Gnome vs. KDE

Gnome vs. KDE


  • Вкупно гласачи
    63
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Интересна работа досега никој не зборал на оваа тема. Што мислите за школките за Линукс. Како ви се допаѓаат? Која ја преферирате? И дали се достојна замена за виндовс.
 
T

tino097

Гостин
А пример нешто да се објасни во што е разликата, предности, мани ...
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
епа КДЕ е слично како Windows.Со таскбарот доле.А ГНОМЕ е со таскбарот горе а отворените апликации ги покажува доле.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Да да само таскбарот е различен. Исто како и технологиите што ги користат за прикажување на формите. гноме е оично постабилно и побрзо и полесно, а кде е некако далеку поорганизирано помоќно има поголем и поквалитетен избор на апликации шо ја користат неговата платформа и слично.
 
T

trilobite

Гостин
јас напиша:
Да да само таскбарот е различен. Исто како и технологиите што ги користат за прикажување на формите. гноме е оично постабилно и побрзо и полесно, а кде е некако далеку поорганизирано помоќно има поголем и поквалитетен избор на апликации шо ја користат неговата платформа и слично.
...и крај.Значи-Gnome.
Шминка во принцип не сакам.
А инаку постои уште една минимум(колку што ми е мене познато)графичка позадина-Xfce за Xubuntu.Многу ме потсеќa на Win ME,минимализам до крај.
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
eve nesto za XFCE -http://www.xfce.org/
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Добро бе луѓе... дај прочитајте малце пред да пишете нешто... Прво и основно.. КДЕ и Гном.. достојна замена за Вин??? АЛООООО.... Џамот е оперативен систем, овие се работни околи... (KDE - K Desktop Environment).. а не оперативни системи...

Друго... што е битната разлика меѓу овие два !? Позицијата на таскбарот? На КДЕ е доле.. а Гноме има и горе и доле??? Јас користам КДЕ... и имам таскбар ГОРЕ... замисли !!!!

@Тино: Наједноставниот одговор би бил нешто вакво (open for discusion... not quite precise):

Основната и првата разлика што тебе, како краен корисник (претпоставка, поправи ме ако грешам), би те интересирала е филозофијата по која се водат:
КДЕ игра на карта на моќност и прилагодливост. Можеш се... ама баш се да менуваш (ако сакаш, ако не сакаш - не мораш :) ). Проблемот за почетници е тоа што од прва изгледа страшно, пошто има МНОООГУ опции.
Гном е за оние коишто се преплашиле да прочитаат што пишува до комбото или до чек-боксот ... него мислат дека тоа е премногу комплицирано за нив... Добро ај.. да не бидам толку нападен... Гном игра на карта на едноставност.


Е сега... тука се и различните програми правени специфично за КДЕ или за Гном... но (во поголемиот број од случаеви) тоа не е проблем пошто и КДЕ има поддршка за Гном и vice versa.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Vnuce напиша:
Добро бе луѓе... дај прочитајте малце пред да пишете нешто... Прво и основно.. КДЕ и Гном.. достојна замена за Вин??? АЛООООО.... Џамот е оперативен систем, овие се работни околи... (KDE - K Desktop Environment).. а не оперативни системи...
KDE i Gnome kako zamena za grafickata okolina na windows mislam deka site osven tebe sfatija.
a za wini vs. lin ima drugi temi.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
јас напиша:
KDE i Gnome kako zamena za grafickata okolina na windows mislam deka site osven tebe sfatija.
a za wini vs. lin ima drugi temi.
Епа кога сакаш да се правиш паметен, пиши како што е.. не како што “можеби некој ќе те разбере“ ... јас те разбрав на што мислиш.. а дали тоа знаеш дека е така.. тоа е тотално друг муабет...

Во секој случај... ти си тој што треба да ја елаборира темата, пошто ти ја отвараш... Додуша.. јасно ми е зошто не си го напраил тоа по вториот твој пост на темава, кај што ги “објаснуваш“ разликите меѓу КДЕ и Гном... :jaj:

Ѕирни го цел пост на којшто си одговорил.. можеби (се надевам... но.. ) ќе научиш нешто... па ќе покрене љубопитност кај тебе, па ќе научиш нешто повеќе... :uvo:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Vnuce напиша:
Епа кога сакаш да се правиш паметен, пиши како што е.. не како што “можеби некој ќе те разбере“ ... јас те разбрав на што мислиш.. а дали тоа знаеш дека е така.. тоа е тотално друг муабет...

Во секој случај... ти си тој што треба да ја елаборира темата, пошто ти ја отвараш... Додуша.. јасно ми е зошто не си го напраил тоа по вториот твој пост на темава, кај што ги “објаснуваш“ разликите меѓу КДЕ и Гном... :jaj:

Ѕирни го цел пост на којшто си одговорил.. можеби (се надевам... но.. ) ќе научиш нешто... па ќе покрене љубопитност кај тебе, па ќе научиш нешто повеќе... :uvo:
Фала :)
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Незнам после ова што ќе кажете, но еве што може KDE 4, аа после викате графичката околина на Windows била џам

Клик тука.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Незнам после ова што ќе кажете, но еве што може KDE 4, аа после викате графичката околина на Windows била џам

Клик тука.
абе линукс си е линукс не можеш да го рамниш со џмот
и за анкетата дефинитвно кде кога ми треба целиот рам користам минимална графичка околина комбинацијата ми е ок но ретко се случува во минимална графичка околина
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сеедно која работна околина и двете ми лежат
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Povtorno se raspravate za vkusovi.

Edno prasanje do poiskusnite korisnici na linux. Dali KDE i GNOME se ona istoto sto e Explorer za Windows?
(ne windows explorer internet prebaruvacot)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom