Gnome vs. KDE

Gnome vs. KDE


  • Вкупно гласачи
    63

|-|3L1X

|= an alternating one =|
Член од
19 февруари 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Povtorno se raspravate za vkusovi.

Edno prasanje do poiskusnite korisnici na linux. Dali KDE i GNOME se ona istoto sto e Explorer za Windows?
(ne windows explorer internet prebaruvacot)
Не.

Иначе преферирам Gnome.Не викам дека КДЕ не чини и сл. но сепак сакам до некаде да ја зачувам едноставноста.Немам потреба секој пиксел да местам каква боја да биде, дали да биде во форма на коцка, елипса или триаголник.Да, знам..ако немам потреба не морам да го местам тоа ама јас сум таков тип што све што можам сакам да изместам :baeh:
Сепак, ќе видиме што ќе биде со кде 4, looks promising.Не сакам да го инсталирам на дистро што по default користи постара верзија на кде, никогаш нема да искочи како што треба :( Чекам openSuSE 10.4 :vozbud:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Гноме дефинитвино кога ми треба повеќе рам и едноставност до душа и досот ми е на класик тема

КДЕ ако си фанатик за мултимедиа супер е ми се допаѓа во последно време доста се развива и новите верзии ми се чини дека се побрзи

пс
Федората 9 ( мислам на алфата) е интресно направена
 
Член од
6 август 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Преферирам КДЕ.. Незнам дали поради навиката од "џамот" или пак од боите и можностите шо ги нуди.. ГНОМ е за луѓе кои сакаат едноставност, и не го користат пц-то за шминкање и слични работи (барем според мене!) .. Инаку според програмите, повеќе би преферирал КДЕ, пошто користам Амарок, Копете и некој слични програми кои се за КДЕ околина. Од гном програмите користам само X-Chat :)..

Последно време имам проблем со линуксот поради Сата драјв-ојте шо ги имам, некој не ги препознаваат, некој прат проблеми.. Сакам да почекам да ги средат малку, па после можи тотално да се префрлам на линукс.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
glasav za kde ama trebase za drugo XFCE lesen e za sistemot osobeno e brz na stari kompjuteri i site programi so rabotat pod kde i gnome i na ova cinat
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Пред извесно време не сакав да помислам на KDE, а сега веќе го користам :P
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
KDE е закон, донекаде сличен на Windows interface, јес да е посложен, ама и поубав ми е. А додека Gnome ми е некако шубе.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Користам гном ... заправо ми е далеку по адптибилен од кде ... а и помалце рам јади .

Иначе забораивте да спомните две многу важни нешта :
1 : FluxBox (Damn small linux ) - сличен на Xfce само шо е дизајниран за да е ептен лајт за системот .


2: Enlightenment (gOS), многу солиден исто така доста лесен . личи ко чуден хибрид мегу гном и на Apple дескот ... Според мене дефинитивно е нај погоден за кустумизациа од сите .


вреди да се спомнат пошто земат замав ... во крајна сметка gOS е разработка на гоогле .
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Гноме.

Ама ако е Мандрива или Сусе тогаш КДЕ.
А ако е слеквер или лфс?

Значи не збораме која дистрибуција каков гуи менаџер носи со себе туку кој ви лежи вас повеќе и зошто.

Користам гном ... заправо ми е далеку по адптибилен од кде ... а и помалце рам јади .

Иначе забораивте да спомните две многу важни нешта :
1 : FluxBox (Damn small linux ) - сличен на Xfce само шо е дизајниран за да е ептен лајт за системот .


2: Enlightenment (gOS), многу солиден исто така доста лесен . личи ко чуден хибрид мегу гном и на Apple дескот ... Според мене дефинитивно е нај погоден за кустумизациа од сите .


вреди да се спомнат пошто земат замав ... во крајна сметка gOS е разработка на гоогле .
Флукс/Блек/Опен..-Бокс се минималистички и незнам колку се погодни за секојдневна работа сепак бараат доста рачна кустомизација и мислам дека ретко некој би се одлучил да си ја чука главата со нив. (секоја чест за исклучоците, сепак темава беше повеќе таргетирана на општа употреба)

Енлајтмент - интересен е како алтернатива ама некако комплициран ми се гледаше за конфигурација. Можеби ќе добие уште некој тест од мене.

иксфце - ахх, минимално ама можи да се носи со овие двете, сепак му треба малку време да созреј.

---------

Гледам дека почна да замира темава. Ајде малку поописно шо ви се допаѓа а шо не кај гном и кде и ЗОШТО би ги користеле?
КДЕ во меѓувреме извади 4ка па можи и за неја да коментираме, Гном некако е спор со 3ката, можеби има некој шо знај нешто за неа?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
KDE има премногу опции и тупи ама е многу убав
Fluxbox e премногу шантраш и нелогичен
GNOME е OK само малку е спор
XFCE највеќе го сакам lightverizija oд GNOME
Enlighment не сум го пробал никад.
Сега за сега xfce ми е најомилен.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ова не можам да го разберам. Зашто имањето на многу опции се зема како минус?
Страв? Инертност? Нешто трето?
Можеби мисли многу „непотребни“ опции.
Кога сакаме некаква акција да побараме КДЕ нуди еден куп работи шо малку е тешко за наоѓање баш на она шо го сакаме. Навистина е добро де се има голема контрола. Јас повеќе би бил среќен да ги имам само оние опции кои имаат смисла во конкретниот случај. Значи нешто како офис2007ка или мац каде се нудат акции според контекстот. Ова е мое мислење на оваа теме кое е слично со тоа. е сега дечкото нека си се изјасни шо мислел тој.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Можеби мисли многу „непотребни“ опции.
Кога сакаме некаква акција да побараме КДЕ нуди еден куп работи шо малку е тешко за наоѓање баш на она шо го сакаме. Навистина е добро де се има голема контрола. Јас повеќе би бил среќен да ги имам само оние опции кои имаат смисла во конкретниот случај. Значи нешто како офис2007ка или мац каде се нудат акции според контекстот. Ова е мое мислење на оваа теме кое е слично со тоа. е сега дечкото нека си се изјасни шо мислел тој.
Да баш тоа има непотребни опции. На почеток ти треба доста време да најдеш нешто најобично. Има некој подесувања што немам везе зошто служат дури и ако ги активираш тешко е да ја приметиш разликата. За секојдневна и највообичаена работа 80-90% од опциите се непотребни.
Да фан сум офис2007 иако сега користам Опен Офис и е ОК. Мене највеќе ми се допаѓаат Gnome и Xfce. Практични оптимизирани без многу шаренило и непотребни опции.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom