Game of Thrones

B

Beginner

Гостин
Ок, еве според мене најлогично беше Арја да го убие, инаку зашто би потрошиле 6 сезони во ебен тренинг од кој најголем дел со најјаките убијци 'faceless man' каде што стелтот им е главно оружје. Како може тој дел да не ти е јасен или сакаше Жан Клод Ван Дам и Сталоне тип на борба? Се знае како убива добар професионален убиец брзо и ефикасно, поготово што Најт Кинг се виде дека беше пресамоуверен и ги потцени сите максимално. Не знам како може најлогичниот дел за вас да биде нелогичен? Ама знаеќи дека ти, Берик, Емка и компанија спаѓате во тие 13% сигурен сум дека до мене е работата и не можам да ги разберам тие очигледни работи ама па сите ако бевме паметни како вас Македонија ке беше друга држава...
Ок тоа што го уби НК ама пиши 2-3 збора и како му скокна така покрај толкава армија позади него :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.441
Поени од реакции
79.506
Ок, еве според мене најлогично беше Арја да го убие, инаку зашто би потрошиле 6 сезони во ебен тренинг од кој најголем дел со најјаките убијци 'faceless man' каде што стелтот им е главно оружје. Како може тој дел да не ти е јасен или сакаше Жан Клод Ван Дам и Сталоне тип на борба? Се знае како убива добар професионален убиец брзо и ефикасно, поготово што Најт Кинг се виде дека беше пресамоуверен и ги потцени сите максимално. Не знам како може најлогичниот дел за вас да биде нелогичен? Ама знаеќи дека ти, Берик, Емка и компанија спаѓате во тие 13% сигурен сум дека до мене е работата и не можам да ги разберам тие очигледни работи ама па сите ако бевме паметни како вас Македонија ке беше друга држава...
ме боли кур за тоа што Арја го убила, нигде не се пожалив на тоа
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.317
Поени од реакции
7.453
Ок тоа што го уби НК ама пиши 2-3 збора и како му скокна така покрај толкава армија позади него :)
Епа ти кажав уклучи стелт моде, си заборавил што се правеше Жакен? Си заборавил како менуваа фаци, тоа не ти личи на некој вид на магија од the many face god? Плус колку беа потценети луѓето? Вокерите не се ни тепаа пошто не сакаа да умрат за џабе зашто беа убедени дека ке ги поплаваат, избегнуваа секаква борба. Кингот не знаеше дека имаат убиец како Арја. Мислам дека баш тој дел кај стелтот не заслужува објаснување пошто баш таму имаше ставено голем акцент во многу епизоди.
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
108
Поени од реакции
169
Да не ризикувам ќе го пишам во спојлер..

Откако го стрелаа Регал падна в море, можно е и да не е мртов.. Јурон во минатото добил змејско јајце но го изгубил во море, дали е можно ова да има некоја поврзаност..?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.441
Поени од реакции
79.506
Епа ти кажав уклучи стелт моде, си заборавил што се правеше Жакен? Си заборавил како менуваа фаци, тоа не ти личи на некој вид на магија од the many face god? Плус колку беа потценети луѓето? Вокерите не се ни тепаа пошто не сакаа да умрат за џабе зашто беа убедени дека ке ги поплаваат, избегнуваа секаква борба. Кингот не знаеше дека имаат убиец како Арја. Мислам дека баш тој дел кај стелтот не заслужува објаснување пошто баш таму имаше ставено голем акцент во многу епизоди.
Според книгата, а ваљда и според серијата, мењањето лица на слугите на Богот со многу лица, е комбинација на практична световна вештина и магија. Кога ги ставаат лицата осеќаат по нешто што осеќал нивниот бивш сопственик.[DOUBLEPOST=1557165788][/DOUBLEPOST]
Да не ризикувам ќе го пишам во спојлер..

Откако го стрелаа Регал падна в море, можно е и да не е мртов.. Јурон во минатото добил змејско јајце но го изгубил во море, дали е можно ова да има некоја поврзаност..?
но не овој селски Јурон, туку Јурон од книгата
 
B

Beginner

Гостин
Епа ти кажав уклучи стелт моде, си заборавил што се правеше Жакен? Си заборавил како менуваа фаци, тоа не ти личи на некој вид на магија од the many face god? Плус колку беа потценети луѓето? Вокерите не се ни тепаа пошто не сакаа да умрат за џабе зашто беа убедени дека ке ги поплаваат, избегнуваа секаква борба. Кингот не знаеше дека имаат убиец како Арја. Мислам дека баш тој дел кај стелтот не заслужува објаснување пошто баш таму имаше ставено голем акцент во многу епизоди.
:pos::pos: Да бе може Арја се маскирала како вокер како не ни текна на тоа па и не се ни пофали во 4тата епизода дека така го убила. Како "brainwashed" си до толку имаш за се некое банално објаснување како што пишав и претходно Бран да го убиеше Нк и со поглед ти пак ке го оправдуваше тоа. Инаку јас сакав и НК и да не умре тој да ги убие сите и така да заврши многу јак крај за мене би било ова ама сепак секој со различно мислење а ти само вака продолжи и пази недајбоже случајно да ти се стави 9.9 место 10 на имбд штета ке биде. :bravobe:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.515
Поени од реакции
33.686
#TeamMargaery кај сте? :(
Tuka sme, ama ne koga Cercei e u fokus olku. :love:
Nekoj pisa oti ne ja napraat trudna i debela ko Gilly. Sram te bilo.


Околу епизодата... јас сум пристрасен, на ниво на тие што лупаат кецови пред гледана. Мене ми се 10ка епизодите од причина на entertaining factor. Џабе воени генерали најмиле у... Вајкингс кога истата те остава да дишеш. Немаше кај мене: брат шо праиш, еве гледуцкам гот на месенџер, мене епизодиве ме голтат, го гледам Клегејн нешто ломоти ама у позадина виде ли некој Подрик како гушна две и отиде? ГОТ мене не ми е гледање серија, нешто ритуално, религиозно ми е, нова епизода ме праи поише среќен од секс со нова.

Зошто 10ки? Па поштено на толку пати прегледување, јас секоја епизода од последнава сезона ќе ја памтам како што ја памтам Red Wedding, Ozymandias, Weeping Angels, etc... Moра да прифатите дека не постои начин на кој серијава ви бе задоволила, suffering from success и се дешаа на серијата ко на дј калед, ко шо е прост пример ЛОСТ последна сезона, на 3 фронта да се десат Red Weddings e џабе, сега си у ендгејм, не си у 3та сезона таму некаде на сред. Кога се завршуваат работите увек е така, жалам што ви е лошо искуство, бидејќи најлошата една епизода од ГОТ моментално е појака од сите најдобри онгоинг сезони од други серии. Не постои крај кој ќе ви е еднаков на 3та, 4та сезона, зарем таква голема љубов би ризикувале за да видете каков крај... думб 8 думбер склопиле? Walking Dead своевремено имаше најдобар character development i world building, поштено имаше епизоди кои ти стегаа срце... кога драстично ја усераа јас после 7 сезони ја прекинав, бидејќи не уживав и само воочував дупки. За мене walking dead e јака серија, питај некој што уште ја гледа дали е. Ак не ви чини не идајте. Не викам да нема критики, ама вам ви се дешава патос секој понеделик, па да му ебам мајката пуштете тоа сабајле здраво македонијо и цела недела чил.

Може да пишам зашо Дани олку смешно барала Серси да се предаде, пошо ко со лажица ни кажаа дека ова и е само за да кажат и дала шанса, дека нема намера да ја убедува оти знае дека нема да се предаде, да има црно на бело дека не го запалила КЛ одма. Или зашо со харпуните не ги нападнале тие 20, па дур релоадираат змејот кој демнеше од страна да ги запали Серси. Па после кругот да продолжи зашо Серси ризикува да стои горе на прво место имајќи да победи по дефулт, исто ко НК, ама пошо ко НК и она и собори змеј и пошо и се може, пауер мув, па зашо змејот лесно го погодиле а другиот не, па другиот после избегнува не лета у лер слободно, тоа е поентата на имање за се да. Или 4 пати постирана слика од кафе, или камион коа беа зад ѕидот, или гандалф имал саат на рака на една од сцените... бла бла бла, ако вакви работи ви кршат филм зад маска реалистично/реализам мене ми е мака и ве сожалувам. Подобро таква заседа од нЕурон одошто оригиналниот план да ја изгладнат Серси и народот да узурпира, пун кур документарци за втора свецка има, пуканки и спиј пиле.

Не е пост за карање, не ме цитирајте. Селф хелп пост е, ко Коста Петров книгите ви кажувам совети за да си олесните живот. Сто пута боље од некој на јутуб да ви смислува навреди ко думб 8 думбер. :D

Ве сакам сите.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
За разлика од претходните 3 оваа баш си беше добра епизода. Имаше премногу брз тајмлајн ама мора така оти се кратки со време. Во претходните сезони оваа епизода ќе беше развлечена во 3-4епизоди.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.233
Денерис била луда, а нашата сакана хероина Арја исечка луѓе на парчиња и му ги сервира на таткото да ги јади.
Малку претеруваат со одењево контра Дени, од најнеомилена почнувам за неа да навивам.
Имаш разлика од едната до другата, едната има желба да изгради кариера како убиец, т.е и тоа стана, другава се претставува како лидер, т.е совесен владетел кој ќе ги обедини сите кралства и ќе воспостави мир, љубов и хармонија во светот.
Да за да се поставиш како авторитет мора да се покажеш дека си опасен и не дозволуваш да ти се качуваат на глава, ама пак тупењето што го прави кускулево во целата серија со тоа како таа е судената кралица и сите мора да и се покоруваат оди само на нерви и и дава само особина на иден тиранин. Ким Јонг помалку се курчи од оваа.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.358
Поени од реакции
3.135
Само што ја изгледав епизодата - чисто *****.
Од толку што е безвезна - до пола ја гледав во HD a остатокот во SD резолуција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom