Gnome vs. KDE

Gnome vs. KDE


  • Вкупно гласачи
    63

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
а секојдневна и највообичаена работа 80-90% од опциите се непотребни.
Добро, 80 / 90 % е преголема бројка. Би се согласил дека 50% од стварите просечен корисник не ни помислува дека може/треба/сака да ги промени. Али, затоа и немора да ги рчка, нели? :)
За контрол фрик као мене, кој што сака се што може да се промени - да промени, КДЕ-то е a dream come true :)

А... за оптимизираноста на Гном и иксефце... Само ќе ти кажам дека Qt, базата на KDE е многу побрз framework од GTK. Кога би го спуштил КДЕ на функционалноста/изгледот на другиве две, ќе добиеш систем со помал memory footprint.

Во секој случај, да не бидам погрешно сфатен... Различни преференци, различни барања и вкусови... затоа и постои различен избор. Тоа и е убавината со Линуксот, нели? :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Добро, 80 / 90 % е преголема бројка. Би се согласил дека 50% од стварите просечен корисник не ни помислува дека може/треба/сака да ги промени. Али, затоа и немора да ги рчка, нели? :)
За контрол фрик као мене, кој што сака се што може да се промени - да промени, КДЕ-то е a dream come true :)

А... за оптимизираноста на Гном и иксефце... Само ќе ти кажам дека Qt, базата на KDE е многу побрз framework од GTK. Кога би го спуштил КДЕ на функционалноста/изгледот на другиве две, ќе добиеш систем со помал memory footprint.

Во секој случај, да не бидам погрешно сфатен... Различни преференци, различни барања и вкусови... затоа и постои различен избор. Тоа и е убавината со Линуксот, нели? :)
Да тоа е точно дека КДЕ е доста брзо за својот изглед и опции. Инаку оптимиразност мислев не само на потреба од РАМ или брзина на процесор туку постењето на опции Ама ако мене нешто покомлексно ми треба користам терминал а тоа не е многу често 1-2 неделно така да имам толку многу подесувања ми смета зошто не сум тип кој сака да чепка нешта кој навистина не му се потребни. Јас сум за Иксефце.
Е сега сосема си во право дека тоа е убавината на Линукс изборот. Но, тоа е еден и од проблемти на Линукс поради кој не е многу популарен. Ако немаш време или желба да пробуваш различни нови работи. Виндовс ти е еден и ист а во Линекс имаш тон дистрибуции и интерфејзи и незнаеш кој да го избереш. Или треба да пробаш или некој да ти каже. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom