Guns 'N' Roses

R

Razorblade Kiss

Гостин
Е вака...:)
Guns 'n' Roses- Американски хард рок бенд формиран во Л.А.во 1985 год.Нивниот прв албум,(добро,официјален пред лајв-албумот Live?!@Like a suicide кој и не е толку познат на популацијата)Аppetite for destruction досега се продаде во 26 милиони копии во светот.Стигнаа во право време,кога гламот веќе стана минато а бунтовноста на Аксел проследена со бесот на Курт во 90тите,правеа историја.
Членовите на бендот претрпеа многу промени во текот на нивната бурна кратка но успешна кариера.Значи овде се-William Bruce Rose Jr.или попoзнат како Axl Rose,Saul Hudson или Slash,Izzy Stradlin,Duff McKagan,Steven Adler(тапанар)подоцна по третиот албум заменет со Matt Sorum,Dizzy кој дојде исто за време на албумот Use your Illusion-составот кој доживеа успех.
По Апетитот за уништување следува Lies,со добро познатите хитови Patience и One in a Million.
Use your Illusion I-Don't Cry,Live and Let die,Dead Horse,November Rain...легендарни песни.
Use your Illusion II-Civil War,Yesterdays,Knocking on heaven's door,You could be mine...Двоен албум кој постигна голем успех и е забележан како посебно `парче`во историјата на музиката.
Spagetti Incident-Звук на распадот на Розите.Since I don't have you,Buick Makane.Attitude.

Главната причина за распадот на Ганси беа големите несогласувања помеќу Аксел и групата.Познат ни е како ексцентричен фронтмен.врвот бил кога тој барал да потпишат и другите членови дека ако се случи некогаш да се распаднат,тој да ги земе правата на оригиналното име на групата нели,Guns'n'Roses и сам да продолжи како таква група само со други членови.Од ова биле сите изненадени,најмногу Слеш кој истоврмено ги имал најжестоките караници со Аксел.

Кога би морала да бирам минато и сега,би рекла минато без сомнение.Тие беа славни,и не беа свесни за тоа,ја пропуштија шансата за нивниот уште поголем успех,а ние немавме шанса да бидиме нивна грешка,па така со 5 студиски албуми направени во рок од 7 год.си отидоа во легенди,можеби незаслужено затоа што не видовме ниеден нивни подем и пад во исто време,гледавме само рајзинг енд рајзинг во звезди.Истото се случи и со други групи како Нирвана,но нивната ситуација е подруга.
Иако сега не ми се наоѓаат во потесниот избор на песни што го вртам периодов,дефинитивно без нив го нема она-созревање и преминување во пубертет од музички аспект.
 

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Toa e najdobar rock bend.Mene mi se omileni i stvarno site pesni im se extra.:zver:
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
G n' R bese eden od najdobrite bendovi koga axel i slash rabotea zaedno - sega voopsto ne mi se doppagaat
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Само неколку песни ми праат мерак од нив.
Музиката е екстра само ексл ме живцира со пеењето.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...edna od naj popularnite grupi i najorginalni sto voopshto i postoele dosega, grupa(sostav od pijanichishta,narkosi i depresivni manijaci),megutoa i talentirani muzichari se ona sto uspea za kratko rekordno vreme da napravi naj prodavana i naslushana grupa na site vreminja...pochit kon G'N'R...i pozdrav za temava so ...


G'N'R

Paradise city

[media]http://www.youtube.com/watch?v=BKYRZSAdwGg[/media]
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Аксел имал гласовни можности? Прв пат слушам.

Добра група си ги слушам редовно. :)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Night train ми е најомилена од GNR
Дај ако имате нешто да кажете за бендот да научиме нешто повеќе ваши мислења не песните. Има таква тема за најомилени песни:smir:

Иначе бендот во првите години од своите почетоци едноставно стана РОК СТАР,почнаја да ги носат нивните ликови како икони со еден збор за голем дел од рок публиката во тоа време и а и денес но не о толкав голем број сеуште се икона:)
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Rockerz live

Jas mislam deka Guns n Roses se dobri, no preferiram AC/DC ja licno mislam deka rock n roll stilot e ona sto gi pravi AC/DC unikatni, dodeka Guns n Roses imaat nekoj rock do heavy metal stil pa taka da...mozete i na koncerti da vidite koj bend ima poveke obozavateli!A da bidam patriot, podobar gitarist od nasiot Vlatko Stefanovski nema! A kako bend najgolemi tragi vo rock muzikata ostavaat Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple , Rolling Stones i AC/DC.Tie se i osnovacite na ovoj tip muzika!

LONG LIFE ROCK N ROLL
LONG LIFE ROCKERS
LONG LIFE ROCK FANS!
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Дај ако имате нешто да кажете за бендот да научиме нешто повеќе ваши мислења не песните. Има таква тема за најомилени песни:smir:

Како фан од ГНР, еве нешто појќе за нив.

GNR е амерички хард рок бенд, кои својот најголем успех го достигнале во доцните 80ти и раните 90ти години. Бендот има продадено 90 милиони копии и има около 9.6 милиони фанови.
Ексел Роуз (Вилијам Брус Роуз) е единствениот оригинален член на групата која поради неговото агресивно однесување имале чести караници и менување на членовите, како и глупави испади на концертите од страна на Роуз, само поради тоа што некој го снимал со мобилен на концертот...

Првата песна од Appetite for Destruction - Welcome to the Jungle имаше голем хит, и според списанието РолигСтоун е ставена на второ место како рок химна на сите времиња.
Исто така бендот од истоименото списание е прогласен за најопасен поради фактот што неколку луѓе се прегазени до смрт на нивните концерти.

Поради песната One in a Million Ексел е прогласен за расист и хомофобичар, базирано на фактот дека песната е напишана според вистинските случувања на Ексел.

ГНР е единствениот бенд кој има издадено два албуми во ист ден "Use Your Illusion 1" и "Use Your Illusion 2".

Слеш поради честите караници со Ексел, како и поради тоа што Ексел сакал бендот да свири поагресивна музика, заминува и формира нов бенд Велвет Револвер заедно со Даф...



Ај ме мрзи веќе, повеќе некој друг ден - мислам дека беше доволно :)
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Jas mislam deka Guns n Roses se dobri, no preferiram AC/DC ja licno mislam deka rock n roll stilot e ona sto gi pravi AC/DC unikatni, dodeka Guns n Roses imaat nekoj rock do heavy metal stil pa taka da...mozete i na koncerti da vidite koj bend ima poveke obozavateli!A da bidam patriot, podobar gitarist od nasiot Vlatko Stefanovski nema! A kako bend najgolemi tragi vo rock muzikata ostavaat Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple , Rolling Stones i AC/DC.Tie se i osnovacite na ovoj tip muzika!

LONG LIFE ROCK N ROLL
LONG LIFE ROCKERS
LONG LIFE ROCK FANS!
Малечок,кој ги споредува Ејси Диси:)))и Ганси овде?*штурец во позадина*
Нииикој..ај затоа прибери се малку,оти од вакви пубертетлиски коментари ми е преку жчка:)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Jas mislam deka Guns n Roses se dobri, no preferiram AC/DC ja licno mislam deka rock n roll stilot e ona sto gi pravi AC/DC unikatni, dodeka Guns n Roses imaat nekoj rock do heavy metal stil pa taka da...mozete i na koncerti da vidite koj bend ima poveke obozavateli!A da bidam patriot, podobar gitarist od nasiot Vlatko Stefanovski nema! A kako bend najgolemi tragi vo rock muzikata ostavaat Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple , Rolling Stones i AC/DC.Tie se i osnovacite na ovoj tip muzika!

LONG LIFE ROCK N ROLL
LONG LIFE ROCKERS
LONG LIFE ROCK FANS!
ГнР со хеви стил?:tapp:

ГнР ги споредуваш со ЕјСиДиСи?:uvo:
 
Член од
24 јули 2007
Мислења
69
Поени од реакции
1
Супер се ГНР, порано многу ги слушав ама сега ретко, ама сепак ги сакам, имаат прекрасни песни. Би било одлично гласот на Ексл да беше убав како што е тој, ама не му е толку лош гласот- да не претеруваме ;)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Не му е лош, ама не е и сјаен. Може и боље. Ме потсеќа на врекање тоа неговото :)
 

WhiteSnake

[hW] Light_Arrow
Член од
24 август 2007
Мислења
907
Поени од реакции
1
Ного добра група бее добри незнам после за шо растурии се растурии и си~ко пропадна.Ина~и ного добри песни имат редовно си ги слусам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom