Game of Thrones

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Туку дечки..што се случи со Мелисандра и кај џенем фати пустата..
На Есос. Ама нели во последната сцена рече дека ќе се врати на Вестерос за да умре.[DOUBLEPOST=1555959470][/DOUBLEPOST]BTW, прочитав дека наводно и 3 и 4 епизода биле ликнати. Чувајте се од спојлери.
 
Последно уредено:

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312

Au Sansa ama ja izgradija covece. Ama go smota kalisito, a ovaa osven iron throne ne znae drugo da kaze.

Me naezi pesnata. Toa never wanted to leave me potsekja na Arija. Ona ne sakase da odi vo kings landing. Isto delot from winter to summer and winter again e prikazan nejziniot pat. Mene ova uzasno mi smrdi deka ke ja vidime nejze prva mrtva narednata epizoda.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Данерис изгледа на крај ке испадне нај мањак жена во серијава на ниво на Серси можда и полуда, веќе ништо не ме изненадува
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Стварно сакам да ја убијат Калисито веќе. После епизодава, уште толку. Овој и вика, абе роднини сме, алудира на тоа дека ваљда не може да се заедно, а оваа, ама тоа значи дека ти си пред мене за на тронот. :D Кутрата, цело време мислеше дека она треба да се напика на тронот, цел клејм и е уствари мочаното право што се родила од таа фамилија, а сега јбг, копилето ќе ја зезне. Ако сега не се шекне, нема кога. Единствен лик што нема да ја жалам ако ја килнат, дури и за Подрик ми е повеќе гајле дали ќе умре или не.

Имаше доста добри и емотивни моменти од епизодава, секако најдобар беше тој со Бриен. Конечно мислам дека ја видовме насмеана, па дека Џејми и ја даде титулата, мераци. Актериве имаат многу добра хемија, најдобри се во пар, сите моменти со нив ми се топ, и уште сега знам дека најмногу ќе ги плачам нив наредна епизода. Сакам да преживеат, али знам дека најверојатно нема. :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Цело време се шири теорија дека Night King е по потекло Старк, ама мене се повеќе ми изгледа дека ликот е по потекло Таргеријан отколку Старк.
Прво го дадоа во неколку ситуации каде минува низ оган (што го носи под знак прашалник тоа дека може да загине од змејовите како што си имаат замислено овие да го донесат во стапица), а второ нели само Таргеријан може да јаваат змеј, а кога го рушеше ѕидот овој го јаваше змејот (е сега е прашањето дали и мртвиот змеј може да го јава само Таргеријан).
Е сега прашањето е ако не може да загине од оган на змеј, дали може да загине од драгон глас (мислам дека и со ова нема да може, нешто слично како што живееше Бенџен со драгон глас во срцето за да не се трансформира во целост) или евентуално од валиријан стил.Ако испадне дека е Таргеријан, како у три лепе материне стигнал Таргеријан толку далеку на север и кој би бил.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.267
Данерис изгледа на крај ке испадне нај мањак жена во серијава на ниво на Серси можда и полуда, веќе ништо не ме изненадува
Уште во Есос кога беше имаше знаци на лудило, типката е ипак дете во најинцестоидната фамилија која некогаш постоела. Врска нема од владеење, мисли дека може да прави што ќе и текне и сите да климаат бидејќи е СТОРМБОРН, тхе Мотхер оф Драгонс, Унбурнед бла бла бла.

Цело време се шири теорија дека Night King е по потекло Старк, ама мене се повеќе ми изгледа дека ликот е по потекло Таргеријан отколку Старк.
Прво го дадоа во неколку ситуации каде минува низ оган (што го носи под знак прашалник тоа дека може да загине од змејовите како што си имаат замислено овие да го донесат во стапица), а второ нели само Таргеријан може да јаваат змеј, а кога го рушеше ѕидот овој го јаваше змејот (е сега е прашањето дали и мртвиот змеј може да го јава само Таргеријан).
Е сега прашањето е ако не може да загине од оган на змеј, дали може да загине од драгон глас (мислам дека и со ова нема да може, нешто слично како што живееше Бенџен со драгон глас во срцето за да не се трансформира во целост) или евентуално од валиријан стил.Ако испадне дека е Таргеријан, како у три лепе материне стигнал Таргеријан толку далеку на север и кој би бил.
Не е Таргеријан бидејќи Таргеријанс доаѓаат во Вестерос 10000 години подоцна.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 септември 2015
Мислења
598
Поени од реакции
614
Цело време се шири теорија дека Night King е по потекло Старк, ама мене се повеќе ми изгледа дека ликот е по потекло Таргеријан отколку Старк.
Прво го дадоа во неколку ситуации каде минува низ оган (што го носи под знак прашалник тоа дека може да загине од змејовите како што си имаат замислено овие да го донесат во стапица), а второ нели само Таргеријан може да јаваат змеј, а кога го рушеше ѕидот овој го јаваше змејот (е сега е прашањето дали и мртвиот змеј може да го јава само Таргеријан).
Е сега прашањето е ако не може да загине од оган на змеј, дали може да загине од драгон глас (мислам дека и со ова нема да може, нешто слично како што живееше Бенџен со драгон глас во срцето за да не се трансформира во целост) или евентуално од валиријан стил.Ако испадне дека е Таргеријан, како у три лепе материне стигнал Таргеријан толку далеку на север и кој би бил.
Се тоа ок,само да не беше креиран иљадници год пред Таргеријаните.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено од модератор:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Се тоа ок,само да не беше креиран иљадници год пред Таргеријаните.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Да ако се земе во предвид тоа, не постоеле Таргеријанците, Валирија и змејовите кога го имаат создадено чилдрен оф д форест :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Никој не спомиња дека бран конечно кажа нешто корисно и кажа што сака д најт кинг, дека џон и кажа на дени кој е, и плус у најавата за следна епизода од тие 2 секунди кај шо ги има изгледа ко малце да се у конфликт.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Одлична епизода. Од нареднава натака, спетакл секоја епизода до крај. :vozbud:

Мислам дека Најт Кинг е еден од клучните ликови во серијава, па и затоа ќе се снима нова серија баш за нив.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Уште во Есос кога беше имаше знаци на лудило, типката е ипак дете во најинцестоидната фамилија која некогаш постоела. Врска нема од владеење, мисли дека може да прави што ќе и текне и сите да климаат бидејќи е СТОРМБОРН, тхе Мотхер оф Драгонс, Унбурнед бла бла бла.



Не е Таргеријан бидејќи Таргеријанс доаѓаат во Вестерос 10000 години подоцна.
Се тоа ок,само да не беше креиран иљадници год пред Таргеријаните.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Кога гледате дека некој стаил теорија во СПОЈЛЕР а сакате да реплицирате, направете го истото, реплицирајте со спојлер. Има луѓе што ја читаат темава а ги боли цеф за теории искрено да ви кажам и за редит обид од анализи.

@wot очигледно на некои луѓе не им се јасни правилата.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Прекрасна епизода, иако дејството не го мрдна многу, мене лично ми е една од најдобрите во последниве две сезони (настрана епизодите со битки).

Како што кажаа други, беше потребна ваква епизода, во четврата епизода големи се шансите 80% од ликовите што ги видовме ќе ги нема веќе.

Најдобри сцени ми беа Бриен и Џејми, Санса и Тион.

И едно непријатно од сцената на Арја и Гендри, го знаеш од мало девојче и сега дошло време да се онадува :D

Најткингот и Бран, не разбрав некако, овој сака да ги уништи сите трооки гаврани, Бран е еден од нив, стариот гавран знаеше дека Бран е предореден уште како дете да го наследи и затоа го повика, ама не предвиде дека Бран ќе го навлече Најткингот кон нив, ама зошто Најткингот уште пред Бран да тргне нагоре почна да се движи кон југ? Некако не ми е објаснет баш овој дел.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Теон Грејџој Редемпшн:
- Му врати на Ремзи со тоа што успеа да и помогне на Санса да избега ☑
- Си го обели образот пред сестра му со тоа што ја спаси ☑
- Си го врати достоинството со тоа што го претепа тој другиот иронборн на плажата ☑
- Целосен редемпшн према Винтерфел и Старкови со тоа што ќе го чува Брен Loading...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom