Hackintosh Инсталација (Mac OS X на PC)

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Неможеш да видиш дали ќе работи така, зашто виртуелно е скроз друго. Вака мислам дека не ти бутира зашто немаш Virtualization Technology уклучено, али можда и се лажам чим стигнало до тука. Провери на некој туторијал на YouTube, јас искрено не се разбирам воопшто во виртуелизација :(

Ако можам да помогнам со нативно, кажи. А и ти препорачувам да си ја пробаш среќата :) Направи посебна партиција, не е ништо страшно, али ако имаш нешто важно никако... Зашто незнаеш што може да ти направи, ми се има десено да ги корумпира сите партиции (само еднаш од 100 пати), али се дешава. Патем ти препорачувам да преминеш на Mountain Lion, симни iAtkos ML2 од Pirate Bay и на USB. Затоа патем ќе ти треба виртуелизација, да го стаиш на USB :)
Не ми поддржува матичната AHCI.. Инаку заради виртуализацијата било тоа во виртуелната машина... Само што преинсталирав windows, да пробам на партиција od 50-60GB да инсталирам!? Инаку немам ЦД дома сега кога ќе купам ќе изрежам и ќе пробам :)
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Неможеш да видиш дали ќе работи така, зашто виртуелно е скроз друго. Вака мислам дека не ти бутира зашто немаш Virtualization Technology уклучено, али можда и се лажам чим стигнало до тука. Провери на некој туторијал на YouTube, јас искрено не се разбирам воопшто во виртуелизација :(

Ако можам да помогнам со нативно, кажи. А и ти препорачувам да си ја пробаш среќата :) Направи посебна партиција, не е ништо страшно, али ако имаш нешто важно никако... Зашто незнаеш што може да ти направи, ми се има десено да ги корумпира сите партиции (само еднаш од 100 пати), али се дешава. Патем ти препорачувам да преминеш на Mountain Lion, симни iAtkos ML2 од Pirate Bay и на USB. Затоа патем ќе ти треба виртуелизација, да го стаиш на USB :)
Значи ми ептен ми е утепано ова, за да снимам Mac на лаптопов преку USB треба однапред да имам Mac. А не ми се купува Dual Layer DVD знам дека може преку Windows програмата TransMac. Уствари јас пробав и преку TransMac ама на USB-то на Windows ама џабе не функционира. Ќе го кажам и мојот успех на темава понатаму :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Значи ми ептен ми е утепано ова, за да снимам Mac на лаптопов преку USB треба однапред да имам Mac. А не ми се купува Dual Layer DVD знам дека може преку Windows програмата TransMac. Уствари јас пробав и преку TransMac ама на USB-то на Windows ама џабе не функционира. Ќе го кажам и мојот успех на темава понатаму :)
Не функционира затоа што треба да имаш и bootloader на usb-то, а тоа се инсталира преку OS X (.pkg фајл е).

Не ми поддржува матичната AHCI.. Инаку заради виртуализацијата било тоа во виртуелната машина... Само што преинсталирав windows, да пробам на партиција od 50-60GB да инсталирам!? Инаку немам ЦД дома сега кога ќе купам ќе изрежам и ќе пробам :)
Имаш и за матични без AHCI, само мислам дека дискот мора да е САТА... ама тие матични имаат помала компатибилност. Може ќе имаш среќа.
Еве ти за без AHCI kext:
http://www.osx86.net/downloads.php?do=file&id=1824
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Не функционира затоа што треба да имаш и bootloader на usb-то, а тоа се инсталира преку OS X (.pkg фајл е).


Имаш и за матични без AHCI, само мислам дека дискот мора да е САТА... ама тие матични имаат помала компатибилност. Може ќе имаш среќа.
Еве ти за без AHCI kext:
http://www.osx86.net/downloads.php?do=file&id=1824
Батко не ми е јасно ова како да го вклучам т.е како да го користам? Инаку од CD боотирам... Преку USB ли треба?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Имам iAtkios ML2, се ми работи како што треба, освен што немам звук. Се утепав од пробување и никако неможам да го средам. Матичната е ASUS P8H61, со onboard звучна.. Како да најдам кектс-драјвер и да го инсталирам?
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
380
Поени од реакции
185
Ако може помош некој да ми каже дали со следнава конфигурација ќе можам да инсталирам mac os x mavericks..

processor: intel core 2 duo e6550 2.33ghz
5,00 gb ram
ge force 8800 gt
maticna intel p35
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Дали може да се пушти мек во виртуелна машина? Сакам да го испробам, од љубопитност.

И ај да ја бампнам темава. :)
Тие што веќе имате, уште користите хакинтош?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Curious

Да, може да се пушти на виртуелка. Има веќе готови конфигурации за Vmware низ торент страните..
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
@Curious

Да, може да се пушти на виртуелка. Има веќе готови конфигурации за Vmware низ торент страните..
Фала на одговорот, баш побарав и најдов. Е сега, кога се пушта во виртуелна машина, не би требало да има проблеми со компатибилноста на хардверот така?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Фала на одговорот, баш побарав и најдов. Е сега, кога се пушта во виртуелна машина, не би требало да има проблеми со компатибилноста на хардверот така?
Мора да имаш поддршка за VT-x виртуелизација или AMD-V ... други хардверски предуслови мислам нема, и се ќе работи како што треба.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Имам заборавено дека постои темава.


Toshiba L855-14J, од T-Home. :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.224
Поени од реакции
16.669
Пробвам да го инсталирам Yosemite со unibeast арно ама USB-њата ми се сите 3ки, пробвам со Clover boot manager не ми ги наоѓа. Се работи за лаптоп Asus Rog g75vw. Некој совет да понуди. USB ботабилно го напрајв со помош на виртуелна машина бидејќи не познавам некој спремен на овој чекор моментално од мојот круг на пријатели.

Се мислам денес да го извадам Хардот од овај лаптоп и да го ставам на другиот (на сестрами) и да го инсталирам таму бидејќи таму има USB2.0 па да си го вратам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom