Game of Thrones

Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
можда ќе напраат такво нешто
као не е готово сеуште со ww
секакви работи си дозволуваат продуцентите, па сега за тоа...
Шо и не е толку лошо, на крај краева, нивно е шоуто :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
добар крај на серијата за мене е некако Џон Сноу и Церси да мора да стапат во брак, ради реда. Тоа да се дешава у претпоследна епизода а у последната епизода да има добра секс сцена со нив дваица саат и половина како што траеше битката. И после толку да се избезумени и расеани... да не им се верува дека се заљубени еден у друг зашто никад не осетиле таков искрен секс и желба да се изебат. И среќно да живеат до крајот на нивниот живот. А други сите да умрат. хаха.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
добар крај на серијата за мене е некако Џон Сноу и Церси да мора да стапат во брак, ради реда. Тоа да се дешава у претпоследна епизода а у последната епизода да има добра секс сцена со нив дваица саат и половина како што траеше битката. И после толку да се избезумени и расеани... да не им се верува дека се заљубени еден у друг зашто никад не осетиле таков искрен секс и желба да се изебат. И среќно да живеат до крајот на нивниот живот. А други сите да умрат. хаха.
I Deni pred da umre, da gi gleda i da vika "kaj mi e Jorah".
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ова и во Battle of the Bastards им се случи. Од Vale до Winterfell, Ремзи Болтон, човекот кој имаше амбиција да владее со северот, немаше ниту еден доушник, шпиун, извидник итн. да го информира дека огромна коњаница се движи во негов правец.
Грешка си. The Knights of the Vale не нападнаа од Vale, туку нападнаа од Moat Cailin, т.е. од непосредна близина на Winterfell. Таму беа стационирани уште пред Џон да направи армија за борба со Ремзи.

Инаку, како и да вртиш, во битката со Night King извидницата е тотален нон-сенс, зошто еден вид на извидница беа Тормунд и Берик кои им кажаа кога ќе се деси нападот. Се друго е излишно, зошто се борат против море на зомбиња. Во „Битката на копилињата“ има секаква логика, во битката со зомбињата нема.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Двајца воени експерти објаснуваат зашто воената стратегија на Џон и Даенерис беше тапа.
Ма да, искрено, глупичко ми е што до толку се анализира нешто што е апсолутно фиктивно, ама ај, чисто да им се смират душичките на форумскиве стратези дека биле у право.
За серија од калибар на ГоТ се се анализира. Имаат доволно кеш да се консултираат со било кој професионалец од било која професија за да крајниот продукт биде mindfuck.

Малку неповрзан пример ама во Silicon Valley за оваа шала се консултирале со PHD професор од Стенфорд за „математиката“ да биде коректна.


Не гледам зошто ГоТ не би можеле да го направат истото. Во доста случаеви тие мали и небитни детали ја прават разликата помеѓу добра серија и серија за која ќе ја прегледаш десет пати и пак нема да ти биде досадна.[DOUBLEPOST=1556768179][/DOUBLEPOST]
Реално, тоа е најмалиот проблем, „воените грешки“.

Главниот проблем што уште го форсираат е плот арморот.

GoT беше GoT затоа што секој што правеше кардинална грешка, сносуваше последици за тоа. Сега читам коментари: Што очекувавте, да умрат сите, тоа е веќе досадно.

Мислам дека не беа очекувањата да умрат сите. Порано погинуваа многу носечки карактери, но погинуваа ради грешките кои ги правеа. Нед, Роб, Кејтлин, Дрого, Џофри итн... сите загинаа заради последица на нивното невнимание. За нив немаше деу екс машина и плот армор.

Сфаќам дека некои ликови мора да ги остават до крај од комерцијални причини. Но едноставно штом сакаш да ги чуваш до крај, не ги ставај во ситуација/сцена каде што „глупаво ќе преживеат“. Џон и Даенерис досега имаа по 5-6 такви ситуации. И во последнава епизода исто, која беше потребата да го ставиш Џон опкружен од 43187 зомбиња и ништо да не му направат? Или пак Бриен, Џејми и Тормунд? Едносавно не ги доведувај до тој амбис, па магично и исклиширано да ги спасиш.

Имаше и „добри“ убивања во епизодата. Најмногу ми се допадна тоа на Теон затоа што убаво му ја заврши животната приказна. На крај загина искупувајќи се за грешките. Џора загина онака како што се очекуваше, бранејќи ја Даенерис. Мормонт џуниор загина херојски, како вујко и татко и. Сите тие беа одлично изведени.

Ама да го ставиш Сем опркужен со милион зомбиња и да преживее, по 3 пат? Нонсенс. Едноставно стави го таму каде што го стави Тирион, надвор од битката, за да биде корисен при евентуалната победа.

Овие тука сакаат да му продадат на гледачот тензија за овие ликови, која веќе и не е тензија, затоа што сите ги имаат спасено од безизлезна ситуација по 3 пати досеа...

Затоа се случува и сосема спротивен ефект, веќе немаш толкаво поврзување со ликовите како што имаше.

Тоа е главниот проблем на GoT во последните 3 сезони, што кога ќе го собереш со останатите пропусти, даваат продукт кој веќе не е препознатлив за самиот себеси.
Третава епизода беше полна со еден куп глупи сцени што не знам од кај да почнам. Жално е што малкуте добри сцени беа засенети од еден куп медиокритет. И реално приказната само по себе не е толку лоша колку начинот на кој беше изведена.

П.С Не знам кој имаше искоментирано ама како за фан продукција да се работи, а не врвна продукциска куќа со 15 милиони евра по епизода.
П.С2 Ваљда на ЦГИ го имаат спичкано цел буџет па им снемало пари за продуценти.
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Пишите за глупости а не ја начнавте најбитната тема од епизодата. Го убија НК без никакво објаснување за неговото потекло и намерите, зошто сакаше да го убие Бран? 5 сезони го гледавме Бран кај шо се тркала со количката и го влечат за на крај ништо да не направи? Од најдобро напишана серија дојде до серија во која пола од ликовите се без цел и онака нафрлани.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Убаво си пиша Берик, серијава сите ја засакавме поради таа некаква си "мистична реалистичност"...но 13-14 годишно девојче убива џин, "главниот негативец" наместо со пристојна борба, со неизвесност...го решава во секунда исто така малку повозрасно девојче...etc...серијава наликува на цртаните од "cartoon network"...
13-14 годишно девојче??? Арја имаше 11 во книгите кога почна серијата, во тој ГОТ свет во моментов сигурно има 22-3 ако не и више, само актерката е со детска фаца. Побогу, сексуален однос имаше.

Јас само да кажам дека на сите што се отепаа од ставање спојлери на фб и инста уште прв ден им посакувам да им снема топла вода на сред туширање, еректилна дисфункција кога не треба, да им се скрши ноктот и грст други непријатности. Надоврзување на Далтон, како серијава да е норма за гледање и да се пише нешто ради реда.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
13-14 годишно девојче??? Арја имаше 11 во книгите кога почна серијата, во тој ГОТ свет во моментов сигурно има 22-3 ако не и више, само актерката е со детска фаца. Побогу, сексуален однос имаше.

Јас само да кажам дека на сите што се отепаа од ставање спојлери на фб и инста уште прв ден им посакувам да им снема топла вода на сред туширање, еректилна дисфункција кога не треба, да им се скрши ноктот и грст други непријатности. Надоврзување на Далтон, како серијава да е норма за гледање и да се пише нешто ради реда.
Со ова болдираново....немаш душа...тоа е...:place::place::place:.
P.S.На нет се продаваат маици кои ги рекламира Ајра со натпис " not today" и тоа ножот нацртан....сите коментари се :би си купил, еве јас ќе си купам, јас веќе планирам да си купам... BUT NOT TODAY...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Женска клетва не фаќа.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
Фаќа..фаќа...од искуство зборам...тоа жените само тоа знаат.:place::place::place::place:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
За серија од калибар на ГоТ се се анализира. Имаат доволно кеш да се консултираат со било кој професионалец од било која професија за да крајниот продукт биде mindfuck.

Малку неповрзан пример ама во Silicon Valley за оваа шала се консултирале со PHD професор од Стенфорд за „математиката“ да биде коректна.


Не гледам зошто ГоТ не би можеле да го направат истото. Во доста случаеви тие мали и небитни детали ја прават разликата помеѓу добра серија и серија за која ќе ја прегледаш десет пати и пак нема да ти биде досадна.[DOUBLEPOST=1556768179][/DOUBLEPOST]
Третава епизода беше полна со еден куп глупи сцени што не знам од кај да почнам. Жално е што малкуте добри сцени беа засенети од еден куп медиокритет. И реално приказната само по себе не е толку лоша колку начинот на кој беше изведена.

П.С Не знам кој имаше искоментирано ама како за фан продукција да се работи, а не врвна продукциска куќа со 15 милиони евра по епизода.
П.С2 Ваљда на ЦГИ го имаат спичкано цел буџет па им снемало пари за продуценти.
abe zemi uzivaj vo serijata ne zaebavaj i ti sega
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
597
Поени од реакции
405
Бран во себе ја содржи историјата на цел Вестерос. Убивајќи го Бран NK би го избришал секое сеќавање на луѓето од Вестерос. Барем така објаснија во втората епизода.

А ја цело време си мислев дека целта на NK да го убие Бран е зошто Бран има сеќавања на се што се случило во Вестерос и е единствениот кој ја има информацијата како првиот пат биле поразени WW и прекината долгата ноќ.

Некои тврдат дека Бран цело време го знаел исходот на битката и дека може да ја види иднината. Никогаш не е наведено во серијава дека Бран ја гледа иднината. Тој може да види само минати настани. Мислам дека целата историја на Вестерос е еден loop, односно серија на настани кои се повторуваат од време на време. Мелисандре е остаток од минатиот циклус и служи како алатка за транзиција од еден во друг циклус. Моја претпоставка е дека Варис би ја имал улогата на Мел во наредниот после илјадници години. И не би се изненадил ако серијава заврши со сцена длабоко на северот во која ќе видиме како некој се буди со плави очи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Јас само да кажам дека на сите што се отепаа од ставање спојлери на фб и инста уште прв ден им посакувам да им снема топла вода на сред туширање, еректилна дисфункција кога не треба, да им се скрши ноктот и грст други непријатности. Надоврзување на Далтон, како серијава да е норма за гледање и да се пише нешто ради реда.
Абе каков фејсбук, какви бакрачи.
Ја гледав оваа епизода еден ден подоцна и до тогаш ни домашни портали за политика не отворав и во право бев и за тоа. Имаше наслови кај некои од нив со хинтови, во рубриките за култура. А фејсбук и сл. ни на сон. Кајгана отворив,али никако Филм и серии, дури никако не се приближував ни до Драга Кајгана и таму има паметни.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Еве зашто е хејтана епизодата и последниве сезони... одлично објаснето.


There are people defending the recent episodes almost as if they can do no wrong and dismissing valid criticisms people have of the show as if we are simply idiots, but let me try to explain why the story matters and why the story presented is dreadful, why in narrative the recent episodes are of the same level as fan fiction and why D+D have let the series down.

Look at the plotlines of S1-3. Ned discovers incest but Ned is too honorable to take direct action and this leads to him getting arrested. Cersei's lack of control of Joffrey gets him beheaded. This causes a war. Jaime's overconfidence gets him captured. Cat's grief and desperation after Ned's death convinces her to set free Jaime in return for her daughters. Jaime being set free causes lord karstark to murder two lannister boys. Robb's honor forces him to behead the karstarks. The rest of the karstarks abandon the army and join in the red wedding.

That's a sequence of cause and effect. Actions with consequences.

What happens in 6-8?

Dany burns alive Randyll and Dickon Tarly, whether you support that or not is irrelevant but Tyrion is not happy with her choice but chooses to do nothing. The rest of the south does nothing. Sam learns about their deaths, and is upset but yet does nothing. Its an action with zero consequences. Sure Sam runs to the crypts upset talks to Jon and tells him of his lineage but this was going to happen anyway this was not a consequence.

Arya kills the waif in Bravos. She goes to the house of black and takes some faces and holds a faceless man at swordpoint and says she's leaving. She abandons the service of the faceless god and goes back to westeros. Bravos is never heard from again, the faceless men seem not to care. No consequences despite Arya being warned very directly that she cant take a life that is not hers to take.

Dorne vanishes from the story after a handful of people die. The reach vanishes. The stormlands and vale vanish. The wildlings don't factor into any later strategy or friction with the northerners. Tyrion makes repeated strategic blunders and Dany just handwaves it. Despite a radicalized populace following a fundamentalist faith, all it took was one explosion and the sparrows completely disappeared from the plot. Tommen dies and nobody questions Cersei crowning herself queen. The rest of the Lannister family tree and Casterly Rock don't exist, who cared that Kevan was murdered by Cersei.

There are so many plot holes, so many events that make no sense that people who originally started to watch the series for the story, the lore, the deep character arcs and the cause and effect elements of the books that were present in the early seasons are feeling like these elements have been abandoned for "wow wtf" moments on screen. It doesnt matter that it makes no sense just that it lools cool and the audience wont question it.

Dumb decisions were made because it forced the story in a certain direction.

The Dothraki charging into the undead despite being massively outnumbered, why the hell split your forces when even together you are still outnumbered. Why were Dany and Jon not using their dragons to make straffing runs on the front line of the undead wave? Why were they not using their fire to light up the enemy so they can even be seen. Why the fuck was Ghost charging with the Dothraki.... oh right because it looks cool... There are so many dumb strategic mistakes that were done purely because it forced the plot.

This is why so many people hated the episode. The effects, the score and the atmosphere were amazing, 10/10 but the story, the most important part of the entire thing was awful.

I have no problem with Arya killing the NK. I have a problem with the very lazy set up. The whole eye colour BS from the red lady. It was so open ended and did not mean what it is now being claimed to mean. It merely at the time meant she would kill many people not that she would kill people of importance. D+D themeselves say the decision for Arya to kill the NK was taken 3 years ago, long after the last meeting between Arya and the red lady happened. This means it is simply IMPOSSIBLE for that thread, that foreshadowing to have been planted intentionally.

D+D have gone back through material and forced whatever they could fit what they want to do now regardless of whether it was intended and as a result is leaves sloppy loose ends.

GRRM himself rightly says you cant go back and change the story in such a way. You cant spend so long writing towards one end, setting up the blacksmith to be the one, only for it to all be retconned so that the handmaiden did it. That leaves too many dead ends.

This is why the episode is criticized ans why recent seasons are considered sub par. I hope this in some way gets an articulated feeling across to people and that it isnt simply mindless bashing.
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Сметам дека Бран може да гледа во иднината. Впрочем како знаеше кој и кога би се појавил на одредено место пр. кога го чекаше Џејми на крајот од првата епизода.
Тоа што цело време не кажува за настани од иднината е исправен потег.Зошто би кажал било што ќе се деси доколку истото е во негов интерес,а со самото кажување може да влијае на текот на настаните и да ја промени иднината.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom