Hackintosh Инсталација (Mac OS X на PC)

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Колку што најдов информации на интернет сите овие делови што ги има мојот лаптоп се подржани од iAtkos. Што би можело да биде уствари проблемот со графичките?Не реков во претходниот пост дека планирам да инсталирам iAtkos. Ама L2 е постарата верзија од 2011 година, нема ли да може да се инсталира најновата ML2 од Декември 2012 година? Би имало нешто проблеми или?
ја ти кажувам кога ќе проба лаптопот да смени од едната на друга, нема да имаш слика, едино ќе можеш погоре со интелот само, што е бескорисно. иначе неможеш МЛ сеуште дека нема поддршка за хд3000, само за 4000 има моментално.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
ја ти кажувам кога ќе проба лаптопот да смени од едната на друга, нема да имаш слика, едино ќе можеш погоре со интелот само, што е бескорисно. иначе неможеш МЛ сеуште дека нема поддршка за хд3000, само за 4000 има моментално.
Значи сакаш да кажеш дека Mac OS не подржува автоматско префрлање од интегрираната Intel графичка на таа од Nvidia така? That sucks!
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Значи сакаш да кажеш дека Mac OS не подржува автоматско префрлање од интегрираната Intel графичка на таа од Nvidia така? That sucks!
Тоа.И не е веројатно у блиска иднина да пуштат такви macbookови.

Sent from my Xperia Tipo using Tapatalk 2
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Тоа.И не е веројатно у блиска иднина да пуштат такви macbookови.

Sent from my Xperia Tipo using Tapatalk 2
Значи ништо од моето прво инсталирање и тестирање на Mac OS на PC. :(

EDIT: Најдов некои видеа на YouTube каде има инсталирано Mac на ваков Dell лаптоп, и колку што гледам си работи солидно. Можеби има некој начин да се заобиколи/отстрани овој проблем...?

Еве и видео:

[
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Колку што најдов информации на интернет сите овие делови што ги има мојот лаптоп се подржани од iAtkos. Што би можело да биде уствари проблемот со графичките?Не реков во претходниот пост дека планирам да инсталирам iAtkos. Ама L2 е постарата верзија од 2011 година, нема ли да може да се инсталира најновата ML2 од Декември 2012 година? Би имало нешто проблеми или?
Секако дека ќе има проблеми, ама ќе се решат лесно .. :D
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Секако дека ќе има проблеми, ама ќе се решат лесно .. :D
Епа ако има начин да се среди тоа со префрлањето од интегрираната Intel графичка на Nvidia графичката тогаш кажувај како :D
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Епа ако има начин да се среди тоа со префрлањето од интегрираната Intel графичка на Nvidia графичката тогаш кажувај како :D
драјверите ќе ги ставиш, ама дали ќе се префрли на неа друго е, дури чим ја наоѓа сега значи и таа е уклучена, и двете ќе ти јадат батерија така.едноставно, не ни пробувај.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Цел месец сум скоро на Mountain Lion :)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Цел месец сум скоро на Mountain Lion :)
Да не знаеш зошто на iatkos L2 за Lion 10.7 ми стопира на loading darwin x86 и не мрда :D ? пробав -f -v cpus=1 -x32 -x ....
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Што конфигирација имаш?
Fujitsu AH530/GFX
Core i3 2.40Ghz
3GB Ram
4650 Mobility 1GB
:)

Да не знаеш зошто на iatkos L2 за Lion 10.7 ми стопира на loading darwin x86 и не мрда :D ? пробав -f -v cpus=1 -x32 -x ....
Уф, има милион можни работи што може да го прекинуваат системот да се бутира. Дај ми скриншот од -v (verbose) кога ќе прекине па ќе видам дали можам да помогнам.

Едит: И конфигурација секако
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Fujitsu AH530/GFX
Core i3 2.40Ghz
3GB Ram
4650 Mobility 1GB
:)


Уф, има милион можни работи што може да го прекинуваат системот да се бутира. Дај ми скриншот од -v (verbose) кога ќе прекине па ќе видам дали можам да помогнам.

Едит: И конфигурација секако
Конф:
Intel Core 2 Duo e4500 2.2GHz
Maticna: MSI P31-Neo
nVidia NX8600 GTS 256MB
2GB Ram

Инаку еве каде застанува:
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Чекај... Виртуелна машина е ова?
Да, сакам да видам дали ќе работи вака... па после да инсталирам на мојава "МОНСТРУМ КОНФИГУРАЦИЈА" :pos:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Да, сакам да видам дали ќе работи вака... па после да инсталирам на мојава "МОНСТРУМ КОНФИГУРАЦИЈА" :pos:
Неможеш да видиш дали ќе работи така, зашто виртуелно е скроз друго. Вака мислам дека не ти бутира зашто немаш Virtualization Technology уклучено, али можда и се лажам чим стигнало до тука. Провери на некој туторијал на YouTube, јас искрено не се разбирам воопшто во виртуелизација :(

Ако можам да помогнам со нативно, кажи. А и ти препорачувам да си ја пробаш среќата :) Направи посебна партиција, не е ништо страшно, али ако имаш нешто важно никако... Зашто незнаеш што може да ти направи, ми се има десено да ги корумпира сите партиции (само еднаш од 100 пати), али се дешава. Патем ти препорачувам да преминеш на Mountain Lion, симни iAtkos ML2 од Pirate Bay и на USB. Затоа патем ќе ти треба виртуелизација, да го стаиш на USB :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom