Game of Thrones

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Подобра од претходните епизоди али далеку од тоа дека е 10/10.

ГоТ од секогаш имал добри ефекти, а тоа што ја правеше 10/10 беше сторителинг т.е приказната имаше тек и логични заклучоци, причини и последици.

Оваа е епизода имаше добри сцени. Ми се допадна што покажаа колку се моќни змејовите што дополнително укажува колку срање беа претходните епизоди. Сцените со Арија беа некако изгубени во времето и просторот.(Уби еден куп луѓе, сотре цела фамилија па наеднаш revenge is bad don't do it)

Со Хоунд или Клегане Боул беше една од подобрите сцени ми се чини.

Главната приказна т.е Даенерис беше океј само што требаше многу повеќе build-up можеа уште од прва епизода да оставаат хинтови дека во тој правец се движи приказната.

Џејми го сјебаа до крај. Као демек покажаа дека избега од Серсеи т.е од таа токсична и манипулативна врска па пак се врати таму и немаше никаква разврска.

П.С Не сум писател али во основно се учи за вовед, заплет и разврска.
П.С2 Ми се свиѓа пораката за horrors of war.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
На првото нема ни да ти одговорам зашто никогаш не сум тврдел дека се различни кога цела магија и богови а и серија се базира на книгите, сеа нешто што е сменето од стил Кејтлин Старк не е зомби тоа е друго.

Кога сме кај Најткингот и порано покажаа како поминува низ оган, најверојатно драгонгласот кој му е збрцан во срцето го прави имун на огнот и единствен начин да се убие е со тоа ноже со некои реликвии испишани магии и валеријански челик. Сепак 'It's Ice Vs Fire' и не е финтата колку е јак огнот кога нешто не функционира ради таа магија, не функционира. Ама кој да разбере.[DOUBLEPOST=1557759203][/DOUBLEPOST]
Ја мајката сега кога ти најдов извори дека не е обичен оган, се повикуваш на логика од ралниот свет, нели беше обичен оган. Ајде од реалниот свет најди ми колку треба да е блиску човекот до тој оган за да изгори :icon_lol:. Пресметај ми со формула...

Абе македонче ако не оди со глава низ ѕид нема кој. А не сака да признае дека се фатил за најглупата работа да наоѓа грешки...
Koj da razbere mi vika
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Најобјективно мислење е кога ќе се изгледа епизодата без да се отвори интернет. Ако ве бендиса епизодата од прво гледање и отворите на интернет и сте сведок на масовен хејт, тогаш по автоматизам и вие барате дупки во сценариото и се приклучувате кон толпата. Тоа се случува од страв да не бидете оквалификувани како недоволно интелигентни за една ваква серија, оти модерниот наратив говори дека критички ориентираните мислења се поимаат како знак за самостојно размислување и креирање на сопствени независни ставови, што пак во случајов е парадоксално.

Ретко кој ќе ви признае дека за одредена работа сте во право, посебно нема на една ваква тема каде што објективните гледишта се сведуваат до степен на релативност, секој е во право и никој не е. Победува ставот на толпата во секој случај, а ставот на толпата кон серијава е воглавно критички настоен. Зошто? Еве епизодава беше релативно добра, споредбено со предходните. Ако некој даде такво признание а претходно хејтал, тоа оди во домен на самодемантирање. Ретко кој е спремен на такво признание, затоа и хејтот се засилува и фокусот се става кон негативните аспекти повеќе отколку на позитивните.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Оваа епизода ме напизди повеќе од прошлите.
сега ја гледав и поима немав дека напиздени биле по интернет
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Најобјективно мислење е кога ќе се изгледа епизодата без да се отвори интернет. Ако ве бендиса епизодата од прво гледање и отворите на интернет и сте сведок на масовен хејт, тогаш по автоматизам и вие барате дупки во сценариото и се приклучувате кон толпата. Тоа се случува од страв да не бидете оквалификувани како недоволно интелигентни за една ваква серија, оти модерниот наратив говори дека критички ориентираните мислења се поимаат како знак за самостојно размислување и креирање на сопствени независни ставови, што пак во случајов е парадоксално.

Ретко кој ќе ви признае дека за одредена работа сте во право, посебно нема на една ваква тема каде што објективните гледишта се сведуваат до степен на релативност, секој е во право и никој не е. Победува ставот на толпата во секој случај, а ставот на толпата кон серијава е воглавно критички настоен. Зошто? Еве епизодава беше релативно добра, споредбено со предходните. Ако некој даде такво признание а претходно хејтал, тоа оди во домен на самодемантирање. Ретко кој е спремен на такво признание, затоа и хејтот се засилува и фокусот се става кон негативните аспекти повеќе отколку на позитивните.
Me interesira po koi kriteriumi e ovaa epizoda podobra od drugite? Vizuelno, po CGI, ne znam akcija? Okej, da ima poveke akcija. Ama veke koga po 15ti pat gleam luge kako gorat mi e nekako dosadno. Poentata veke bese dolovena, samo se vlecat na shok, odnosno NZD.
Po moite kriteriumi, odnosno, razvoj na likovi, prikazna i vnimanie na detali, epizodata e smet. Serijata ja pocnav da ja gledam za toa, i po toa ke ja ocenuvam. Moeto mislenje ne e promeneto od 5ta sezona.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Дефнитивно најдобра епизода од оваа сезона. Уште од прва епизода, сезонава, имаше хинтови дека Денерис се претвара у татко и. Се понапорна и опседната беше со тронот, до тргнувањето во војна со Серси одма после војната со Најт Кинг. Не е 10/10 али е добра 8-ка по мене. За жал се заебав што прочитав еден текст као демек ликнато сценарио. Повеќето работи баш се случија. А мислев само некоја без врска теорија ќе биде. По ова денес, најверојатно и крајот што го пишуваше ќе биде тој. Си го заебав финишот на сезоната. Јеби га сам сум си крив. :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.343
Јас не разбирам од каде толку хејт, не зборувам само тука, општо низ нетот

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Едноставно е. Пред неколку години трендот беше да почнеш да гледаш ГоТ за да можеш да кажеш и ти во друштво дека гледаш, да не си сам. Е сега откако гледаат и тие што треба и тие што не треба, трендот е да ја хејташ. И нема бегање од тоа, сезонава дури и да беше најдобрата до сега, пак истите ќе хејтаа толку, пак ќе си најдеа причини. Затоа што е кул да ја хејташ.


Иначе ако не знаете, откако ќе заврши серијата ќе пуштат и двочасовен документарец.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.930
Оваа епизода ме напизди повеќе од прошлите.
сега ја гледав и поима немав дека напиздени биле по интернет
Зошто? Мене не ми беше лоша. Не ми се допаднаа некои работи како Џејми и Дајнерис но се на се подобра епизода од другите.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Koj da razbere mi vika
Знам дека со Берикот очекувавте да го стопи пола Најткинг дека е од мраз, а ова е оган и така функционира во реалниот свет. Сепак креаторите на серијата го немаат вашиот мастермајнд. :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Знам дека со Берикот очекувавте да го стопи пола Најткинг дека е од мраз, а ова е оган и така функционира во реалниот свет. Сепак креаторите на серијата го немаат вашиот мастермајнд. :)
Tocno.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Едноставно е. Пред неколку години трендот беше да почнеш да гледаш ГоТ за да можеш да кажеш и ти во друштво дека гледаш, да не си сам. Е сега откако гледаат и тие што треба и тие што не треба, трендот е да ја хејташ. И нема бегање од тоа, сезонава дури и да беше најдобрата до сега, пак истите ќе хејтаа толку, пак ќе си најдеа причини. Затоа што е кул да ја хејташ.
Не сте размислиле на едно друго сценарио, дека квалитетот е пропаднат и дека ја хејтаме дека после 7 сезони ова срање ни го сервираат? Ниту читам редит, ниту сум ги читал книгите, ниту имам потреба да следам некакви трендови. Ја гледам од понеделник до понедлник 7 години по ред, без никакви теории плус на јутуб. Во која група ќе ме класифицираш?
Да беше од почеток ваква немаше да има никаков проблем, немаше да ја глеам и немаше да се појавам на темава. Ама еве после толку години глеање тука сме заглавени и фанови и хејтери.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Тирион влезе од грешка во грешка. Премногу пропусти за да може Дани да му верува за знакот за предавање на Серси.

Ми се допадна делот со Варис, во негов стил повлече неколку таинствени потези чии што ефекти сеуште не се познати.

Mad Queen it is TwoRcOk.gif
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Pa prasanje e dali umre voopsto nekoj, gi pregazija i do momentot koga se predadoa, toa posle bese klasichen masakar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom