Google AdSense (официјална тема)

Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Зошто да не можи?

Се зависи кое niche ти е сајтот некои стандардно имаат висок CRT.
значи работам со гугл адс 2/3 год и знам многу пати ме бан заради висок ctr али сеа норм под 1ctr макс 2 не смее да ти е ctr над 7-8 и све зависи што повисок cpc тоа повисок ctr може да ти напраи али затоа повише views ти треба за да има баланс :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
значи работам со гугл адс 2/3 год и знам многу пати ме бан заради висок ctr али сеа норм под 1ctr макс 2 не смее да ти е ctr над 7-8 и све зависи што повисок cpc тоа повисок ctr може да ти напраи али затоа повише views ти треба за да има баланс :)
Јас не работам со адсенсе но работам за тие што работат со адсенсе и сум видел RPM 28 eur, а тоа не се постигнува само со добар CPC.
Ама зависи која категорија, и башка зависи колку си голем, гоогле различно се однесува ако имаш 5000 посети дневно и различно ако имаш 500.000 дневно.

Над 100.000 имаш посебни репрезентатив за тебе, а над неколку милиони веќе посебен бизнис прават со тебе со гарантиран RPM.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Зборував конкретно за таа ден иначе во просек,од коа почнав да работам имам(6.46) пак е високо незнам зошто, еве пример денес пак ми е висок https://goo.gl/3zoZSQ читам некој луѓе неможат да добијат 300 клика од 10к views,јас до сеа најмногу сум имал 8.5к views и некаде околу 900 клика,читав и за тоа дека може да бидеш баниран но зошто да бидам баниран? Кликовите ми се легални не правам ништо нелегално,така да седи си уживај :D[DOUBLEPOST=1478438642][/DOUBLEPOST]Имам уште едно прашање,неможам да се снајдам некој кој шо подигал пари од Адсенсе,да ми каже дали пинот за верификација на адреса го праќаат од коа ќе направиш 70е(веднаш после тоа),или го праќаат од коа ќе направиш 70е и коа ќе помине 15ти?
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Зборував конкретно за таа ден иначе во просек,од коа почнав да работам имам(6.46) пак е високо незнам зошто, еве пример денес пак ми е висок https://goo.gl/3zoZSQ читам некој луѓе неможат да добијат 300 клика од 10к views,јас до сеа најмногу сум имал 8.5к views и некаде околу 900 клика,читав и за тоа дека може да бидеш баниран но зошто да бидам баниран? Кликовите ми се легални не правам ништо нелегално,така да седи си уживај :D[DOUBLEPOST=1478438642][/DOUBLEPOST]Имам уште едно прашање,неможам да се снајдам некој кој шо подигал пари од Адсенсе,да ми каже дали пинот за верификација на адреса го праќаат од коа ќе направиш 70е(веднаш после тоа),или го праќаат од коа ќе направиш 70е и коа ќе помине 15ти?
значи вака пинот то го пракаат коа ке направиш 10е коа ке ти стигне верифицираш ацц и после на wire transfer на секои 21ви подигаш над 70е само ако имаш а тоа рпм ти е друго а друго е цпц и цтр тоа ти со јутуб или веб сајт адсенсе
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Денеска 8.35к views со 869 клика,CTR(10.40),Page RPM(2.24 највисок до сега) заработени 18.79 евра
почнав да работам пред месец да речеме ама првите 2 недели не бев сериозен од коа ставив 2 туторијали почнаа да ги гледаат и се заработува доста добро искрено не очекував овакви резултати,сеуште не знам баш како работи Адсенсот во целост,фала на информацијата очекувам пин сега :)
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Денеска 8.35к views со 869 клика,CTR(10.40),Page RPM(2.24 највисок до сега) заработени 18.79 евра
почнав да работам пред месец да речеме ама првите 2 недели не бев сериозен од коа ставив 2 туторијали почнаа да ги гледаат и се заработува доста добро искрено не очекував овакви резултати,сеуште не знам баш како работи Адсенсот во целост,фала на информацијата очекувам пин сега :)
супер пинот ке ти стигне за 3/4 недели продолжи само пази на ctr зошто многу е заебано сега и строго тоа супер 18е полека ке ти се покачи и cpc па дај боже по 50е ма ден да имаш продолжи така кажувај ми ако имаш некој проб
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
значи вака пинот то го пракаат коа ке направиш 10е коа ке ти стигне верифицираш ацц и после на wire transfer на секои 21ви подигаш над 70е само ако имаш а тоа рпм ти е друго а друго е цпц и цтр тоа ти со јутуб или веб сајт адсенсе
А идеа кога ќе стигнеш над 10 кој пајмент метод би било убаво да се одбери?
 
Член од
14 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали може некој да ми каже како се врши блокирање на IP адреси на веб сајт. Имам многу кликачи од Македонија, кои злонамерно кликаат.

Фала.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Дали може некој да ми каже како се врши блокирање на IP адреси на веб сајт. Имам многу кликачи од Македонија, кои злонамерно кликаат.

Фала.
зависи од што рекламираш фан паге или ?
 
Член од
14 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
зависи од што рекламираш фан паге или ?
Директно ги споделувам статиите кои претходно се напишани на вебсајтот, а имам одобрено рекалми на истиот. Па ме интересира како би можел да се заштитам.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Кој начин побрзо стигаат парите wire ili check и која е разликата ако може некој да каже во кратки црти,фала ви :)
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
13
Поени од реакции
7
Кој начин побрзо стигаат парите wire ili check и која е разликата ако може некој да каже во кратки црти,фала ви :)
види сеа да ти објаснам прво со чек значи ти стига чек го даваш во банка после чекаш 1 месец или 1ипол да ги земеш парите а wire ти е подобро затоа што на секој 21ви ги зимаш парите како плата и ме чекаш како до чек :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Имам адсенс акаунт веќе 2-3 години ама поврзан ми е исклучиво со јутуб акаунтот и единствен начин на заработка ми е од прегледите на видеата што ги имам на каналот, а не се многу околу 10 видеа. Досега имам заработено околу 100 евра ама не планирам да ги вадам во скоро време, барем додека не стигнат до некоја поголема сума од 500 - 1000 евра за што ќе ми треба можеби цела година. Последниот пат кога повлеков 80 евра чекав околу 2 месеци за исплата на парите од банка и ми се виде како доста банален процес за кој треба да чекаш цели два месеци за да ги добиеш парите овде во нашиве банки. Ме интересира дали некој има повлечено пари од адсенс на Payoneer картичка? Јас од таму имам америчка сметка и плус картичка за вадење пари од банкомат. Ме интересира дали ова работи и дали тепаат многу со провизии ако ги извадам парите од банкомат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom