Game of Thrones

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Се сложувам, 5 сезони се прави хајп (особено од фановите на книгите) за него, според мене за џабе. Единствен воен успех на најголемиот стратег беше убиството на брат му, после очајната битка кај Блеквотер отиде да проси пари за да најми војници. Се надевам дека ќе успее да го порази Болтон ама што ќе ти се замоци после сцената од последната епизода
Da, megjutoa da ne se zaboravi deka smrtta na Renly nemashe vrska so voena strategija, tuku so toa shto The Puppet Master ispluka demon od utrobata
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Чек не ми е јасно т.е незнам, овие од HBO, не идат по книгиве пошто авторот ги нема допишано или што е работава?
Првата сезона е скоро препишана од книгата, со одредени скратувања бидејќи нема шанси сето опишано во книгите да се пренесе на телевизија во десет епизоди.
Од втората сезона почнаа малку по малку да се одвојуваат од книгите, за да дојдат во последнава петта сезона каде книгите се некоја бледа основа на која продуцентите сами си ја градат приказната, при што губат многу на логика и разум.
Плус некои од приказите во серијалот се отиденипред книгите, и сега Д и Д си тераат своја приказна.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Многу се фокусираат да ја остават публиката подзината, со нивното можиме и по шокантно и по испреплетувачки. Ко да гледаш епизода од bear grylls и се чудиш како успеа да го јади тоа.
Форматот му се базира на плот твист и со тоа нема доволно фокус на другите елементи, новите карактери се дибидус, старите затупуваат и неможи deus ex да ти биди змејот кај шо пали и гори или пак шетачите да нападнат кога потфрлаш во таа друга приказна.

Плукајте колку сакате ама моментот кога решија да ја изменат приказната од книгите, серијата оди надолу.
И мене не ми се свиѓа тоа што цело време пробуваат да се извадат со некое шокантно убиство или нешто слично,ама не е исто и во книгата? Ја иам читано првата,и нешто на википедиа за другите.Ми делува како исто да е,само има бонус ликови кој исто им се дешаваат лоши работи или се неприродно лоши.
Иам многу замерки за непотребни работи кој ништо не придонесуваат во приказната а се ставени за разбивање на монотоност. Пример никаква потреба немаше за тоа со отровот и противотровот на Брон,и овој кинсгардот,знаеме дека е лош не мора и педофил да биде.
Станис 5 сезони го билдаат како праведен лик што го сака тронот бидејки му следува,и сеа наеднаш бум ја пали ќерката.
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Омилен момент од епизодата, кога Денерис и Џора се гледаа во очи без да кажат збор :place: <3
Можно е ова некој во слики две да го стокми да не биде gif? Го убив од барање по нет моментов на слика не го најдов :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Се чудите како Ремзи му влегол на Станис со 20 луѓе во кампот, а пред некое време на нас 20 терористи ни влегоа во Куманово.. :toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Се чудите како Ремзи му влегол на Станис со 20 луѓе во кампот, а пред некое време на нас 20 терористи ни влегоа во Куманово.. :toe:
/thread[DOUBLEPOST=1433860331][/DOUBLEPOST]
Da si kazam deka go mrazam ova malo kopile. ;)
Ќе заебе нешо овој у задњава 100%
Ќе убие некој надворешен и ќе се деси општа туча
У тие немири некој друг плус ќе го јаде стапот невино
И пак ќе се разгори нервоза меѓу двете страни
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Се чудите како Ремзи му влегол на Станис со 20 луѓе во кампот, а пред некое време на нас 20 терористи ни влегоа во Куманово.. :toe:
Најјакиот burn што сум го видел на форумов :cuc:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ние бар ги фанавме и утепавме терористите, Станис со курот у раце остана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom