сигурно ќе има многу објаснувања и одговори на многу прашања.
А портал 2 ќе биде исто така интересна. Мислам дека Халф Лифе 2 Епизода 3 и Портал 2 ќе бидат тесно поврзани, според моите истражувања по нетов .:D
Што ви е најинтересно во играва??? Зошто ја сакате??:D баш ме интересира. Пошто неам нмногу фанови во Македонија. Повеќето ја сметаат за глупа игра, во споредба со Кантер. Играва според мене е една од најдобрите ФПС игри во поглед на приказната. толку е мистериозна, а јас обожавам такви игри.:D
 
Г

Господ

Гостин
Ех пред куп години кога прв пат купив компјутер,колку сум ја играл:vozbud:
Half Life 1 :pipi:
Ептен се внесував во играта,имаше многу моменти(како на почетекот оние зелените чуда шо искачаат од една дупка)кај што срцево ми лупаше 300 во секунда како да навистина ќе умрам :pos:
Иначе,кој друг ако не Gordon да ми биде омилен лик :)
Најбоље fps сериал ever.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ако епизода 3 ја направат иста, во ист стил, како претходните 3 отиде играва. Ќе ја изгуби титулата најдобар серијал кај мене. (серијал, не посебна игра)
Добро барем ќе имам подобра графика, видете ја L4D2. Друго, очекувам ново оружје. Малце смена на атмосфера добро ќе дојди. Да таа атмосфера ја направи ХЛ2 игра на годината ама многу ќе дојди истата да ја има и во епизода 3.
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Gordon Freeman секако нема да прелафи, нем е човекот неможе ни збор да каже. Еве веќе долго време ја нема Епизода 3 сигурно планираат нешто сериозно и револуционерно па да се исплати сето чекање до сега. Инаку баш ме интересира што ќе се расплети за G-Man бидејќи тој е најмистериозниот лик кој се појавил до сега во игрите кои сум ги играл. Интересно е како ја контролира играта во сите аспекти, од временска контрола до натприродни појавувања и некои таинствени моќи.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Планирам наредниот месец, да ги симнав Half Life 2 , потоа episode 1 и на крај episode 2...така да ме интересира дали hl2 се надоврзува на приказната од hl1, и дали доколку почнам да играм од hl2 ќе ја сфатам суштината на приказната... ?!?
И на крај дали ќе може неколку добри торенти по пп, бидејќи не успеав да ги најдам идеалните( освен за hl2 на zamunda)
Фала однапред! :)


А да и уште нешто...која е поврзаноста помеѓу half life серијалот со portal, бидејќи гледам многумина ги поврзавте овие игри.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Да се надоврзува, но немораш да ја играш hl1 т.е. само прочитај страница назад на темава. :) Јас ево пред 5-6дена почнав да ја играм Half Life 2 и сеуште не сум свесен каква игра сум пропуштил. Една од најдобрите игри направени (ако не и најдобра).
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Планирам наредниот месец, да ги симнав Half Life 2 , потоа episode 1 и на крај episode 2...така да ме интересира дали hl2 се надоврзува на приказната од hl1, и дали доколку почнам да играм од hl2 ќе ја сфатам суштината на приказната... ?!?
И на крај дали ќе може неколку добри торенти по пп, бидејќи не успеав да ги најдам идеалните( освен за hl2 на zamunda)
Фала однапред! :)


А да и уште нешто...која е поврзаноста помеѓу half life серијалот со portal, бидејќи гледам многумина ги поврзавте овие игри.
Има врска ама врската е многу слаба. Во хл1 гордон заспива, во хл2 се разбудува, а тоа пред и после можеле како сакаат да го поврзат. Па тоа ги направиле, допирна точка е нападот од вонземјаните, друго нема.
А за портал, играј и ќе видиш. Изиграј ја портал пред ЕП2, за појасно.

Да се надоврзува, но немораш да ја играш hl1 т.е. само прочитај страница назад на темава. :) Јас ево пред 5-6дена почнав да ја играм Half Life 2 и сеуште не сум свесен каква игра сум пропуштил. Една од најдобрите игри направени (ако не и најдобра).
Зборував еднаш за игра на деценијата и таму велев дека HL2 сепак не ја заслужува таа титула.
Имам две големи забелешки, играта е линеарна. И механиката на играта има предефинирани „глаголи“ и тоа само два „глаголи“, трчање и пукање.
Авантурситичка игра од оној обем требало да има и помала линеарност и некој глагол повеќе.

-------------

Јас пример има давам торта на Valve, и тоа вистинска, ако го направат Гордон Фримен да зборува. И тоа не однапред замислен дијалог туку барем да има избор меѓу реченици. А можи и избор на зборови ама тоа е веќе напредно ниво и за други жанрови.
Е сега за да се задржи линеарност на приказната (играта како што е тргната така и да заврши) изборот да не треба да менува многу на тоа поле, но треба да дава помала линеарност на гејмплеј.

Друга работа што би ја поздравил е смена на атмосферата во следното продолжение. Што да е, само да не е истото како HL2/ep1/ep2. Стара слава не ми треба.
Добро би дошло и некој тактички елемент повеќе, немора цело време „one man show“. Во ХЛ2 имаше две поглавја каде играш со група. Треба повеќе од тоа.
 

АздисаноСакавче

Passionate Hentai Fan
Член од
19 декември 2010
Мислења
155
Поени од реакции
13
Планирам наредниот месец, да ги симнав Half Life 2 , потоа episode 1 и на крај episode 2...така да ме интересира дали hl2 се надоврзува на приказната од hl1, и дали доколку почнам да играм од hl2 ќе ја сфатам суштината на приказната... ?!?
И на крај дали ќе може неколку добри торенти по пп, бидејќи не успеав да ги најдам идеалните( освен за hl2 на zamunda)
Фала однапред! :)


А да и уште нешто...која е поврзаноста помеѓу half life серијалот со portal, бидејќи гледам многумина ги поврзавте овие игри.
Portal како универзум не постоеше до втората епизода,HL2 била предвидена да започне на поларниот мразокршач Borealis,добар дел од рутата која играчот требало да ја измине била поврзана со море,имало и нивоа со подморница,подводни бази итн,итн...Се тоа било шкртнато,и концептот и идеата за бродот била ставена во фиока да чека подобри времиња a ние играчите го добивме интрото кое го знаеме денес.Е сега...Додека втората епизода беше во рана фаза на развој,Valve вработува група на студенти кои имале разработено идеа за игра со портали и ги вметнува во еден од внатрешните развојни тимови.Кога и двете игри веќе биле при крај,сценаристот на Valve - Marc Laidlaw ги спојува HL со новонастанатиот универзум на Portal така што ја воскреснува идеата за Borealis и ги создава Apperture Science,компанија која е ривал на Black Mesa и во чија што сопственост го става споменатиот брод.Мометално знаеме дека дејствието на Portal е сместено во напуштена(?) база на Apperture Science,а на крајот на втората епизода се дознава дека Borealis,бродот кој Apperture Science го користеле за експериментирање носи некакава тајна и опасна технологија која најверојатно ќе игра битна улога во понатамошниот прогрес на приказната.

Да се надоврзува, но немораш да ја играш hl1 т.е. само прочитај страница назад на темава. :) Јас ево пред 5-6дена почнав да ја играм Half Life 2 и сеуште не сум свесен каква игра сум пропуштил. Една од најдобрите игри направени (ако не и најдобра).
Само една е подобра од двојката,тоа е Half-Life.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Фала многу за информациите...и значи ќе ги играм игриве по следниот распоред, half life 2, episode one, portal, episode 2 и како што гледам набргу ќе излегува и Portal 2.
А, за оригиналната Half-life нема да ја играм пред се поради премногу старата графика иако не се сомневам во вашите тврдења дека е подобра игра од 2ката...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom