Hackintosh Инсталација (Mac OS X на PC)

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Случајно ја видов темава

Значи прво , osx има кернел од freebsd кој е много моќен server side UNIX os
второ , hackintosh е значи нешто сосема друго од оригинален osx, некој сакал нешто да напрај али тешко да е како шо треба ,
Значи hackintosh i iatkios или било кое од тие дистра НЕ РАБОТИ НА MAC.

трето читав некој коментар предходно osx не бил како шо треба и такви работи :)))) (тешка глупост)

Прочитав и споредби со линукс

Ги користам скоро сите појаки дистра од линукс , centos, redhat, suse etc, (server side) на командна линија значи линукс е едно osx е друго и нема допирна точка едно со друго ,

Користам macbook pro , и само можам да кажам кој не пробал osx на macbook џабе зборува .помоќно нешто од мекбук нема, значи ви зборувам од искуство не да тропам глупости, работи мазно без крешови , багови и глупости шо се случуваат на win.

osx на обичен pc е тешка глупост не се лажете , во ред да инсталираш колку да тестираш и да видиш приближно како би изгледал али можностите не се ни 5% како на оригинален мек

Поздрав
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Случајно ја видов темава

Значи прво , osx има кернел од freebsd кој е много моќен server side UNIX os
второ , hackintosh е значи нешто сосема друго од оригинален osx, некој сакал нешто да напрај али тешко да е како шо треба ,
Значи hackintosh i iatkios или било кое од тие дистра НЕ РАБОТИ НА MAC.

трето читав некој коментар предходно osx не бил како шо треба и такви работи :)))) (тешка глупост)

Прочитав и споредби со линукс

Ги користам скоро сите појаки дистра од линукс , centos, redhat, suse etc, (server side) на командна линија значи линукс е едно osx е друго и нема допирна точка едно со друго ,

Користам macbook pro , и само можам да кажам кој не пробал osx на macbook џабе зборува .помоќно нешто од мекбук нема, значи ви зборувам од искуство не да тропам глупости, работи мазно без крешови , багови и глупости шо се случуваат на win.

osx на обичен pc е тешка глупост не се лажете , во ред да инсталираш колку да тестираш и да видиш приближно како би изгледал али можностите не се ни 5% како на оригинален мек

Поздрав
Братче, ај не треси зелени. Да, за квалитетот на лаптопот не станува збор тука и целото искуство. Али веќе по OS X Lion универзалниве x86ки многу лесно се адаптираат за OS X. Да, ќе ти треба Intel со i5 или i7мица, одредена графичка и слично, ама ти ако земеш компјутер со i7 и 18GB RAM, не знам која графичка, да му ставиш тестатура и глувче од Apple, и да го споредиш со iMac или Mac Pro (со послаба конфигурација) мислиш дека нема да иде боље? Аха.

Еве твојот лаптоп доколку има i5ка, ја можам да ти гарантирам дека мојот со i7 ќе го ишиба иако е Тошиба и Hackintosh. Значи веќе користат многу сличен хардвер со останатите компании заради стандардизација, и тоа е тоа. Да, имаат подобра тестатура, подобра батерија, подобар тачпед, и тако даље, ама хардвер ко хардвер си работи исто и ако не боље, доколку знаеш што работиш.

Иначе за iAtkos тоа што не работи на OS X е само поради FakeSMC.kext, а тој прави лажен SMC (System Management Controller) кој што Мекот веќе го има, и нормално дека нема да работи. Другото се си е исто. Мада денеска веќе не се ни користат дистрибуции, си зимаш на виртуелка инсталираш OS X, правиш USB од Apple Store (уште едно), само ставаш FakeSMC и Clover за да може да го подигне оперативниот систем и тоа е тоа. :)

Имаш wifi картички што работат веднаш, процесорите во поголемиот број работат без никакви измени и така натака.[DOUBLEPOST=1427924836][/DOUBLEPOST]
Пробвам да го инсталирам Yosemite со unibeast арно ама USB-њата ми се сите 3ки, пробвам со Clover boot manager не ми ги наоѓа. Се работи за лаптоп Asus Rog g75vw. Некој совет да понуди. USB ботабилно го напрајв со помош на виртуелна машина бидејќи не познавам некој спремен на овој чекор моментално од мојот круг на пријатели.

Се мислам денес да го извадам Хардот од овај лаптоп и да го ставам на другиот (на сестрами) и да го инсталирам таму бидејќи таму има USB2.0 па да си го вратам.
А немаш ли во bios опција да си смениш на usb 2.0? Ај провери, повеќето имаат таква работа. :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.283
Поени од реакции
16.759
Братче, ај не треси зелени. Да, за квалитетот на лаптопот не станува збор тука и целото искуство. Али веќе по OS X Lion универзалниве x86ки многу лесно се адаптираат за OS X. Да, ќе ти треба Intel со i5 или i7мица, одредена графичка и слично, ама ти ако земеш компјутер со i7 и 18GB RAM, не знам која графичка, да му ставиш тестатура и глувче од Apple, и да го споредиш со iMac или Mac Pro (со послаба конфигурација) мислиш дека нема да иде боље? Аха.

Еве твојот лаптоп доколку има i5ка, ја можам да ти гарантирам дека мојот со i7 ќе го ишиба иако е Тошиба и Hackintosh. Значи веќе користат многу сличен хардвер со останатите компании заради стандардизација, и тоа е тоа. Да, имаат подобра тестатура, подобра батерија, подобар тачпед, и тако даље, ама хардвер ко хардвер си работи исто и ако не боље, доколку знаеш што работиш.

Иначе за iAtkos тоа што не работи на OS X е само поради FakeSMC.kext, а тој прави лажен SMC (System Management Controller) кој што Мекот веќе го има, и нормално дека нема да работи. Другото се си е исто. Мада денеска веќе не се ни користат дистрибуции, си зимаш на виртуелка инсталираш OS X, правиш USB од Apple Store (уште едно), само ставаш FakeSMC и Clover за да може да го подигне оперативниот систем и тоа е тоа. :)

Имаш wifi картички што работат веднаш, процесорите во поголемиот број работат без никакви измени и така натака.[DOUBLEPOST=1427924836][/DOUBLEPOST]

А немаш ли во bios опција да си смениш на usb 2.0? Ај провери, повеќето имаат таква работа. :)
Немам, лаптопот мие Asus Rog G75VW. И со кловер пробав и пак на сред инсталација кај јаболчето ми излегва онавко стоп знакче, и со сите flag пробав и со различни plist и се немам мозок веќе 3 дена изгубив .. :(
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
@Nemorosus Братче јас не тресам зелени кажувам како шо е , а ти гледам се прајш нешто паметен многу а уствари појма немаш.,

прво и прво пробај да го разбериш зборот HACKINTOSH !
второ , ми прајш споредба на hardware so HARDWARE , ако не си запознат да ти кажам apple работи на ssd хард диск и од старт твојот тошиба можиш да си го затвориш и shutdown па ако сакаш и 64гб рам имај џабе ти е (и да имаш и ssd на твојот лаптоп) оригинален osx е СТРАШНО оптимизиран за macbook и работи беспрекорно, за разлика од некој OS шо некој си играл за да го оспособи да работи на останати платформи, во ред кје го инсталираш не викам не ,али да работи како на епл производ срамота е да помислиш такво нешто а не да пишиш
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
@Nemorosus Братче јас не тресам зелени кажувам како шо е , а ти гледам се прајш нешто паметен многу а уствари појма немаш.,

прво и прво пробај да го разбериш зборот HACKINTOSH !
второ , ми прајш споредба на hardware so HARDWARE , ако не си запознат да ти кажам apple работи на ssd хард диск и од старт твојот тошиба можиш да си го затвориш и shutdown па ако сакаш и 64гб рам имај џабе ти е (и да имаш и ssd на твојот лаптоп) оригинален osx е СТРАШНО оптимизиран за macbook и работи беспрекорно, за разлика од некој OS шо некој си играл за да го оспособи да работи на останати платформи, во ред кје го инсталираш не викам не ,али да работи како на епл производ срамота е да помислиш такво нешто а не да пишиш
“некој OS шо некој си играл да го оспособи да работи на останати платформи“
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
“некој OS шо некој си играл да го оспособи да работи на останати платформи“

ајде уште еден паметњакович , а шо е уствари hackintosh ? ајде да слушнам образложи ,btw пази да не го инсталираш со се backdoor :)))))
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
@Nemorosus Братче јас не тресам зелени кажувам како шо е , а ти гледам се прајш нешто паметен многу а уствари појма немаш.,

прво и прво пробај да го разбериш зборот HACKINTOSH !
второ , ми прајш споредба на hardware so HARDWARE , ако не си запознат да ти кажам apple работи на ssd хард диск и од старт твојот тошиба можиш да си го затвориш и shutdown па ако сакаш и 64гб рам имај џабе ти е (и да имаш и ssd на твојот лаптоп) оригинален osx е СТРАШНО оптимизиран за macbook и работи беспрекорно, за разлика од некој OS шо некој си играл за да го оспособи да работи на останати платформи, во ред кје го инсталираш не викам не ,али да работи како на епл производ срамота е да помислиш такво нешто а не да пишиш
Нема ни срам ни ништо. Ти треба да се срамиш што го пишуваш овоа. Да има оптимизации на кои што луѓето што се во OSX86 заедницата (а не Hackintosh како што само популарно се нарекува, другарче) секојдневно прават пачови за да се овозможат и на сите други конфигурации. Повеќето графички карти на пример можат да работат нативно, еве мојата AMD 7670M работи нативно со OS X. Како кажи ми твојата ќе биде по оптимизирана, ако станува збор за истата графичка карта што работи на ист принцип. Истото и со процесорот. Јас имам ѕирнато на Geekbench 3 скорови од истиот процесор ко мојот (MacBook Pro Retina патем, не е играче мало), и мојот водеше за 2/3000 што не е мала бројка.

Иначе да, работи на SSD, али од каде знаеш ти дека јас немам SSD? И да немам (немам), не можам да ставам? Или, што? :) Имаш на интернет безброј примери и докази за ова што го тврдам, не зборувам на празно. Ама си земал Apple машина и сега OSx86 да се е*е у газ, а? Ја знам дека прават најдобри лаптопи, али тоа не значи дека се најмоќни. :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.283
Поени од реакции
16.759
Дај помогнете дечки, оти ми излегва ова на сред инсталација и со Clover и со Unibeast.Aј унибеаст во verbose mode ми вели still waiting for rooting device наводно поради усб било дека 3ка а неможи во биос 2ка да се напрај. Кловерот крашова со сите Plist и ова ми излегва или ако пуштам verbose ми се рестартира ај ве молам помогнете ми ств веќе деној изгубив неможам да го најдам проблемот а изгорев по hackintosh. Имам Asus Rog G75VW
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Дај помогнете дечки, оти ми излегва ова на сред инсталација и со Clover и со Unibeast.Aј унибеаст во verbose mode ми вели still waiting for rooting device наводно поради усб било дека 3ка а неможи во биос 2ка да се напрај. Кловерот крашова со сите Plist и ова ми излегва или ако пуштам verbose ми се рестартира ај ве молам помогнете ми ств веќе деној изгубив неможам да го најдам проблемот а изгорев по hackintosh. Имам Asus Rog G75VW
Чим не можеш да идеш на usb 2, тогаш стави kext-ови за USB 3.0 и би требало да е океј.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.283
Поени од реакции
16.759
Чим не можеш да идеш на usb 2, тогаш стави kext-ови за USB 3.0 и би требало да е океј.
За унибист? Не сум искрено нај нај со Mac не ни знам како одат пола работи :) или па и кај можи даги најдам или ставам
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ги користам скоро сите појаки дистра од линукс , centos, redhat, suse etc, (server side) на командна линија значи линукс е едно osx е друго и нема допирна точка едно со друго ,Поздрав
Jakoooo.....! Sto e toa server side?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
ајде уште еден паметњакович , а шо е уствари hackintosh ? ајде да слушнам образложи ,btw пази да не го инсталираш со се backdoor :)))))
hackintosh е нативен macintosh на хардвер што не е продаван од епл :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616

Kajgana Shop

На врв Bottom