Game of Thrones

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Сега Ланистерската/Тарли армија е уништена, Серси веќе нема армија, војната е добиена, логично?!
Мислиш?
Без око да им трепне можат одеднаш да извадат скриени огромни војски на било чија страна, кои можат со телепорт било каде да стигнат.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Супер епизода.

Многу интересна забелешка на Мира, Бран „умрел“ во пештерата. Ножот немаше да го покажуваат толку ако нема некое значење подоцна, веројатно нешто со Литлфингер, но као Бран веќе ги знае сите негови сплетки и мотиви не знам што чека да се отераси од него.

Знам дека е заради поинтересна да биде приказната, но овој потег на Денерис ќе беше најлогичен уште на почеток да се направи, да се намами Ланистерската армија на отворено да излезе и во земјови и војска да се порази, без да има цивилни жртви, без да има разрушени замоци (не знам шо толку сите се загрижиле за тоа, војна е мајка му стара). Ама Тирион и неговите глупи стратегии, не донесоа ништо.
Сега Ланистерската/Тарли армија е уништена, Серси веќе нема армија, војната е добиена, логично?!
Серси има уште војници кои стигнаа со златото во Кингс Лендинг, морнарицата на Јурон и поддршката од Iron Bank бидејќи нели златото им стигна. Е сеа што ќе гладуваат е друга работа.
Борба со Серси само на отворено бидејќи дивјаците таму се најјаки, во спротивно немаат шанси.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Серси има уште војници кои стигнаа со златото во Кингс Лендинг, морнарицата на Јурон и поддршката од Iron Bank бидејќи нели златото им стигна. Е сеа што ќе гладуваат е друга работа.
Борба со Серси само на отворено бидејќи дивјаците таму се најјаки, во спротивно немаат шанси.
Ги спомнаа некои платеници од Есос, заборавив како се викаа, веројатно тие ќе бидат засилувањето на Серси
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Колку треба да ти е досаден животот да бараш нелогичности у секој фрагмент во секоја снимка..
Инаку после некое време Дени направи потег кој заличи на кралица.
Најјака епизода, мрчете до наредна година за длабочина на вода, транспорт на војска, денот не трае 24 саата таму и останати глупости.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Дени мож да биде само кралица на ромската музика или кинеска краљица за на ќебапчиња.


Инаку, можда веќе кажав, али мене ми е оваа сезона, сеа за сеа, боља од прошлите две, највише заради тоа што ми се чини дека помалку глупи филери има (од типот на Мисандеи&ГрејВрм, Тирион покушава да праи шеги или 15 минути раскажува за тоа како неговиот малоумен роџак, со камен убива бубачки), а поише дејство некое главно.
 
Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
The first men биле во борба со Children of the forest. Children of the forest ги создале White Walkers за со нивна помош да се борат против The first men. После тоа Children of the forest i The first men заедно се борат против The White Walkers??

Поупатен од мене? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
The first men биле во борба со Children of the forest. Children of the forest ги создале White Walkers за со нивна помош да се борат против The first men. После тоа Children of the forest i The first men заедно се борат против The White Walkers??

Поупатен од мене? :)
се одметнале наводно
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.056
Поени од реакции
17.743
Зошто заклучувате дека Џејми и змејот ќе останат сигурно живи? Па првиот потона длабоко во вода со едне тон железо на него, тешко дека жив би излегол од таму. Можеби навистина Џејми ќе умре, ама не сакаа можеби тоа да се утврди одма, туку наредна епизода. Исто е и за змејот, можеби тоа му нанесе сериозна повреда или пак не е само сечилото туку има и некој отров во истото (иако не знам каков отров би убил змеј, али небитно). Кајбурн ептен уверен ми стоеше кога го презентираше.

Друга работа, мене ми стои дека Џон се поклони на кралицата, иако и тој момент не го дадоа.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Значи, Џејми не отиде ебаниот змеј да го убие. Сакаше да ја убие Денерис, макар и он да загине при тоа. Војнички инстинкт е веројатно, со тоа автоматски ќе се стави крај на војната. Виде шанса и проба да ја искористи, без воопшто да се двоуми.
Цел живот му викаат Kingslayer, Kingslayer, се разбира дека така ќе почне да размислува.

Супер епизода.

Многу интересна забелешка на Мира, Бран „умрел“ во пештерата. Ножот немаше да го покажуваат толку ако нема некое значење подоцна, веројатно нешто со Литлфингер, но као Бран веќе ги знае сите негови сплетки и мотиви не знам што чека да се отераси од него.
Питер во прва сезона ја излажа Кетлин дека ножот е на Тирион и така почнаа сите срања. Сега му рече на Брен дека не знае чиј бил. Брен е поврзан на Wiki of Ice and Fire и сигурно знае дека Питер лаже. Очигледно е дека ножот е на Чехов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Значи, Џејми не отиде ебаниот змеј да го убие. Сакаше да ја убие Денерис, макар и он да загине при тоа. Војнички инстинкт е веројатно, со тоа автоматски ќе се стави крај на војната. Виде шанса и проба да ја искористи, без воопшто да се двоуми.
Изглеа му се пали kingslayer-скиот моуд коа глеа како royal Таргаријан пали луѓе наоколу. И прошли пут така беше, само што го скина пред да ги запали сите.

Старкови се собраа повторно, кој мртов па оживеан, кој мачен и силуван, кој се претворил у детето од Сикст Сенс, кој станал дел од Deadly Viper Assassination Squad... Никој нема нормален (Lady SH уште им фали). И сеа ние треба да очекуваме постепено оглупавениот Литл Фингер да се обрачуна со нив?[DOUBLEPOST=1502120340][/DOUBLEPOST]
Питер во прва сезона ја излажа Кетлин дека ножот е на Тирион и така почнаа сите срања. Сега му рече на Брен дека не знае чиј бил. Брен е поврзан на Wiki of Ice and Fire и сигурно знае дека Питер лаже. Очигледно е дека ножот е на Чехов.
Кај Мартин никад не се знае дали оружјата на Чехов ќе пукаат.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.518
Поени од реакции
62.368
Ај за Денерис ми е јасно како стигна набрзина со змејот, ама Тирион?

Дали и тој конечно доби вожња на Змај Експрес?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom