Game of Thrones

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Може да олабавите со спојлери!? За тие што уште не ја гледале епизодата? Аман! Мислев има правила за тоа? Некој модератор воопшто ја следи темава или малку слабо!? >_<

Кур ме боли што мислите за епизодата и кој карактер што направил и колку било тоиа паметно или глупо дур не чукне 20 часот МК време! Не бидете ебани педери (у душа)! :mad:
 
B

Blade Torch

Гостин
Може да олабавите со спојлери!? За тие што уште не ја гледале епизодата? Аман! Мислев има правила за тоа? Некој модератор воопшто ја следи темава или малку слабо!? >_<

Кур ме боли што мислите за епизодата и кој карактер што направил и колку било тоиа паметно или глупо дур не чукне 20 часот МК време! Не бидете ебани педери (у душа)! :mad:
шо бараш на темава ако не си ја гледал ? од вчера ли си на форумот ?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.431
Поени од реакции
28.631
Може да олабавите со спојлери!? За тие што уште не ја гледале епизодата? Аман! Мислев има правила за тоа? Некој модератор воопшто ја следи темава или малку слабо!? >_<

Кур ме боли што мислите за епизодата и кој карактер што направил и колку било тоиа паметно или глупо дур не чукне 20 часот МК време! Не бидете ебани педери (у душа)! :mad:
Решението на твојот проблем е едноставно-не иди на темата додека не чукне 20 часот МК време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA MHYSA
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Јас не се сложувам дека беше лошо финале. Добивме разврска на сите приказни кои се одработуваа низ оваа сезона во 60 минути без притоа да изгледа како набрзина нафрлени сцени. Го видовме епилогот од Red Wedding, ја слушнавме приказната за Rat Cook, добивме фикс дијалог од Small Council и епик ходоринг. Очекувавте клифхенгер завршница како финалињата на S1/S2 затоа импресиите ви се паднати?

Според мое субјективно мислење повеќе ми се допадна оваа епизода од предходната, нормално ако не го земеме Red Wedding во предвид, настан кој ја направи таа епизода неповторлива и ги дигна апетитите на сите гледачи кои сега ќе го бараат истото во секоја наредна епизода, што е нереално.

Од епизодата би ја издвоил сцената со Tywin и компанија, перфектно одглумено со моќен дијалог. Имаше дури 3 сцени на кои ми се насолзија очите, првиот пат на бизарната сцена со King in the north, потоа на разделбата на Jon Snow и Yggrite (bitch can act) а третиот пат кога робовите во Daenerys гледаат како мајка. Посебно беше добра сцената со Dany, робовите не ја гледаат како освојувач туку како спасител, огромна симболика има таа сцена знаеќи како Dany целиот свој живот го поминува како роб за сега цели градови да паѓаат пред нејзината моќ со минимални загуби на нејзина страна. Симболиката оди до таму да покрај проклетството од S1 на Mirri Maz Duur кога и вети дека повеќе нема да има деца сега Dany не само што ги гледа своите драгони како деца, туку сега има цела маса од робови и следбеници за кои таа е нивната мајка! И баш поради оваа симболика мислам дека финалната сцена беше емотивна и на место.

Добивме прикладна завршница која за волја на вистината беше за нијанса побледа во споредба со клифхенгерите од првата и втората сезона, но не помалку добра и значајна. Режисерите претпоставувам сакале сезонава сепак да заврши со happy end после она што го видовме предходната епизода, и со право. Фановите на книгите имаа 2-3 други моќни финални сцени во глава и верувам ќе има и такви кои ќе се почуствуваат измамени од крајот, но јас не сум еден од нив. Сега кога знаеме што се случува со ликовите отвара многу простор за дискусија и тероии, нешто што ќе ги држи фановите до наредната сезона.

Со зголемениот рејтинг и гледаност, очекувам многу поголем буџет и посветеност на детали и поголема опфатеност на веќе постоечките и ликовите кои ќе следат во иднина. Се на се сум задоволен од S3 и останувам на ставот дека ова е најдобрата адаптација на книга во тв шоу/филм.

10 месеци без GoT, ќе биде агонија. :D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Значи уште не научивте да не влегувате во тема за некоја серија ако не сте ја изгледале епизодава.
Јас стварно не можам да разберам како размислувате во тие моменти.
- Еј абе известување за ГоТ темата, ама мене епизодата уште не ми е гледана. Е ако де шо има врска, они сите таму шо пишуваат и ја изгледале последната епизода, гарант нема да пишуваат спојлери за последната епизода, ќе си прават уште муабет за Red Wedding или за тоа како Подрик успеа да стане славен кај жените, за да научат и они нешто.
Мислам дај не бидете деца, не влегувајте во темава додека не ви е изгледана епизодата и многу полесно ќе е за сите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.390
Поени од реакции
58.238
Најмерачкиот момент, некако копилето Џофри го мрзат се појше и појше, може ќе го скинат, некогаш...
Ова! :)

Воедно беше и првата добра сцена на Тирион во целава сезона, онака како што беше во првата. Психичко шамарање на Џофри и после продолжение со татко му. Прекрасно напишано, ќе ја изгледам сцената неколку пати. Тоа е се тие сцени кои ја прават серијава тоа што е и ја одржуваат измеѓу крвопролевањата.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
И мене ми беше одлична, ништо превозбудливо, после деветтата не очекував дека ќе има повторно таква епизода. Баш добро изгледаше се, иако крајот со Калиси не ми се допадна, премалку ја дават во серијава, има една од главните улоги а воопшто не е прикажана, сакам повеќе да ја гледам! Ах Џефри, го чекам моментот кога и тебе ќе ти ја скинат главата....
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Решението на твојот проблем е едноставно-не иди на темата додека не чукне 20 часот МК време.
Не, решението е да си ги држите прстите во џеп дур не чукне 20 часот, после дрндајте колку сакате на темава. Има правила.

шо бараш на темава ако не си ја гледал ? од вчера ли си на форумот ?
А ти, од денес да не си на форумот? Прочитај го првиот пост и правилата на темата. Точно 24 часа ќе изминат од премиерното прикажување во нивната временска зона. Не сите преку нет можат да ја гледаат премиерата таму, а сите можат да се воздржат до вечер од коментирање.

Прекршувањето на правилата е условено со бан, или не морам да потсетувам за тоа?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.781
Поени од реакции
80.212
Лоша епизода, една од полошите. Без клифхенгер и со многу глупави и нелогични сцени.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.366
Поени од реакции
46.689
Прекршувањето на правилата е условено со бан, или не морам да потсетувам за тоа?

дај бе не го рибај ајде не глуми шериф, за кој кур би влегувал во темава на неизгледана епизода, кога си свесен дека постои и најмал ризик да залета некој спојлер.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
дај бе не го рибај ајде не глуми шериф, за кој кур би влегувал во темава на неизгледана епизода, кога си свесен дека постои и најмал ризик да залета некој спојлер.
Бидејќи нормален човек на форум не очекува спојлери на ваква тема, преодно демек регулирана со правила, и бидејќи немаше спојлери за претходната епизода колку што видов, а ја читав темава. Ако правилата ви се јасни на темава, зошто ги кршите? Инаку ова не е шерифување, туку потсетување, да сум модератор, немаше да ве потсеќам или предупредувам, ќе летаа одма казнени поени.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.125
Поени од реакции
8.914
Не знам зошто на толку од вас не им се допаднало финалето, мене ми беше супер.

Добивме завршување на почнатите патувања на Сем, Џејми, Бран, на ваков или таков начин и на Сноу.

Прекрасни дијалози помеѓу Ланистериве а богами и на Варис со курвата на Тирион.

Се објасни една од моите најомразени сцени од сезоната со мачењето на Теон.

На некој начин се одговори и дилемата што ја имавме со Srcee и LoSonoInterista дали Серси го сака Џофри, ете кажа со пола уста дека дури и него го сака.

Единствено глуп ми беше крајот (последните сцени) со Калиси и мислам дека од 3те сезони ова е најлош можен крај. Може е актуелна темата со робството пак во Америка па сакаат да зберат поени кој знае.

После оваа сезона си добив нов омразен лик, дефинитивно поомразен од Џофри, а тоа е Болтон.

п.с Само јас ли чекав Волдер Фреј да се претвори во стаорец после приказната на Бран ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom